De linies van Frederik Hendrik in het landschap van nu Frederik Hendrik's line of defensive works in today's landscape loopgraaf weg, pad waterloop rartier van Van Solrps klooster Duivelswiel bouwwerk, overig Kwartier Kwartier Ernst Casimir Boeren schans Kwartier ^an Rees Fort Isabella inthonie Pettelaarse Schans Srederode Kwartir Karthuizerklooster ^Schans van Bredero Het beleg van 's-Hertogenbosch door Frederik Hendrik dat begon op 30 april 1629 en op 14 september van dat jaar voor de stad fataal af liep, was in de ogen van de meeste tijdgenoten een heilloze onderneming. De stad had al tien maal een beleg overleefd en leek onneembaar. De moerassen en inundaties maakten de Moerasdraak vrijwel onbenaderbaar en de enige drie hoger gelegen toegangswe gen werden verdedigd door sterke forten, de zogenaamde Koninklijke Schansen. En dan waren er nog de Spanjaarden en het veelal slechte weer wat het nog moeilijker maakte. Het plan dat de Staatsen bedachten om de moerasdraak te verslaan zette de hele omgeving op zijn kop. Van maar liefst drie rivieren werd de loop veranderd en in het landschap kwamen allerlei aanvals- en verdedigingslinies, alsmede een batterij molens. De klus werd in ruwe vorm dankzij de inzet van 24.000 soldaten in drie weken geklaard. Aan de hand van oude kaarten, luchtfoto's, hoogtebestan den en veldwerk zijn de linies van Frederik Hendrik door Rob de Vrind in het landschap van nu gelocaliseerd en door Landkaartje met de topografische kaart 1:50.000 gecombi neerd. Deze kaart verscheen als bijlage van de herziene uit gave van Dagboek 1629 van Peter-Jan van der Heijden. The siege of 's-Hertogenbosch by Frederik Hendrik, which started the 30th of April and ended in his advantage on 14 September that same year, seemed a disastrous underta king to most contemporary people. The town, at the time re ferred to as the Marsh Dragon, had been besieged for several times and seemed unassailable. The surrounding marshes and inundations made it almost impossible to approach the town. The only three higher situated access roads were heavi ly defended by so called 'Royal Entrenchments'. Bad weather and the Spanish made the undertaking even more difficult. The plan made by Frederik Hendrik and his men to beat the March Dragon had a huge impact on the environment. The course of three rivers was changed, many mills were built and several kinds of attack and defence lines were set up. This huge amount of work was essentially done in three weeks thanks to the effort of 24.000 soldiers. By fieldworlc and by studying old maps, aerial photos and heightmaps, Rob de Vrind localized Frederik Hendrik's line of defensive works in today's landscape. These lines were combined with the Dutch topographic map 1:50.000 by Land kaartje. The map was published together with the renewed publication of Peter-Jan van der Heijden's Dairy 1629. www.landkaartje.nl GEO-INFO 2007-6 Special

Geo-Info | 2007 | | pagina 39