Historisch Grondgebruik Nederland Historical land use Netherlands Nederland heeft de afgelopen honderd jaar een enorme gedaantewisseling ondergaan. De ontginning van de heide- en hoogveengebieden, de schaalvergroting van de landbouw, inpoldering en de uitbreiding van de stedelijke gebieden hebben het aanzicht van Nederland ingrijpend veranderd. De kaarten uit de serie Historisch Grondgebruik Nederland (HGN) geven een ruimtelijk beeld van deze ver anderingen over de periode 1900 tot 2005. Maar naast de verandering van het type grondgebruik laten de beide kaar ten ook goed het veranderen van de structuur van het land schap zien. Kleine gebiedjes grasland, akker, heide of bosjes komen in 1900 nog veelvuldig voor, in 2005 zijn deze om gevormd tot grotere aaneengesloten gebieden. Het patroon van het grondgebruik in 1900 is nog een redelijke afspiege ling van een natuurlijke situatie. In 2005 is het patroon van het grondgebruik beïnvloed door de (economische) activi teiten van de mens. Beide kaarten zijn vervaardigd door Al- terra (Kennisinstituut voor de groene ruimte en het duur zaam maatschappelijk gebruik ervan). The Dutch landscape has changed significantly over the last century. The exploitation of heather and peat lands, large-scale agriculture, land reclamation and the urban sprawl have drastically altered the face of the Netherlands. The map series Historical Land Use Netherlands provide a geographic portrait of the changes over the period from the 1900s until 2005. The maps not only show the change of land use types, but also the structure of the landscape. In the 1900s there are still small patches of grass land, crop land, heather or forest, but over the course of the time, the se patches have amalgamated into larger areas. The pattern of land use in the 1900s is still reminiscent of the natural si tuation. In 2005, the land use pattern is largely determined by human (economic) activities. The map series was created by Alterra, the research institute for the green living envi ronment and its sustainable use. www.hgnnederland.nl CEO-INFO 2007-6 Special

Geo-Info | 2007 | | pagina 6