pel, zoals Straat Bali, die in de atlas ont breken. Een deel van de kaarten is wèl gebruikt maar later bij het opsplitsen van de atlas zoekgeraakt. Bij vergelij king met de inhoudsopgave uit 1806 ontbreken in de atlas, na het opsplit sen en verspreiden van de losse kaarten rond 1856, kaarten van Ambon, Roti en het westeind van Timor, een zeer gemis te kaart van Celebes, aparte kaarten van West-, Midden- en Oost-Java, een kaart van het zuiden van Sumatra en westen van Java, een kaart van Straat Malakka en een plattegrond van de plaats Malak ka. Het enige voor de atlas opgestuurde materiaal dat er uiteindelijk niet in is terechtgekomen, is dus het gedetail leerde kaartmateriaal dat de route naar Desjima uitbeeldde. Men kan zich afvra gen of die kaarten misschien bewust uit de atlas zijn weggelaten. Verder ontbre ken Bali en Lombok, ontbreekt er een 300 km van de kustlijn van noordwest Australië, evenals detailkaarten van de Filippijnen en Borneo. Men lean niet anders dan onder de indruk zijn van de reikwijdte en de nauwkeurigheid van het verzamelde kaartmateriaal. Daarnaast overheerst de verbazing over het ontbreken van details, zoals kaarten van Bali en Lombok, een deel van de kust van noordwest-Australië, de aanloop naar Nagasaki en het feit dat Borneo en de Filippijnen alleen op de overzichts kaarten staan afgebeeld. Nog verwon derlijker is de discrepantie tussen de beide delen, waarbij deel I recht toe, recht aan werkt met een strak stra mien van algemene kaarten dat, waar nodig, aangevuld wordt met detail kaarten. In deel II geldt dat alleen voor Oost-Azië, maar niet voor de Indische archipel die rommelig met ongelijk materiaal is opgevuld. Het lijkt of men hier op het eind van de onderneming geen geld meer aan wilde besteden. Over de geometrische nauwkeurigheid van alle kaarten uit de atlas kan op ba sis van de analyse van één kaart uiter aard geen uitspraak worden gedaan. Wel bevestigt de analyse van deze ene kaart (de overzichtskaart van het hele gebied) het beeld dat er al bestond: de kaart kan als uitzonderlijk nauwkeu rig worden beschouwd. Dit kan wor den geconcludeerd op basis van drie gebruikte methoden (overlay, vervor- mingsgrid en de cirkelmethode). Het oordeel over de actualiteit is goed, al moeten daar nog detailstudies naar worden gedaan. Ook de leesbaarheid is, zeker naar de toenmalige maatstaven, goed. En het werk blijft een vindplaats van kostelijke details die men pas bij gedetailleerde studie opmerkt. Jenny, B. (2006). MapAnalyst - A digital tool for the analysis of the planimetrie accuracy of historical maps. e-Perimetron, 1-3, p. 239-245. Online op www.e-perimetron.org. Mekenkamp, P.G.M. (1990). Die Entwicklung einer neuen Me thode für die Bestimmung der Genauigkeit von alten Karten. 5. Kartographiehistorisches Colloquium 1990, Oldenburg, Dietrich Reimer Verlag, Berlin. Schilder, G.G., J. Moerman, F.J. Ormeling, P.P.W.J. van den Brink en J. Ferwerda - Grote Atlas van de Verenigde Oostindische Compagnie deel I, de Atlas Amsterdam van Isaak de Graaf. Zierïkzee 2006, Asia Maior. In 1692 gaf de Amsterdamse Kamer van de V0C opdracht aan de kar- tograaf Isaak de Graaf om een atlas te maken van het VOC-handels- gebied (vanaf de Kaap tot Japan). Voor dit doel moest het kartogra- fisch bureau van de V0C in Batavia kopieën van al z'n kaarten naar Amsterdam sturen. De gegevens op deze kaarten werden verwerkt in een homogene atlas, waaraan - behalve kleinschalige hydrografische kaarten (1:2 min) - ook plattegronden, enkele geografische kaarten en plans van forten werden toegevoegd. Het artikel behandelt de struc tuur van de atlas, de leesbaarheid en de kwaliteit van de gegevens op de kaarten. Met uitzondering van de kaarten van het hedendaagse Indonesië kunnen deze aspecten als zeer goed worden gekenmerkt. In 1692 the Amsterdam chamber of the Dutch East India Company (VOC) commissioned the cartographer Isaak de Graaf to produce an atlas of the VOC trading area (from the Cape to Japan). To this end, the VOC mapping centre in Batavia had to send to Amsterdam copies of all its maps. Data from these maps were copied to form a homogeneous atlas to which - except for small-scale hydrograp- hic charts (1:2M) views - town plans, some geographical maps and plans of fortifications were added. The paper deals with the struc ture of the atlas, as well as with its legibility and the data quality of the atlas maps. Apart from the maps from present-day Indonesia these aspects are considered quite satisfactorily. Het eindoordeel Literatuur De figuren 1, 2 en 3 zijn ontleend aan de Atlas Amster dam van Isaak de Graaf en het copy right daarvan op berust bij het Nati onaal Archief. Met dank aan Rob van Diessen, Uitgeverij Asia Maior, voor het ter beschik king stellen van de scans. Samenvatting De Atlas Amsterdam van Isaak de Graaf Summary The Atlas Amsterdam of Isaak de Graaf GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 11