Amsterdam 3D in Google Earth Al enkele jaren is de afdeling Geo en Vastgoedinformatie (GVI) van de gemeente Amsterdam bezig met het vernieu wen van de gemeentelijke geo-införmatiehuishouding. Op 16 mei 2007 is hier een nieuwe mijlpaal aan toegevoegd met het beschikbaar maken van de ruim 170.000 panden in Google Earth, 3D welteverstaan. Voor GVI is vooral kennis en ervaring opdoen met nieuwe technieken en publiciteit de aanleiding geweest om de panden driedimensionaal in Google Earth te zetten. Dit heeft te maken met het feit dat de afgelopen jaren verschillende ontwikkelingen gaande zijn, zoals de toenemende mate waarin de burgers inzicht krijgen in over heidsinformatie. Veelal wordt daarbij gekozen voor internet- technologie. Verder hebben de stormachtige ontwikkelingen door bedrijven als TomTom en Google geo-informatie dichter bij het grote publiek gebracht. Creëren van 3D-modellen Vooruitlopend op de basisregistraties, zijn bij GVI de laatste jaren grote veranderingen doorgevoerd in de gegevenshuis- houding. Zowel de grootschalige als kleinschalige kaarten van Amsterdam zijn objectgericht gemaakt en er is een ver binding gelegd tussen deze geometrische gegevens en de ad ministratieve vastgoedregistratie. Dit heeft het inspelen op nieuwe ontwikkelingen erg vereenvoudigd. 274 Voor het creëren van de 3D-modellen voor Google Earth zijn we uitgegaan van de footprint van de panden uit de Grootschalige Basiskaart Amsterdam (GBKA). Samen met de AHN hoogtegege vens zijn deze ingelezen in het conversiepakket FME en daarna is ruimtelijk afgeleid welke van de 58 miljoen hoogtepunten binnen de panden vallen. Om verstoring door bomen en an dere objecten te verkleinen, zijn alle hoogtepunten die binnen twee meter aan weerszijden van de gevel vallen verwijderd. Per pand is de gemiddelde hoogte berekend. Vervolgens wordt de footprint van het pand opgetrokken tot de berekende hoogte 1 (2,5 dimensionaal). Hierdoor zullen wel details als puntdaken en karakteristieke gevelvormen wegvallen. De AHN hoogtegegevens zijn waardes ten opzichte van NAP I~J| maar met behulp van een digitaal terreinmodel zijn de werke- I lijke pandhoogtes te berekenen. Echter, voor stedelijk gebied zijn op dit moment alleen ongefilterde AHN hoogtegegevens be- Kromwijk /$$c, Ceo en Vast- g&edïrjfomcrtk Amsterdam schikbaar. Bij het creëren van de 3D-mo- dellen is aangenomen dat het digitale ter reinmodel op nul meter NAP ligt omdat grote delen van Amsterdam toch op zee niveau liggen. Door deze aanname zullen hoogtes van panden drie meter beneden NAP, drie meter te laag worden berekend. Wanneer in de toekomst een digitaal ter reinmodel van de stedelijke omgeving be schikbaar is, zijn de pandhoogtes nauw keuriger te bepalen. Tevens zal een hoge puntdichtheid van de hoogtegegevens in combinatie met nieuwe modelleertech- nieken de mogelijkheid bieden om op grote schaal gedetailleerde modellen te genereren, dus inclusief puntdaken en karakteristieke gevelvormen. Gedetailleerde modellen De gemeente Amsterdam stelt de pan den via Google Earth beschikbaar, waardoor andere partijen en geïnteres seerden kunnen aanhaken met foto's, achtergrondinformatie en binnenkort ook visuele toevoegingen aan de panden. Bewoners kunnen hun eigen huis met het gratis programma Google SketchUp verder detailleren en 'aankleden' met foto's. Dit uitgewerkte model kan dan door de gebruiker weer worden terug geplaatst en zo kunnen gebruikers zelf de stad aankleden. GVI heeft een eerste voorzet gegeven door tien karakteris tieke panden, waaronder het Paleis op de Dam en het Centraal Station, zeer gedetailleerd te modelleren en aan de standaardset van Google Earth toe te voegen. Om onnodige vervuiling tegen te gaan, worden de aangeklede modellen wel eerst beoordeeld door de Google-we- bredactie die de kwaliteit van de nieuwe inbreng bewaakt. Voor de intern gemeentelijke informatie voorziening houdt Amsterdam vast aan zijn eigen Atlas-applicatie omdat Goo gle Earth niet voldoende functionaliteit bezit om de gemeentelijke applicatie te ondersteunen. Ons uitstapje naar Goo gle Earth past in de filosofie om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op geo-informatie gebied. In het kader hiervan staat ook op de planning om een Google Maps kaartserver beschikbaar te stellen zodat gebruikers op basis van de actuele basiskaarten van de gemeente Amsterdam hun eigen Google-applica- ties kunnen bouwen. GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 12