Hoe heet wordt onze geo? Harry Alers Het is hartje zomer. Het is warm zoals dat hoort in de zomer. Maar de winter was ook al warm en vervolgens kregen we in april een tropische lente. En nu deze zomer. Het is de afgelopen jaren steeds warmer geworden. Er is sprake van een 'gestage temperatuursstij- ging'. Als het nog een paar jaar zo door gaat dan wordt 'warme winter' een heel gewone uitdrukking, misschien wel een pleonasme. Iedereen die het boek 'An inconvenient truth' gelezen heeft, ontkomt er niet aan om eens goed na te denken over de klimaatontwikkelingen. Je vraagt je af hoe we nog 'het tij kunnen keren'. De feiten en de onderzoeken die Al Gore aanhaalt, hebben mij veel stof tot nadenken gegeven. Alles op een rij zet tend, wordt me duidelijk dat de aan pak van de 'global warming' een van de belangrijkste onderwerpen is voor de nabije toekomst. Het is in elk geval geen vraag meer of er sprake is van op warming van de aarde. Je kunt je wel afvragen of er nog wel sprake van een toekomst is als de klimaatverandering niet grondig en met succes wordt aan gepakt. Ook dringt zich de vraag op hoe we onze prioriteitstelling, in ons werk en in ons dagelijkse doen en la ten, daarop moeten aanpassen. Waar over moeten we ons nog druk maken als de klimaatverandering nog in deze eeuw het leven op onze geo helemaal op zijn kop gaat zetten? Wat heeft dat met 'geo-informatie' te maken en wat kunnen we doen? Sinds het lezen van dat boek vraag ik me af wat ons vakgebied kan bijdragen aan een gewenste ontwikkeling of mo gelijke oplossing. Daarbij denk ik dan niet alleen aan het minder rijden met meetauto's of minder fotovluchten maken. Ook niet aan het terugdringen van het woon-werkverkeer of het inzet ten van spaarlampen. Nee, dan denk ik juist aan een echte actieve bijdrage. Kunnen wij met onze kennis en tech nieken een zinvolle bijdrage leveren aan het beteugelen van de opwarming van de aarde? Kan de geografische in formatie een bijdrage leveren aan het leefbaar houden van onze geo? Kun nen wij bijvoorbeeld de bronnen van de luchtvervuiling in kaart brengen? Kan op die plekken een gerichte aan pak van de verbetering van de lucht kwaliteit worden ingezet? Kunnen ge odeten een beter beeld geven over de balans tussen C02-uitstoot en de pro ductie van zuivere lucht? Is het moge lijk dat geo-informatici de verandering in de stroming en temperatuur van oceanen nauwkeurig genoeg in kaart kunnen brengen om de voorspelde na delige gevolgen te bestrijden? Kan met de juiste (geo-)informatie over vorm en kracht van luchtstromen de ideale plek voor het opwekken van windener gie bepaald worden? We hebben al er varing 0111 waterkrachtcentrales op de juiste plaats te lokaliseren, misschien kunnen we die kennis benutten om het stijgende water om te zetten in energie. Kan geo-informatie, op basis van nauw keurige modellen, aantonen dat de stijgende temperatuur omgezet kan worden in energie? Energie hebben we namelijk in stijgende mate nodig op deze aarde. Warmte krijgen we in over vloed. Het zou fantastisch zijn als de geodesie zou kunnen meehelpen om warmte aan de aarde te onttrekken en tegelijkertijd energie te genereren. Het nut van ons vakgebied zou voor de ko mende eeuwen niet meer aangetoond hoeven te worden. Er zou geen gebrek meer zijn aan studenten die bewust kiezen voor dit belangrijke vak. Graag zou ik willen weten op welke manier de geodesie en de geo-infor matie echt kunnen bijdragen aan het omzetten van de ongewenste 'global warming' tot een beter bewoonbare wereld. Dat zou mijns inziens het thema moeten zijn van een extra GIN- congres. Minimaal de helft van de af studeeropdrachten zouden de aanpak van de 'global warming' als onderwerp moeten hebben. De oplossing ligt voor alsnog niet voor het oprapen maar al zoekende is de kans op het vinden het grootst. Het zal duidelijk zijn dat ik zou willen dat ons vakgebied een belangrijke bij drage zou kunnen leveren om de kli maatveranderingen om te buigen. Na tuurlijk moeten we daarbij het hoofd koel houden. Dit immense probleem is niet simpel op te lossen door het schrij ven van een column. Maar misschien kan een column wel vakgenoten prik kelen om de mogelijkheden die ons vakgebied biedt verder te exploreren. Met de focus op de opwarming van onze aarde ontstaan er beslist kansen en mogelijkheden. We moeten ze zien, tanden er in zetten en samen met an dere disciplines realiseren. Wie durft? Harry Alers Geo-informatie gemeente Sittard-Geleen E-mail: Harry.Alers@sittard-geleen.nl GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 13