'Building the Capacity' FG Working Week Hong Kong, mei 2007 Hong Kong: een dynamische megastad en een uitste kende omgeving voor de bijeenkomst van de jaarlijkse 'Working Week' van de Internationale Landmeters Fede ratie FIG. Een nogal indrukwekkende omgeving: heel veel aardige mensen, hele hoge gebouwen, veel water en boten, heel schoon, goed georganiseerd, op allerlei plekken mag je buiten niet roken - met forse boetes bij overtreding, dat zijn de moderne publieke beperkingen in opkomst..., goed openbaar vervoer en goed eten. Hongkong en Macao zijn beide een Speciale Bestuurlijke Regio van de Volksrepubliek China - 'Special Administrative Regions of the People's Re public of China'. Dit houdt in dat beide gebieden hun eigen systeem kunnen behouden en autonomie hebben, maar wel horen bij China. Het komt neer op een soort status aparte: één land - twee systemen. Als zodanig viert Hong Kong haar tiende verjaardag op 1 juli van dit jaar. Fig.I. Impressie van 'Capacity Building'en'Land professionals' HongKong. De FIG Working Week, gehouden van 13 tot 17 mei 2007, stond dit jaar in het teken van strategische integratie van landmeetkundige services. Een veelomvattend thema, zo bleek uit de driehonderd technische papers. Maar tijdens de Working Week was dit thema vooral gekoppeld aan de rol van de FIG om bruggen te slaan tussen landmeters van verschillende culturen en tussen de verschillende discipli nes binnen de landmeetkundige wereld. Het thema was ook gekoppeld aan het belangrijkste onderwerp dat de fe deratie voor de komende periode op de agenda heeft staan: ontwikkelen van landmeetkundige 'Capacity' gerelateerd aan instituties. Dit met de krachtige ondersteuning van de Council en van de President van de FIG, prof. Stig Enemark van de Aalborg University in Denemarken. In het kader van bij voorbeeld klimaatverandering, rampenbestrijding, het management van urbane gebieden (ter voorkoming van chaos), enz. is veel kennis en kunde nodig op het gebied van geodesie, technische landmeet kunde, land-administratie en kadas ter, management van geo-informatie, ruimtelijke ordening - vooral ook in mega - steden, 'property economics real estate management' en projectma nagement in de meest brede zin. Prof. Enemark sprak over de FIG als een multi-disciplinaire organisatie voor 'land professionals'. In veel landen, en in het bijzonder ook in minder ontwil-deelde landen en lan den in transitie, is er onvoldoende ca paciteit - in de betekenis van het Engel se begrip 'capacity building'- om land rechten en de daarop voorkomende beperkingen vast te leggen en informa tie daarover te verspreiden. Door vol wassen instituties, die het vertrouwen van de bevolking genieten, wel te ver staan. Dus niet onder het toeziend oog van corrupte politici die hun zakken vullen en zichzelf grote stukken land toe-eigenen. Instituties die in staat zijn de behoeftes te bepalen en niet voort bouwen op koloniale wetgeving, met aandacht voor traditionele rechten en voor begrijpelijke en doorzichtige pro cedures bij de initiële inwinning van gegevens en de bij houding daarvan bij eigendomstransacties. Want één ding is wel duidelijk: daar ligt wereldwijd gezien de grootste uitdaging op ons vakgebied. Er zijn onvoldoende des kundigen, en als ze er zijn vaak niet al te competent: onvoldoende vaar digheden, vooral ook op het gebied van techniek en management. Het zo genaamde capacity building concept biedt ondersteuning bij de analyse en beoordeling van maatschappelijke, or ganisatorische en individuele behoef ten met daaraan gekoppelde educatie en training. Dit om te komen tot natio nale kadastrale infrastructuren die bij drage aan duurzame ontwikkelingen, dus met bescherming van rechten en niet voortdurend je recht hoeven te ha len, met planmatig beheerste ontwik kelingen en geen ongecontroleerde, en met toegang tot krediet en geen Millenniumdoelen GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 14