woekerrentes. En ook met opties voor grondbelasting, want scholen, wegen en ziekenhuizen kosten nou eenmaal geld. Dit alles kan óók in een conti nent als Afrika met (heel) veel natuur lijke rijkdom, maar op dit moment ook met veel oorlog en geweld. De FIG heeft een sterk commitment in relatie tot de Millennium-doelen van de Ver enigde Naties op het gebied van hon ger- en armoedebestrijding, onderwijs, tegengaan van kinder- en moedersterf- te, bestrijden van HIV/Aids, verbeteren van het milieu en vooral ook drinkwa ter, etc. (fig. 2a en 2b). Als voorbeeld: bij subdoel 7.11 is van belang: een sig nificante verbetering van het leven van tenminste honderd miljoen slop penwijkbewoners. Als indicator geldt hierbij het aandeel huishoudens met rechtzekerheid in relatie tot de grond waar ze verblijven. Met de bedoeling dat er geen onaangekondigde bulldo zers meer voor je deur staan. Keynotes De Working Week was georganiseerd in samenwerking met onze collega's van het Hong Kong Institute of Sur veyors. President hiervan, Raymond Chan, kon zo'n 530 deelnemers uit 64 landen welkom heten. Dr. Leung Chun Ying wees in zijn keynote op het belang van Hong Kong's professionals bij de toegang tot China. Globalisering brengt een sterke groei met internatio nale, 'cross border' investeringen met zich mee: alleen al in 2006 meer dan vijfhonderd miljard in onroerende goederen wereldwijd. De totale waarde van onroerend goed in Zuidoost-Azië groeit sterk; ook in China. Leung vroeg zich af of de 'land service' beroepen de accountancy gaan navolgen, die nu wereldwijd gedomineerd worden door vijf firma's. Keith Bell, oud-Surveyor- General van Victoria in Australië, maar nu werkzaam bij de Wereldbank, sprak over 'Good Governance and Land Ad ministration', over illegale ontbossing en corrupte dienstverlening. Maar hij benadrukte dat het een misverstand is om te denken dat dit soort zaken alléén voorkomt in ontwikkelingslan den. Dat weten wij maar al te goed met de bouwfraude in ons achterhoofd. De Wereldbank investeert miljarden in landhervormingsprojecten wereldwijd en besteedt daarbij veel aandacht aan de institutionele kanten: transparan tie, accountability, scheiding van bu reaucratie en politiek. De FIG wordt door de Wereldbank als een 'significante wereldwijde or ganisatie' beschouwd. Prof. Theo Kotter sprak over rampen bestrijding. Er is wereldwijd sprake van een toename van het aantal rampen in de laatste vijftig jaar. Er lopen meel mensen risico's dan ooit. Mega-steden met hun hoge be volkingsdichtheid vormen een bijzondere uitdaging. Land meetkundigen hebben veel te bieden aan ondersteuning voor planners: GPS (al in gebruik bij waarschuwingssyste men voor tsunami's in de Indische Oceaan), fotogramme- trie, aardobservatie en GIS. Ook bij rampenbestrijding komt het alweer aan op goed bestuur en 'capacity building'. Over goed bestuur sprak oud-FIG-President prof. Holger Magel. Hij onderzoekt wat we kunnen leren van ontwikkelingen in mega-steden: hij citeerde de beleving van deze omgeving als enerzijds 'magneten van hoop' maar ook als 'de poor ten van de hel'. Participatie van burgers in een vroeg sta dium bij ontwikkelingen is van belang, maar ingenieurs en landmeters worden daar nog wel eens zenuwachtig van in allerlei landen. Verder is collectief leren en het stellen van meetbare doelstellingen van belang. Fig. 2a. Territori umgrootte laat het aandeel zien van alle mensen die moeten leven van minder dan 1 US$ per dag. Fig. 2b. Territori umgrootte laat het aandeel zien in wereldwijde weelde, gebaseerd op het Na tional Bruto product uitgedrukt in USS. Bron: www.world- mapper.org Werkplannen 2007-2010 Behalve het FIG-werkplan met een focus op 'Capacity Buil ding' zijn ook de werkplannen van de tien FIG-Commissi ons door de algemene vergadering van de FIG goedgekeurd. Hier treffen we onderwerpen aan als: aandacht voor jonge landmeters om de volgende generatie te bemoedigen, het ondersteunen van de dialoog met politici, kennismanage ment en e-learning - ook voor kleine bedrijven. Geo-informa- tiemanagement ter ondersteuning bij snelle verstedelijking, ongecontroleerde en informele ontwikkeling, transport, milieu, landgebruik, bescherming van ons erfgoed, bescher ming van kustzones, risicobeoordeling en behoeften vanuit de onroerend goed-markt zijn in verband hiermee belang rijke onderwerpen. Ook zeespiegelrijzing en klimaatsveran dering krijgen veel aandacht in relatie tot hydrografische informatie en de economische voordelen bij het gebruik daarvan. Global Navigation Satellite Systems, Terrestrial Laser Scanning en Location Based Positioning Services GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 15