Kartografisch exhibitionisme Menno-Jan Kraak Surfend op het web valt het me op dat er veel sites zijn die gebruikmaken van zogenaamde mash-up's. Je zou kunnen zeggen dat dit webpagina's zijn waar in een deel van de inhoud van andere webpagina's wordt geleend om die geleende inhoud vervolgens te gebrui ken voor eigen toepassingen. De pagi na's die hiertoe veel worden gebruikt zijn die van YouTube (video's), Flicker (foto's) en Google (kaarten). Deze trend is onder andere te verklaren door de ontwikkelingen rond Web 2.0, waai de gebruiker zelf, meer dan voorheen, het internet vult met allerlei gegevens. Maar ook de leveranciers van mobie le telefoons, GPS'sen, muziekspelers, enz. dragen bij aan deze ontwikkeling. Allemaal stimuleren ze het delen van momenten, van belevenissen en an dere heldendaden. Ze doen dat samen met de eerder genoemde 'internet be drijven' die ruimte en programmatuur beschikbaar stellen. Foto's en filmpjes van de vakantie worden zo niet meer alleen in besloten kring getoond maar via het web zijn ze toegankelijk voor iedereen. En via de mash-up's kan men dit in de eigen webpagina realiseren. Interessant is natuurlijk de toepassing in onze geo-wereld. De foto's en film pjes kunnen worden aangevuld met een geo-label die middels een coördi naat aangeeft waar men de foto heeft gemaakt. Gebruikmakend van bijvoor beeld de Google Maps-mash-up, komen de fotoreportages van de vakantie ook geografisch tot leven. Een zoekop dracht naar typisch kartografische mash-upvarianten had honderden verwijzingen als resultaat. Deze zijn meestal gebaseerd op Google Maps, en in minder mate op Virtual Earth en Yahoo Maps. Kijk maar eens op www. webmashup.com of op www.program- mableweb.com. Geo-mash-ups om al je reizen te documenteren. Een soort al ternatief voor de ouderwetse dia-avon den. Maar deze on line manier lijkt me natuurlijk minder gezellig. Of zou Se cond Life een alternatief zijn? Hmm. Zelfwas ik dit verschijnsel van mash- up al tegengekomen via mijn sportac tiviteiten. Ilc probeer altijd het nuttige met het aangename te combineren en dat betekent dat er bij mij al snel een kaart aan te pas komt. Zo loop ik met een gecombineerde hartslagme- ter/GPS zodat ik thuis niet alleen mijn loopprestatie lean evalueren maar ook kan achterhalen waar ik heb gelopen. Onzin natuurlijk daar ik vaak dezelfde rondjes om mijn huis loop en daar echt niet meer kan verdwalen. Be roepsdeformatie dus. De GPS-rack kun je vervolgens naar een website sturen en al dan niet besluiten deze te delen met andere lopers (of wie dan ook die mijn website bij toeval bezoekt). Dat heb ilc nog niet gedaan. Ilc vond dat ilc zelf kaartjes moest maken. Dus down load de gpx-file met de track, inlezen in Google Earth of een ander pakket, iets aan de opmaak doen, schermaf beelding bewaren, en jawel op mijn homepage plaatsen. Dat laatste doe ilc alleen met de wedstrijden waaraan ilc meedoe want het rondje om mijn huis is dat niet waard. Overigens was ik al veel eerder bezig met het vastleggen van mijn reizen. Al als geografiestudent had ik een kaart aan de muur hangen die keurig weer gaf waar ilc geweest was. Toen al gecon fronteerd met alledaagse problemen als nauwkeurigheid, volledigheid en mate van detail. Door die ene reis naar Amerika moest het een wereldkaart zijn terwijl de meeste geannoteerde wegen vanzelfsprekend in Nederland lagen. Uiteindelijk reisde ik zoveel dat de bijhouding een probleem werd. Te genwoordig reis ik altijd met mijn GPS en registreer ik zo waar ik geweest ben. De informatie is aanwezig maar mijn verwerkingmethode is tijdrovend en primitief. Misschien is het gebruik van zo'n mash-up wel een oplossing. Tracks en waypoints direct naar Google Maps. De vraag is natuurlijk of ilc wel wil dat iedereen ziet waar ik geweest ben. Een halve marathon, ja die wel, daar ben ik trots op, maar een excursie tijdens een congres in Helsinki? Nee die niet. Ilc denk dat ik het laat bij wat experimen ten met al die nieuwe trends. Werkt het en wat kun je ermee? Menno-Jan Kraak, ITC - International Institute of Geo-Information Science and Earth Observation Department of Geo-Information Processing E-mail: kraak@itc.nl GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 17