Wie kan er straks nog kaarten maken in het land der blinden? Paul Berfjamime, eigen&t&Xcirto Studio in Amster dam en: afgelo pen jaar tijdelijk Jjéocentcfande (^Hogeschool êtrec, tt Het vakkartografie wordt met uitsterven bedreigd. Er is bijna geen opleiding meer in Nederland waar men kan leren om kaartbeelden te ontwerpen die meer zijn dan de rechtstreekse output van een GIS-systeem. Fast food zonder kennis van de keuken. Het moet mogelijk zijn om GIS/kar- tografen op te leiden die goede ruimtelijke (lcaart-)beelden kunnen genereren die ook communicatief zijn. Ruimtelijk onderzoek kon vóór de introductie van GIS slechts met kaarten worden ondersteund indien er ook de middelen waren om de expertise en kosten van kartografie in te schakelen. GIS heeft de productie en toepassing van kaartbeelden voor onderzoek en analyse laagdrempelig ge maakt. Echter, sinds de toepassing van de computer voor de kartografie heeft dit een gescheiden ontwikkeling voortge bracht voor enerzijds de GIS-systemen met de analysetools en de complexe koppelingen die men kan uitvoeren en anderszijds de vormgeving die zich middels grafische pro gramma's razendsnel kon ontwikkelen. Er ontstonden twee aparte werelden die allebei in hun ontwikkeling veel ener gie vergden en waardoor men nauwelijks tot een vrucht bare kruisbestuiving kon komen. De GIS-specialisten waren daarbij vaak zo in beslag genomen door de eigen toepas singsmogelijkheden dat men de gebrekkige vormgevings- mogelijkheden op de koop toe nam. Aan de andere kant waren de kartografische vormgevers aanvankelijk ook niet geïnspireerd door de houterige presentatie van de bestan den die GIS-applicaties voortbrachten. Om deze bestanden te bewerken tot iets grafisch fraais, is er vaak nog een zeer moeizaam en tijdrovend proces nodig waarbij iedere muta tie binnen de opzet van een GIS weer een serie noodzakelij ke handelingen vereist om tot een acceptabel en drukklaar beeld te komen. Om kort te gaan, GIS-systemen waren niet ontworpen om drukwerk of internetpublicaties te gene reren en vormgevingssystemen konden niets met GIS. Dit manco werd wel terdege gevoeld en de software voor GIS- systemen heeft zich de laatste jaren sterk ontwikkeld zodat er nu ook goed vormgegeven kaarten mee kunnen worden geproduceerd Dit ging gelijk op met de ontwikkeling van de visualisatietechnieken waarmee met name 3D-beelden en animaties kunnen worden gemaakt. De verwerking en ontsluiting van luchtfoto's en satellietbeelden met behulp van Google Earth is de laatste ontwikkeling waardoor het grote publiek nu met grote ogen vanuit de ruimte naar de eigen achtertuin aan het staren is. Er bestaat echter een hardnekkig misverstand dat kennis en toepassing van visualisatietechnieken ook gelijk vormge ving van kaarten zou zijn. Dat is het niet. Toepassing van een visualisatietechniek levert niet automatisch een kaart beeld op dat prettig en goed leesbaar is. Met alle kennis van de techniek weet men doorgaans weinig over de com municatieve eigenschappen waaraan het kaartbeeld moet voldoen. In die zin is de gescheiden ontwikkeling van vorm geving en GIS zeer nadelig geweest voor de productie van kaartbeelden. Dit is altijd een terugkerend thema binnen de kartografie: de technische verwerkers van informatie hebben doorgaans te weinig aansluiting met het commu- nicatieve aspect van de vormgeving en andersom hebben vormgevers meestal ook niet de technische kaas gegeten van GIS-systemen. Men doet daarom ook vaak maar wat ergens in het mid den. Zeker nu steeds meer kaartmate riaal wordt gepubliceerd via database- publishing, waarbij eigenlijk het hele vormgevingsaspect tot ondergescho ven kind is verklaard onder het genot van de kostenbesparing, kan men weer armetierige kaartbeelden massaal voorbij zien stromen. Dit is ook niet zo verwonderlijk want door de jarenlan ge gescheiden ontwikkeling is er bijna niemand die de kennis nog heeft voor een goede synthese van de twee werel den. Binnen het onderwijs is dat ook niet terug te vinden. De zuivere GIS- opleidingen worden vooral gegeven aan instituten die van oorsprong niet veel affiniteit met kartografie hebben. Daarvoor zijn de toepassingsmogelijk heden van GIS ook vaak te breed en gaan de ontwikkelingen van visualisa tietechnieken ook vaak te snel om daar nog aandacht aan te besteden. Het ge genereerde kaartbeeld wordt vaker als bijvangst gezien en binnen sommige GIS-opleidingen wordt het vak karto grafie zelfs afgerond binnen een vijf daagse cursus. Dat dit leidt tot een ver schraling en het mogelijke uitsterven van de kartografie is vanzelfsprekend. Dit kan echter anders en moet ook an ders om tot een goede synthese van GIS en kartografie te komen. Om volledig te kunnen werken als hedendaagse GIS-kartograaf zou men over de volgende kennis moeten kun nen beschikken (fig.). Om te begin nen moet men voor zowel geocoding als kaartontwerp over de basiskennis van projecties en coördinatenstelsels kunnen beschikken. Kaarten moeten kunnen worden opgemaakt overeen komstig het thema, waarbij uiteraard de leer van Bertin wordt besproken, maar waarbij ook uitgebreid de nieu we mogelijkheden voor symboolge- bruik, typografie en kleurenleer aan bod komen. Voor een goed begrip van de mogelijkheden die er zijn, zal men ervaring moeten opdoen met grafi sche programma's in zowel vector- als rasterpakketten. Kaartontwerp leert men door eerst kleine afgeronde 011- GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 22