Samen werken, samen leven... en samen geo bedrijven Geo-Info in Bedrijf Wim van Pijkeren Het aprilnummer van Geo-Info viel op de mat en meestal ga ik er dan vluchtig 'koppensnellend' doorheen. Ik zag een aankondiging van het tweede GIN-con- gres en ging vanzelf op zoek naar het thema. 'Samen geo bedrijven' is het ko mende thema. Sprak me direct aan: ik ben een mens van 'samen' dingen doen, gewoon omdat het veel leuker is dan al leen. Al is het niet altijd gemakkelijker. Niet direct verder lezend, schoot mij de associatie met het motto van het chris- telijlc-rode kabinet te binnen dat twee maanden eerder naar buiten kwam. 'Samen werken, samen leven' werd gelanceerd en nog dezelfde dag schre ven columnisten over spruitjeslucht en noemden Balkenende, Bos en Rouvoet onmiddellijk clichémannetjes. Had de congrescommissie zich hier door laten inspireren? Ik vroeg me af of het slim was, maar vond toch ook dat de congres-commissie heel alert op het motto van Balkenende c.s. had ge reageerd. En nu honderd dagen met de congres-commissie het land in, en dan staat er een dijk van een programma, was mijn volgende gedachte. Of was het ook een spontane reactie op de individualisering in de samenleving en hebben we daar in geo-informatie- land last van? Enkele weken later plofte ik op de bank om Geo-Info eens wat verder door te spit ten. En nu las ik dat het congresthema aansluit op het kabinetsbeleid van de af gelopen jaren. Dat was erop gericht om innovatie in Nederland te bevorderen, ook op het gebied van geo-informatie. Want in Nederland is wel veel kennis maar weinig innovatie. Doordat veel partijen langs elkaar werken, dingen dubbel doen en weinig toegang hebben tot eikaars kennis en gegevens, loopt Nederland niet voorop als het gaat 0111 geo-innovatie. Tot zover de argumenta tie van de congres-commissie. Voor mij deels herkenbaar maar toch ook verbazingwekkend. Veel kennis maar weinig innovatie? En komt dat dan door langs elkaar heen werken en dingen dubbel doen? Ons vakgebied is zo klein dat we elkaar allemaal ken nen en wel ongeveer van elkaar weten wat we aan het doen zijn. Waar zitten dan de belemmeringen? Is het soms het calvinistische Nederland? Zijn we zo behoudend? Willen we niet samenwer ken, of kunnen we dat niet? Maar hoe valt dat dan te rijmen met het imago van de Nederlandse handels geest? Samenwerken is best lastig, ook in ons kleine vakgebied. Recent vond ik het nog een waanzinnig idee dat RGI in de Van Nelle-fabriek in Rotterdam de 'Geo-innovatiedagen' als tweedaagse activiteit organiseerde. En hiervoor een bedrijf inhuurde, sponsors zocht en er politici bij probeerde te betrekken, on der het motto: 'Alles draait 0111 geo'. Volgens mij was het een ideale kans om samen met GIN het congres komend najaar op een hoger plan te tillen, door samen te werken, en er samen met iedereen uit het vakgebied juist de bui tenwereld (politici, bestuurders, toepas sers en gebruikers) te verrassen met de vraagstukken en innovaties waar we in ons vakgebied mee bezig zijn. Er was een ingehuurde oud-politicus en die vatte de eerste dag als volgt samen: 'kruip niet teveel in de schulp, zeker degenen die aan de geldbuidels zitten moeten het snappen'. Maar de actuele politici en degenen die aan de geldbuidels zitten, die waren er niet. En wie kwam ik er wel tegen: de hele geo-incrowd die onderling de 'Geo Innovatie Awards 2007' verdeel den. Van harte gefeliciteerd, Nederland is trots op jullie maar heeft geen idee waar jullie mee bezig zijn en waar het toe dient. Onder de korenmaat, zegt mijn calvi nistische opvoeding, Urk en Staphorst in de informatie-maatschappij van de 21e eeuw. Hoe haal je het in je hoofd om met een tijdelijke entiteit als RGI zoiets te organiseren, terwijl er binnen het zo smalle vakgebied een platform als GIN is met continuïteit. Gelukkig lees ik in de aankondiging van de Al gemene Ledenvergadering van GIN dat samenwerking met RGI een belangrijk thema is. Komt het misschien toch nog goed. Recent lag ik weer op de bank en keek ik naar Knevel en Van den Brink, ja, ik zit nu toch in de calvinistische hoek. Gast was Maria van der Hoeven, vroeger minister van Onderwijs en nu van Eco nomische Zaken. En Knevel stelde haar de vraag wat het grootste verschil was tussen het vorige en het huidige kabi net. Hoewel ik geen grote fan ben van Maria, sloot zij wel mijn puzzel. Haar antwoord was: 'In het vorige kabinet was marktwerking doel op zich, nu zien we het als hulpmiddel om dingen te bereiken en dan denk ik vooral aan efficiëntie en innovatie'. Ik heb direct een borrel ingeschonken, de puzzelstukjes vielen ineen, de con grescommissie had het juiste thema gekozen. Misschien geïnspireerd door de vorige drie kabinetten Balkenende maar met het motto van het huidige kabinet in gedachten. Mooier kan niet. Met Eelco Brinkman als spreker op de tweede dag, vorig jaar uitgeroepen tot meest invloedrijke bestuurder in Nederland, gepositioneerd in een van onze belangrijkste klantgroepen. Bou wend Nederland. Ik ben optimist, en dan is het helemaal niet leuk om een wat zure column te schrijven, maar nu wordt het toch nog bijna een sprookje, met Maria als Asse poester en Eelco als prins. En bij de zoen denken ze samen aan Geo-Informatie Nederland. Ik ben benieuwd of Maria aan Jan-Peter, Wouter en Andre durft te vertellen, wat haar is overkomen. Wim van Pijkeren, Commercieel Manager bij Arcadis en bestuurslid VNBG E-mail: w.pijkeren@arcadis.nl GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 25