z 5 Op het moment dat het gegevensmodel, de database en het exportscript afgerond zijn is natuurlijk de daadwerkelijke gegevensexport van het fictieve stuk infrastructuur (fig. 3) een koud kunstje. Het GML-schema en de GML-gegevens werden vervolgens verstuurd naar de vier deelnemende le veranciers. De bestanden werden bovendien vergezeld van een eenvoudige fictieve opdracht: het aanleggen van hon derd meter rangeerterrein met baanlichaam, wissels, spoor, bovenleidingpalen, bovenleiding. Ook kregen alle deelne mers de beschikking over alle tot dan toe ontwikkelde ken nis aangaande UML/XML/GML. 292 Al vroeg in de pilot moest het risico worden onderkend dat leveranciers, ondanks hun initiële enthousiasme, mogelijk niet konden voldoen aan de vraag om het GML-bestand te wijzigen. De materie is gecompliceerd, mogelijk te gecompli ceerd om in enkele maanden bij te spijkeren zonder bezoldi ging. Om deze reden wordt besloten om ook zelf de opdracht uit te voeren, zodat de volgende stap niet in gevaar komt. Enkele maanden na de verstrekking van de opdracht blijkt de inschatting van dit risico terecht te zijn geweest. Van de vier deelnemende bureaus blijkt niet één in staat om aan de opdracht te voldoen. Dit is natuurlijk op zich een belangrijk signaal over de mate waarop leveranciers van ProRail klaar zijn voor GML - wellicht een van de belangrijkere resulta ten van het pilotproject. Deze stap kan gelukkig wel worden uitgevoerd aangezien het project ook zelf een gewijzigd bestand heeft aange maakt. Voor de import van gegevens wordt ook gebruikt ge maakt van FME. Hoewel het importeren van gegevens op zich een eenvoudige zaak is, ko men op dit vlak nog enkele interes sante kwesties aan het licht. Het terug geleverde bestand bevat, in het geval van de pilot, een groot aantal objec ten: sommige zijn gewijzigd, sommige zijn verwijderd, sommige zijn nieuw. Vraag voor de organisatie is: op welke manier worden deze wijzigingen in de database opgenomen? Voor versie- beheer van objecten had de pilot nog geen voorzieningen getroffen. Verwacht wordt dat dit in een dienstdoende oplossing uiteraard wel het geval zal zijn. Andere vragen: wat te doen wanneer één object wordt ge splitst? Wordt het oorspronkelijke object bijvoorbeeld ver wijderd en vervangen? En wat gebeurt er in zo'n geval in de database dan met onderhoudsgegevens? Enzovoorts. Het doel van het project was kennisontwikkeling over de mogelijkheden en wenselijkheid uitwisseling van spoor- specifieke gegevens (met name oplevering bij projecten) middels de open standaard GML, Dit doel is ruimschoots be reikt. Daarnaast zijn voor de organisatie enkele waardevolle feiten boven tafel gekomen. Fig. 3. Het fictieve stuk infrastructuur dat is gebruikt in de test. Om te beginnen is er een goede busines- scase voor de uiteindelijke overstap naar GML als uitwisselingsformaat. Zodra bovendien (een deel van) de infragege- vens zijn opgenomen in een spatial da tabase, is ProRail ook technisch in staat 0111 die gegevens te exporteren naar dat formaat - en weer te importeren. Informatiekundig gesproken moet er nog veel gebeuren. De objectenstruc tuur is in haar huidige vorm niet geschikt als basis voor grootschalig objectgerichte informatie-opslag c.q. informatie-uitwisseling. Er zijn teveel open einden en onduidelijkheden. Aanbevolen wordt de huidige metho diek op basis van Excel- en Worddo cumenten te vervangen door een me thodiek dat zich beter leent voor het beschrijven van gegevensstructuren, zoals UML. Daarnaast zijn de databa ses (denk onder meer aan tekening collecties) binnen ProRail doorgaans nog niet volledig ingericht volgens de eigen objectenstructuur, of gekoppeld daaraan. Als laatste moet worden geconclu deerd dat ook de leveranciers van Pro Rail op dit moment nog niet in staat zijn om GML-bestanden te leveren. De benodigde expertise is schaars maar dit kan snel veranderen wanneer soft wareleveranciers de ingeslagen weg blijven volgen. Stap 5 6: exporteren gegevens en versturen opdracht aan leveranciers Stap 7: importeren gewijzigde gegevens Conclusie ShapeChange is een Java-programma dat op dit moment helaas alleen via de command line kan worden aangestuurd. Dit betekent dat (in Windows) een DOS-box moet wor den geopend om ShapeChange instructies uit te voeren. Uiteraard kan ook een batch- bestand worden ingericht. De input van ShapeChange bestaat uit een XML-bestand waarin een UML-schema is vastgelegd. De output is eenvoudiger: een GML-schema. CEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 30