'Geo-onderwijs en tekorten op de arbeidsmarkt' Verslag themabijeenkomst BGl Al was het na de gebruikersconferentie in de VS vanaf maart reeds te lezen op www.oracle.com, de uitreiking van de 'Oracle Spatial Excellence Award 2007 - Education and Re search' aan Peter van Oosterom van de TU Delft op 30 mei 2007 in De Meern was een verrassing. Voorzitter Jurgen ten Siethof van het Bedrijvenplatform Geo-Informatie (BGl) kon daar bij Oracle velen verwelkomen op de themabijeen komst over 'Geo-onderwijs en tekorten op de arbeidsmarkt'. Hij memoreerde in zijn welkomstwoord ook dat het BGl 36 bedrijven omvat, die alle 'al een tijdje last hebben van een mager aanbod'. Adri den Boer, redacteur Dagdeelvoorzitter Guus Berkhout, hoogleraar innovatie- management aan de TU Delft, startte met een eigen inlei ding. (In Geo-info 2007-3 werd al een optreden van hem op de Cornells Lelylezing beschreven. Pakweg zijn procesmo dellen en zijn plaatje van 'Physics Today' met de verlichte westerse plekken op de aarde anno 2002 waren nog even actueel...) Nadrukkelijk ging hij in op het verschil in baten van de Publieke Sector Informatie (PSI) in de VS en Europa: open acces versus cost recovery. De economische waarde van de investeringen is in de VS een veelvoud van die in Europa. Berkhout vond dat er dus niet moeilijk gedaan moet worden bij het ter beschikking stellen van PSI. Meer praten over markt en overheid, zag hij als dé toekomst. Het eerste punt van de agenda van de toekomst leek hem voor dit publiek 'leiderschap om richting te geven aan de geosector (visie)'. Enquête Geodeet Han Wammes (Oracle) ging vanuit de Special Inte rest Group Onderwijs van het BGl in op de tekorten op de geo-ict-arbeidsmarkt. Uit een enquête over 2006 onder (vijf tien) BGI-leden bleek dat, als vacatures al worden vervuld, dit gemiddeld een half jaar duurt. De vijftien bedrijven Guus Berkhout: 'Als je mensen te laag betaalt krijg je het op je boterham.' hebben samen 375 geo-ICT-ers en hon derd vacatures. De vraag van dus een 25% werd als groot gezien en de helft daarvan kon ook met zij-instromers niet worden vervuld. Als omzetder- ving werd 120.000 per vacature per jaar berekend en dat is duidelijk meer dan een FTE in deze sector (nog?) kost. Gezocht wordt met name op WO- en HBO-niveau, alleen bij echt landmeet kundige bedrijven kent het zoeken een MBO-accent. Concurrentie wordt voor al ondervonden van grote IT-bedrijven. Open vragen uit de enquête leverden drie wensen op: meer promotie van het vakgebied, beter afstemmen van geo en ICT en meer samenwerken van de opleidingen. Initiatieven Vervolgens presenteerden drie initia tieven uit het geo-onderwijs zich. So- ciaal-geograaf Willemijn Simon van Leeuwen (GeoFort) mocht het spits afbijten en bekende net ontslag geno men te hebben bij de ANWB om zich voor 100% aan haar ideaal te wijden. Jeugd, onderwijs en politiek zijn doel groepen van het GeoFort en KNAG en GIN moeten ook één worden en el kaar niet afvallen, zo betoogde ze. In Geofort zijn in 2010 belevingen als in Naturalis, Nemo en Space-Expo voor andere vakken ook realiteit voor de geografie, en dat levert een jeugd op die in elk geval van geo-informatie weet. (Conferentieruimte kan dan ook wor den gehuurd: 'Dit soort bijeenkomsten zullen straks ook op GeoFort kunnen!') 'Het Kadaster heeft interesse getoond om al haar eigen landmeetkundig on derwijs op GeoFort te doen, zodat dat het best gemeten stukje van Nederland kan worden', aldus de enthousiaste spreekster. 'Nederland moet meer in vesteren om de geo-valley van de we reld te worden', zo wist ze ook. Dat de aardrijkskundige droom van GeoFort haalbaar is, zag ze aan het voorbeeld van de stichting Anno van historici. Daar werken achttien mensen om het nieuws van vandaag voor het MBO tot de geschiedenis van morgen te maken en strijden gemeenten om de vestiging van het Geschiedenismuseum met een jaarsubsidie van twaalf miljoen euro. GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 32