De waterlinie met het fort bij Asperen bleek trouwens een geopolitiek besluit van Krayenhoff te zijn- Geodeet Eric Hagemans (Hogeschool Utrecht) ging in op zijn geo-informa- tica-opleiding. Ook daar vervangen up-to-date competenties de eerdere vaardigheden als onderwijsresultaat. In een nieuw programma volgen duale opleidingen op de avondopleidingen. 'Nu gaat de vlag uit bij het passeren van de twintig eerstejaars, tien jaar terug waren dat er nog zestig', zo be kende Hagemans. Bottleneck is vol gens hem de middelbare scholier met een grillig keuzeproces. In de eerste plaats moet het vak bekend zijn bij alle potentiële kandidaten en dan volgen pas fasen van bewustwording. Positief zag hij dat door Google Earth en Tom Tom de beleving van het vak toeneemt ('Er is geo-info en het doet er toe.'). Het concept van regionaal relatiebeheer staat volgens hem als een huis en de samenwerking tussen de diverse on derwijsinstellingen zou beter zijn dan ooit. Wat Hagemans nog mist zijn 'sprekende A4-tjes' met one-liners. Hij citeerde voorbeelden als 'beheerders van het digitale goud', 'aan de knop pen van de samenleving' en nodigde uit tot meer van die kreten. Professor Peter van Oosterom (TU Delft) zag als kernprobleem bij instroom de onzichtbaarheid van het vak. ('Men denkt: die kaarten zijn er al.') Hij be schreef toch de interfacultaire Geoma- tics-masterstudie en het opvolgende traineeship bij zeven werkgevers vol toekomstvertrouwen. Eist het College van Bestuur van de TU Delft voor conti nuering per september 2009 minimaal twintig nieuwe studenten, de eigen ambitie is een minimum aantal van veertig. Met een sheet 'Built the earth's nerve system' gaf hij subiet gehoor aan de oneliner-oproep van Hagemans! Berkhout startte de discussie met de vraag of de zaal wel wist wat het belang rijkste motief voor een beroepskeuze was. Hij wist het wel: verwachte status en verdiensten en daarom zouden er zoveel advocaten meer zijn dan een de cennium terug. Een financiële bench mark tussen ICT en geo-ICT leek hem nuttig. 'Sector, als je mensen te laag betaalt, krijg je het op je boterham.' En: 'is het vakgebied zo leuk dat je je dat laag betalen kunt permitteren?', zo waren enkele conclusies van Berk- Willemijn Simon van Leeuwen: 'Meer investeren om de geo-valley van de wereld te worden.' hout. Een bedrijf bekende daarop het onlangs 7% salarisver hoging te hebben moeten geven om mensen te behouden en te werven. Gechargeerd werd geconcludeerd dat betalen van schaarste het vak vanzelf aantrekkelijker zou maken en het probleem zich dan zou oplossen. Verder bleek bereiken van instroom bij een onderwijsinstelling nog maar een deel van het verhaal: er moet ook gediplomeerde uitstroom vol gen. Dat bij het HBO dit jaar de helft van de eerstejaars op stapte, was volgens Hagemans wel weer een unicum en lag niet aan het studieprogramma. De wens naar meer coördi natie was algemeen en stond al in het middagprogramma. Innovatiemanager Berkhout herhaalde aan het slot zijn eerdere tip voor een andere relatie tussen markt en over heid. 'Hoe zit dat? Het wetsontwerp ligt er al jaren. Er is een nieuw businessmodel voor de sector nodig, waarin de over heid niet concurreert met ondernemerschap!' Bij het glaasje kon verder kennis worden gemaakt met de initiatieven uit het onderwijsveld. Voor de Geo-week 2007 (12-16 november) presenteerde het KNAG daar een folder met jeugdfoto's van de Geo-weelc 2006, maar de financie ring van zo'n week in 2008 is hoogst onzeker... De uitreiking van de Oracle Spatial Excel lence Award door Han Wammes aan Peter van Oosterom moet op de foto. Hoe zetten we de Geo-Sector op de kaart? Discussie GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 33