JAsLL Wegenbelastingwet (30 december 1926) en het Rijkswegenplan 1928, vastgesteld bij KB van 4 juni 1927 (fig. 21). Nadat de Wegenbelastingwet in de Ka mer was behandeld (1926), werd er bij Rijkswaterstaat een aparte dienst op gericht voor de aanleg van wegen: de directie Wegenverbetering (fig. 22). Tot 1931 werden de meetkundige voor bereidingen voor de wegenaanleg uit gevoerd door de regionale dienst die met de aanleg van het wegenproject in kwestie was belast, of door een van de specialistische wegendiensten (het district Wegentechniek en de directie Wegenverbetering). Vanaf 1.931 nam de MD een groot deel van die taak over. De verschillen met de vroegere werkwijze kenmerkten zich naast de systematische vastlegging aan het landelijke coördinatensysteem ook door de betere samenwerking met de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster. Dit leidde er toe, dat de metingen van de MD ongewijzigd opgenomen werden in het kadas trale archief. Het in 1893 voltooide Merwedekanaal, tussen Amsterdam en de Merwede, vormde een belangrijke schakel in het goe derentransport tussen Amsterdam en het Duitse industrie gebied. De toenemende grootte van de Rijnschepen en het groeiende aantal binnenvaartschepen belemmerden echter al na een aantal jaren na voltooiing van het kanaal steeds meer een vlotte verkeersafwikkeling. De vele brug gen vormden nogal eens hinderlijke obstakels en de slui zen waren niet in staat deze groeiende scheepsvloot te verwerken. Er werd besloten tot de aanleg van het Amster dam-Rijnkanaal, wat ook, zoals vermeld, mede de door braak was tot de oprichting van de Meetkundige Dienst. Op 21 mei 1952 werd het vernieuwde kanaal geopend, dat later ook voor duw- en containervaart geschikt werd ge maakt (fig. 23). Fig. 24. geïllustreerde briefkaart Landaan winning Zuiderzee (1926). J?*" ,ri Fig. 25. maximumkaart pijlerdam Ooster- schelde, Burgh/Haamstede, 7/10/1986. Fig. 26. maximumkaart opening Schelde/Rijn verbinding, 20/9/1975. Fig. 27. bijzondere briefkaart gewijd aan de nieuwste provincie met op de linkerzijde van de kaart een gedeelte van het Staats blad nr. 354 uit 1918 afged rukt; ook staan 2 pioniers van het eerste uur afgebeeld, de Drontenaren E. de Boer en W. F.dink van de afdeling Landmeten van de RIJP. Fig. 28. frankeerstempel dienstkring Schelde-Rijn. V 0068 ct Landmeters waren niet weg te denken bij de aanleg van grote waterbouwkun dige werken, zoals de Zuiderzeewerken (fig. 24), de Deltawerken (fig. 25) en ver- beteringswerken aan vaarwegen (fig. 26). Voor de Zuiderzeewerken werd door het departement in 1919 een aparte Dienst der Zuiderzeewerken opgericht die pas in 1971 werd ingevoegd in Rijks waterstaat. Deze dienst verzorgde zelf het landmeten en karteren en in 1947 leidde dat tot een formele Afdeling Landmeten bij de Rijksdienst van de IJs- selmeerpolders die tot medio 1990 be stond (fig. 27). De Deltawerken werden ondergebracht in een projectorganisa tie van Rijkswaterstaat zelf en daarbij speelde haar MD een onmisbare rol. Een belangrijke taak van de MD was het vervaardigen van beheerslcaarten, nu Digitale Topografische Bestanden (DTB's Nat en Droog). In de dertiger jaren van de vorige eeuw werd daar al een begin mee gemaakt. Voor de behe rende regionale directies was en is het van groot belang dat er goede beheers lcaarten zijn van de voltooide werken. Vond het maken daarvan in eerste in stantie plaats aan de hand van terrein metingen, later deed men dat door fo- togrammetrische kartering aangevuld met bij metingen in het terrein. De bestaande infrastructuur wordt beheerd door de wegen- en waterdis tricten - tot medio 2006 dienstlcringen (fig. 28) - die het beeld bepalen dat de 299 De Meetkundige Dienst en de aanleg bij waterwerken - - V; 'jfo Aan de inwoners van de nieuwe provincie Flevoland Flevoland RUKSWATÊH STAAT dlonstkrinc Schelde-Rijn POST HR 8283 IJ t oTsTaTPo De Meetkundige Dienst en het beheer van de waterstaatswerken BrUËPKiV\RT-(mTE PQSTOË "ZlNEDERiaUÜC PAVs-Bas :l VOLK.ERAK THOLEN. BERGEN OP ZOOM ANTWERPEN AWVERS GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 37