Dr.ing. Ad van der Meer: pardon voor gemeentegrenzen Op woensdag 13 juni 2007 promo veerde Ad van der Meer, ook hoofd redacteur van Geo-Info, aan de TU Delft tot doctor in de technische wetenschap pen op Gemeentegrenzen in Nederland. Een juridisch, technisch en kadastraal onderzoek, ISBN 978-90-5199-518-3 (in full colour, dankzij het Kadaster). Van dei- Meer is de eerste HTS-landmeter die pro moveerde. Promotor was prof.mr. J. de Jong. De verdere redactie feliciteert hem hiermee ook vanaf deze plaats van harte! Ad van der Meer is in 1979 afgestudeerd als HTS-Landmeetkundige in Utrecht en is thans werkzaam als hoofd van de afde ling Beleid, Advies en Projecten van de Dienst Geo en Vastgoedinformatie van de gemeente Amsterdam. Sinds 2001 werkt hij twee dagen in de week bij het Onderzoeksinstituut OTB. Uit het OTB- persbericht nemen we - na ook vele kran ten - het onderstaande over. 'Registratie en beheer van gemeente grenzen kent nauwelijks regels. Ge meentegrenzen worden met uiteen lopende methoden beschreven, door twee instanties geregistreerd en soms ook ambtelijk gewijzigd. Dat heeft re gelmatig fouten en onduidelijkheden tot gevolg. Voortaan moeten grenzen alleen aan de hand van coördinaten vastgesteld worden. Alle fouten uit het verleden zouden daarnaast in één keer ongedaan gemaakt moeten worden. Dit concludeert Ad van der Meer in zijn promotieonderzoek 'Gemeentegrenzen in Nederland'. Uit vergelijkend onder zoek tussen de gegevens van het Kadaster over de gemeentegrenzen en die van de Topografische Dienst bleek dat beide be standen op meer dan 2.300 plaatsen van opponent, gemeente grenzen moeten een basisregistratie worden!' Adri den Boer, 'i'jdactedr'. elkaar verschilden (zie ook Geodesia 2001, 7/8, p. 340 ev.,-red.). Volgens Van der Meer liggen de oorzaken daarvan in zowel het proces van het wijzigen van grenzen, de wijze van beheer van de gegevens als de manier van beschrijven van grenzen. Duide lijke richtlijnen om daar mee om te gaan zijn er niet. Er bestaat in Nederland geen officiële registratie van ge meentegrenzen. Het Kadaster registreert gemeentegren zen als 'bijproduct' van de kadastrale percelenregistratie omdat die vanouds per gemeente is geordend. De ligging van gemeentegrenzen op de kadastrale kaarten verandert soms als gevolg van de interne werkprocessen, dus zonder officieel besluit. De dienst wordt overigens wel altijd inge schakeld als overheden gegevens over de ligging van een gemeentegrens nodig hebben. Ook de Topografische Dienst heeft nooit de formele taak gekregen om gemeentegrenzen vast te leggen. Toch heeft deze dienst tot nog toe wijzigin gen bijgehouden omdat haar bestand wordt gebruikt voor enkele uitkeringen uit het Gemeentefonds. In de praktijk zijn de ontstane vragen vrijwel allemaal amb telijk door het Kadaster opgelost. Dat neemt niet weg dat de onduidelijkheden en verschillen problemen kunnen gaan veroorzaken, onder meer door intensiever grondgebruik. Er is een groeiende kans dat er bestuurlijke problemen ont staan rond gemeentegrenzen waarvan de ligging onduide lijk is. Een betrouwbare ligging is ook van belang voor een nationale geo-informatie infrastructuur. Daarvoor is de ad ministratieve indeling een van de basiseenheden. Van der Meer stelt een soort 'generaal pardon' voor waarbij alle bestaande gemeentegrensgegevens, na een ter inzage legging, in één keer formeel worden goedgekeurd. Alle eer dere grensvaststellingsbesluiten komen daarmee te verval len en alle vergissingen en interpretaties uit het verleden worden hiermee weggewerkt. "Met een consequente toepas sing van coördinaten als grensbeschrijvingsmethode zullen onregelmatigheden niet meer voorkomen. Voorts moet de gemeentegrenzenregistratie worden losgekoppeld van de kadastrale percelenregistratie zodat de grenzen niet meer onbedoeld kunnen wijzigen." Van der Meer stelt voor om een basisregistratie gebieden in te richten die op termijn ook andere gebiedsgrenzen moet gaan bevatten, zoals gren zen van waterschappen, woonplaatsen, buurten en postco dedistricten. Het beheer van deze basisregistratie kan overi gens wel bij het Kadaster worden ondergebracht.' Persbericht Officiële registratie ontbreekt Voorstellen Stellingen Bij het proefschrift behoren tien stellingen en drie daarvan luiden: 5. Gelet op de ontstaansgeschiedenis van de kadastrale kaart is het onbegrijpelijk dat deze kaart tot onderdeel van de basisregistratie kadaster wordt verheven. 6. Het voeren van werknamen door gemeenten, zoals door de gemeen te 's-Gravenhage die zich Den Haag noemt, moet worden verboden. 9. Het blijven vasthouden aan de spellingswijze 'cartografie' geeft aan dat de Taalunie dit vak als niet meer dan een historisch curiosum beschouwt. GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 39