diagram. Dit IM wordt overstegen door een Presentatie Model (PM) en dat weer door een Berichten Model (BM). De spre ker ging verder onder andere in op wat hij de wet inrichting ondergrondse net werken noemde en attendeerde op ge meenten als bronhouder voor ook riolen en 'weesleidingen'. Uiteraard werd de in termediaire rol van het Kadaster tussen kabelbeheerders en grondroerders be schreven. ('Grondroerder ben je al als je in je achtertuin een zwembad graaft van meer dan 50 cm diep.') Inzake de samen hang tussen basisregistraties leek het hem onduidelijk wanneer bijvoorbeeld het bij de GBA ophalen van levende ka dastrale subjecten start. Voor pakweg bedrijfsmatige buitenlandse eigenaren van onroerend goed zal het Kadaster zelf de bronhouder wel moeten blijven: die komen in geen andere Nederlandse Meer verjaardags- gasten had gekund... basisregistratie voor. Voor het schaalloze datamodel had Maes- sen een heldere visie: 'GBKN positioneren als TOP1'. Ruud van Rossem (VROM) sprak tenslotte over de stand van zaken van het stelsel van basisregistraties. Helder was hij over het ook voor de BRT hard zijn van het uitgangspunt van een centrale financiering. 'Basisregistraties zijn een zee dijk- en geen GSM-infrastructuur', zo vond hij. Het concept is klaar maar de dekking was dat in juni nog niet. Grote overheidsafnemers kunnen daarbij niet vast geld in de zak steken, want het betreft een herschikken binnen het rijk, in clusief het gemeente- en provinciefonds. Verwondering was er in de zaal over het nu achterhaald zijn van de eerdere visie van de Raad van Bestuur van het Kadaster dat alleen het tariefstelsel de producent scherp zou kunnen houden. Data-bij-de-bron betekent nog niet direct een toepassen van sleutels naar andere registraties maar kan ook werken met kopiegegevens inhouden; voor de gebruiker moet dit 'onder de motorkap zijn'. Terugmeldingen moeten daar worden gedaan waar men het gegeven vond. De registratiehouder checkt eerst of hij het goed overnam alvorens de melding door te spelen naar de bronhouder. Hoewel de GBKN nog geen basisregistratie is bleek de pandgeometrie van de BAG wel de platte geometrie van de GBKN te zijn. Ook bij dit geo-verband leidde grote betrokkenheid tot over schrijden van de geplande eindtijd. Voorafgaand aan de pu blieke themamiddag was overigens ook nog een besloten ledenvergadering gehouden. De kern van OGT blijft het de len van gebruikerservaringen met elkaar en dat is in meer 'scenes' samenbindend. 303 EUREKA! EEN GEODETISCH ONTWERP Laatst was ik bij een tentenshow in Utrecht op zoek naar een koepeltent je voor de vakantie. Het assortiment viel tegen totdat mijn oog viel op een beschrijving van één van de tentoon gestelde tentjes. Deze tent had een geodetisch ontwerp! Nu vroeg ik me af, net als u waar schijnlijk, wat ik me daar bij moest voorstellen. In mijn bijna dertigjarige loopbaan als geodeet heb ik nog nooit een tent ontworpen... U wel? Gelukkig liep er iemand rond die vra gen over de tenten moest beantwoor den. 'Mijnheer, kunt u mij vertellen wat een geodetisch ontwerp is?' De J 4- A X jongeman, in net pak en waarschijnlijk werkstudent, aarzelde even voor hij met het antwoord kwam. 'Eh... ja weet u, geo staat voor aarde en deze tent heeft de vorm van de aarde, maar dan doormidden gesneden. Dus vandaar!' Een lichte teleurstelling maakte zich van mij meester. Ik had verwacht dat het toch ook te maken had met de ande re zaken die bij de eigenschappen van de tent beschreven werden: excel lente prestaties op krappe plekken en onder winderige omstandigheden...'. Frans de Vroege Hogeschool Utrecht Centrale financiering Slot Zie voor meer informatie www.ogtweb.nl. Deze zelfdragende g&cdetsc^e tent is de mees: nj,me en mees: populaire m de Eureka4-seizoerer, senExtra veel ventuabe opuos. zoals hel ntci nlsen bedienbarv High-LowTM ventilatiesysteem (2 in hot dak en 2 in de zi/vranden) en uilzatbaro ventilatie m do builontent (bodienbunr via rilsen in het dak) maken hel gobruik van do tent comfortabel gedurende het gehele aar Eengatverbindingen. dips, doorlopende stokslvuven van gaas en een Exoskeleton vestibule stok maken het opzotton eenvoudig Ultra stabiel 4-sioks geodetisch ontwerp 14-vaks orgarvsor zijwanden GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 41