Nieuws van de CLGE Het Comité de Liaison des Geomètres Europeens (CLGE) is een door de Europese Unie erkend overlegorgaan, dat meer dan 25.000 geodeten en geo-informatici uit de Europe se lidstaten vertegenwoordigt. Doelstelling is de EU overleg organen te informeren en adviseren over het maatschappe lijke belang van geodeten en geo-informatici in de Europese samenleving, professionele kwalificaties en gekwalificeerd onderwijs. Een afgeleide doelstelling is dat de CLGE-verte- genwoordigers van de EU-lidstaten elkaar informeren en on dersteunen bij ontwikkelingen op ons vakgebied. Op 22 maart 2007 hield de CLGE in het Palais des Congres in Lyon (F.) een seminar met als thema: "Geodetic surveying: a challenging profession, promoting surveying studies in Eu rope". Met bijdragen uit verschillende Europese landen, en een presentatie van een door de Franse "Ordre des geome- tres-experts" gehouden enquête in alle Europese lidstaten. Rob Neleman schetst de situatie in Nederland. Vooral in de West-Europese landen is het aantal studenten in de geodesie, op de verschillende niveaus, dalende. En vooral in de private markt bestaat een toenemende behoef te aan professionele geodetisch landmeetkundig opgelei den. In de Centraal- en Oost-Europese landen wordt, met uitzondering van Letland, de behoefte goed afgedekt door de instroom van studenten. Maar ook daar beginnen bèta studies al aan populariteit in te boeten. Vanuit Nederland schetste Rob Neleman, op uitnodiging van de Nederlandse vertegenwoordiging in CLGE, de situatie en initiatieven die in Nederland worden genomen om de impasse te doorbre ken (fig. 1). Het goede nieuws is dus dat we in Nederland be paald geen uniek probleem hebben, in de ons omringende landen lcent men een vergelijkbaar probleem van beperkte instroom. Het andere goede nieuws: werkloosheid komt on der geodeten en landmeetkundigen praktisch niet voor. Oplossingen zoekt men in de verschillende landen met om en bijscholingsprogramma's, en vooral promotie van het vakgebied, deels door wegpoetsen van het aloude beperkte imago van de landmeter, maar vooral ook door de breedte en maatschappelijke relevantie van het vakgebied voor het voetlicht te brengen. Vooral een Engels initiatief, afkomstig van de universiteit van Newcastle, zou naar ons idee in Ne derland ook moeten kunnen werken. Hoofddoel is om juist middelbare scholieren kennis te laten maken met "geomatics", ze de maat schappelijke relevantie en breedte van het vak te laten zien, en de mogelijk heden op een boeiende loopbaan. Zeg maar een breed ondersteunde en uit gebouwde variant van het Nederland se EDUGIS initiatief. Het project heet: www.geomatics.org.uk en we raden iedere geïnteresseerde aan op de web site, of via Google (er zijn ook veel reac ties en beschouwingen over te vinden), hier eens naar te kijken. In dit project zorgt men ervoor dat de docenten "aardrijkskunde" op de mid delbare school, via internet, over lesma teriaal, opdrachten, hulpmiddelen (bij voorbeeld software en data), nieuwtjes, excursieadressen etc. kunnen beschik ken. Parallel verzorgt men theoretische en praktische trainingen aan de betref fende docenten. De website is niet alleen een informatiebron, maar dient tevens als portal naar de hele "geomatics"sector. En dat is de andere sleutel tot succes, zo wel publieke als private partijen in het vakgebied ondersteunen en faciliteren gecoördineerd mee in het project. Zowel met mensen, geld als met faciliteiten en publiciteit. Een voorbeeld waar we in Nederland eens grondig naar zouden moeten kijken. Aansluitend werd op 23 en 24 maart, ook in Lyon, de algemene vergadering van de CLGE gehouden. Hierbij waren vertegenwoordigers uit 22 Europese landen aanwezig, vanuit Nederland Mark Wijngaarde als vice-voorzitter van de CLGE, Jos Anneveld namens GIN en de Hydrographic Society en Wim van Pijkeren namens de VNBG. Waar in de Europese en nationale parle menten regelmatig langdurig gestoeid wordt over toetreding van Roemenie tot de Europese Gemeenschap, werd in deze vergadering Roemenie warm ont vangen als nieuw lid van de CLGE. Ver volgens stond de samenwerking tus sen CLGE en EuroGeographics op het programma, ingeleid door Nick Land, voorzitter van EuroGeographics, de publieke tegenhanger van CLGE, een overlegstructuur van 49 overheidsor ganisaties uit 41 landen op het gebied van Kadaster, kaartvervaardiging en geografie. Gezamenlijke onderwerpen GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 44