De Atlas Amsterdam van Isaak de Graaf Rond het jaar 1700 stelde de kartograaf Isaak de Graaf een atlas samen van het handelsgebied van de VOC, in opdracht van de kamer Amsterdam van de VOC. De bestuurslieden van de VOC, de Heren XVII, wensten een overzicht te hebben van het gedeelte van de aarde waar zich de activiteiten van de VOC afspeelden. De productie van de atlas begon in 1692, toen het kartografisch bureau van de VOC in Batavia opdracht kreeg om kopieën van ai het beschikbare kaartmateriaal naar het vaderland te sturen. Dat geschiedde nog datzelfde jaar. Op basis van dat kaartmateriaal en hetgeen al in de collectie in Am sterdam was opgenomen (deze kaart verzameling van de VOC was onderge bracht in het Oost-Indisch Huis), werd een groot aantal kaarten getekend, op een homogeen formaat van 53x73cm. Daaraan werden stadsgezichten, ge zichten vanuit zee, landkaarten en plattegronden van steden en forten toegevoegd zodat men zich thuis, aan de hand van het materiaal van de aldus tot stand gekomen manuscriptatlas, een goed idee kon vormen van de infra structuur van de overzeese handel. De twee banden van deze atlas zijn in 1806, toen Napoleon de inhoud van de kaartverzamelingen van alle door het Franse keizerrijk geannexeerde gebieden naar Parijs liet brengen, aldaar in het Depot de la Marine terechtgekomen, en met veel moeite in 1813 van daaruit weer teruggehaald naar Nederland. Na 1856 is de atlas uit elkaar gehaald en zijn de losse bladen over verschillende collecties in het Rijksarchief verspreid geraakt. Rond 1970 heeft de Utrechtse historisch kartograaf Gtinter Schilder nagegaan uit welke losse kaartbladen de atlas oorspronke lijk had bestaan (waarbij vastgesteld werd dat er een aantal bladen verloren was gegaan). Vanwege het grote belang voor de Nederlandse geschiedenis is van deze atlas eind 2006 een facsimile-uitgave uitgebracht. Hiermee is de atlas extra toe gankelijk gemaakt door toevoeging van inleidingen over de herkomst van het kaartmateriaal, de wederwaardigheden van de atlas, de inhoud van de kaarten en de spelling van de geografische namen. Bovendien is er een register aan toegevoegd van alle namen die op de kaarten voorkomen, met hun moderne equivalenten en coördinaten. Daarmee heeft uitgeverij Asia Maior, die deze atlas van Isaak de Graaf heeft gepland als het eerste van een zevendelige atlasreeks met facsimilés van losse kaarten en afbeeldingen van de verschillende regio's van het handelsgebied van de VOC, een belangrijke dienst verleend aan de studie van de Neder landse expansie overzee. Profdr, fj. Ormeling en drs. E, Hccrc, Faculteit Geowetemchappen, Universiteit Uirecfit j Dankzij het feit dat de losse kaarten weer in de juiste volgorde tot een atlas zijn samengevoegd, middels een te ruggevonden inhoudsopgave uit 1806, kunnen we deze banden bekijken dooi de ogen van een 21e-eeuwse atlasredac teur. Dat is natuurlijk niet helemaal terecht want de atlas was vervaardigd voor gebruikers in de achttiende eeuw. Het maakt daarbij niets uit dat het hier om een manuscriptatlas gaat in plaats van een gedrukte atlas. Het scheelt wèl dat die manuscriptatlas niet meer vol ledig is en alle bijkomende informatie ontbeert die wèl in een gedrukte atlas opgenomen zou zijn. Het is intrige rend om te speculeren wat er in het voorwoord van een gedrukte atlas van de VOC, zoals ook Joan Blaeu die voor ogen had rond 1660, zou hebben ge staan. Elke atlas die de stand van een bepaald onderzoek of van de kennis op dat mo ment weergeeft, nodigt uit tot vragen over verder onderzoek, zo ook de hier gereconstrueerde Atlas Isaak de Graaf. We zullen die vragen uitwerken en die zullen hopelijk bij een gericht onder zoek tot verdere kennis leiden. Doelstelling van de atlas: aan welke criteria moest worden voldaan? Wanneer we een atlas bekijken die thans op de markt komt, dan proberen we eerst de doelstelling van de atlas bo ven water te halen, om vervolgens na te gaan of de auteur erin is geslaagd om die doelstelling waar te maken. We beoordelen de structuur van de atlas, de keuze van de kaarten en hun in houd en de manier waarop de inhoud is gepresenteerd aan de aangegeven doelstelling. Die doelstelling bestaat uit het willen overdragen van bepaalde informatie, eventueel in een bepaald scenario gegoten, aan een bepaald pu bliek. Dat publiek moet in staat zijn die informatie uit de kaarten af te lezen. Over de doelstelling van de atlas heeft Günter Schilder het volgende boven water gehaald: de opdracht luidde het samenstellen van een kaartenboek van het hele octrooigebied van de VOC. Het werk vormde volgens Schilder voor de Heren XVII de belangrijkste kartografische in formatiebron over hun handelsgebied geo-info 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 6