gedurende de hele achttiende eeuw. Re denen voor de uitvoering van dit werk waren de zeer uiteenlopende kwaliteit en betrouwbaarheid van het voor han den zijnde kaartmateriaal enerzijds evenals de onhandige grote formaten en anderzijds de ontoegankelijkheid van veel in verslagen opgenomen kaar ten. In Schilder's woorden luidde de opdracht: een representatieve en relevante selectie van kaarten, plans en tekeningen te bundelen tot een handzaam kaartboek (Haagse Besogne, 6 May 1689, Natio naal Archief VOC 4458). Het ging om kaarten van alle landen, steden, forten en plaatsen van het octrooigebied, dus er werd volledigheid nagestreefd. Het feit dat de bronkaarten op een klei nere, meer handzame schaal moesten worden gebracht, betekende dat ze niet meer voor navigatie gebruikt hoefden te worden, maar inzicht moesten kunnen verschaffen aan de heren bewindslie den in Amsterdam: een decision support atlas noemen we dat nu. En zo'n atlas vereist een goede leesbaarheid en over zichtelijkheid. Overzichtelijkheid kun je enerzijds verkrijgen door een goede stijl en generalisatie, een niet te klein lcaartschrift, een niet te grote namen dichtheid en een goed contrast tussen Fig. 1 en 2. Deel van een overzichtskaart (boven) en van een algemene zeekaart 1:1,9 miljoen (beneden). land en zee maar anderzijds ook door een duidelijke struc tuur. Natuurlijk moest de atlas de situatie aangeven zoals die gold op het moment van afsluiting van de redactie, dus er was de eis van actualiteit. Men kan zich afvragen in hoeverre er ook een eis van nauw keurigheid gold - zoals gezegd waren de kaarten niet meer bedoeld voor navigatie - wel was de relatieve nauwkeurig heid belangrijk. Maar blijkbaar ook weer niet zo belangrijk dat het opnemen van de informatie uit de nieuwe kaarten van de Geelvinkbaai in Nieuw Guinea in 1705 aanleiding gaf tot het vernieuwen van de overzichtskaarten. Als we het over nauwkeurigheid hebben, is dat eigenlijk om na te gaan of het bronnenmateriaal, waarmee de werknemers van de VOC werden uitgerust, betrouwbaar was. Een ander punt van overweging bij de beoordeling is de volledigheid. In dit geval betekent het dat nagegaan moet worden of het hele gebied is afgebeeld en of de gewenste informatie op elk lcaartblad ook volledig is opgenomen. Kij ken we vervolgens naar de eis van overzichtelijkheid of dui delijkheid. Die kan geboden worden door het kaartbeeld, waarbij de informatie al dan niet makkelijk af te lezen is, maar ook door de structuur van de atlas die inzichtelijk moet zijn en mogelijk moet maken dat men een bepaald blad makkelijk kan terugvinden. Kaartsoorten De 175 kaartbladen in de atlas kunnen we over de volgende kaartsoorten onderverdelen: Overzichtskaarten (schaal 1:9 miljoen): ze bevatten kompas richtingen, kusten, riviermondingen, riffen, klippen en banken, namen van landstreken, steden, rivieren, eilan den, kapen, en een windroos. De namen van streken en steden waar de VOC handel op dreef, zijn in het zwart, alle andere namen in het rood; kleurbiezen aan de landzijde van de kusten geven het nodige contrast aan met de zee, maar duiden ook onderling op verschillende rijken (zoals bij India): eilanden worden door inkleuring gehighlight zonder dat we daar systeem in hebben kunnen ontdekken. Fig. 1 is een uitsnede uit een van de overzichtskaarten; Algemene zeekaarten (schaal rond 1:1,8 miljoen): bevatten een windroos, kusten, rivieren, klippen en zandbanken, namen van landen, baaien, rivieren, kapen, eilanden en plaatsen. Tevens bevatten ze soms landaanzichten, zeilaanwijzingen, dieptecijfers en ankerplaatsen. Fig. 2 brengt een detail van deze algemene zeekaarten Grootschaliger zeekaarten: bevatten informatie voor zeeva renden (soort bodem, gevaren, plaatsen waar water en hout te vinden zijn), symbolen voor steden, bergteke- ning, zij-aanzichten, zeilaanwij zingen, dieptecijfers en ankerplaatsen. Slechts een enkele keer staan er zoveel namen in de kaarten dat ze onleesbaar worden; een voor beeld is de kaart van de noordkust van Java. Rivierkaarten, zoals van de Rode Rivier stroomafwaarts van Ha Noi, kunnen we ook tot de grootschaliger zee kaarten rekenen. Deze grootschalige kaarten zijn soms bijzonder nauwkeurig. Routekaarten zijn gemaakt om bezoeken aan vorstelijke hoven te kunnen volgen. Ze zijn er voor Japan, voor Indië en voor Madoera op Java. Stadsplattegronden: schalen rond 1:3500, rond 1:5000 en 1:6000. Een enkele keer bevatten ze straatnamen, func- A X .IJCA 'At/G, lefal maps 1:1,9 Million GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 7