Fig. 3. Overzicht van de ligging van VOC-versterkingen in Noord-Ceylon. tie-aanduidingen van gebouwen of namen van bezitters. Hier ligt de stad Bantam nog aan zee. Thans ligt hij op honderden meters afstand daarvan door de aanslibbing van de kust. Kaarten van forten: schalen rond 1:1000, rond 1:2500 en rond 1:4000. Ze bevatten de plattegronden en namen van bastions en functie-aanduidingen van de gebouwen. Dit fort in Batticalao ligt op de oostkust van Ceylon. Fig. 3 toont een overzicht van alle fort-locaties op Ceylon. Fig. 4. Indexblad van de Atlas van Isaak de Graaf. De bladen 2a, 2b, li-Ia en Il-lb zijn de overzichtsbladen, de groene rechthoe ken geven de ligging aan van bladen op de schaal 1:1,9 mil joen. De lichtbruine bladen hoorden er oorspronkelijk wel bij, maar zijn niet teruggevonden. De bladen die beginnen met II horen tot het tweede deel. Daarnaast zijn er nog enkele geografische kaarten met veel informatie over het binnenland, zoals van Zuid-Afrilca en delen van Java en Japan. De aanzichten vormen een aparte categorie. In tabel 1 is aangegeven welke informatie bij de verschillende kaartschalen te vinden is. Tabel 1: informatie categorieën bij de verschillende onder scheiden kaartsoor- ten in de atlas - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Overzichtelijkheid en duidelijkheid Wanneer we de bladwijzers bezien (fig. 4) dan begint de opbouw zeer logisch. Namelijk met eerst een overzichts kaart van het hele gebied, dan twee kaarten van het westen, en een serie van zestien horizontale kaarten van Zuid-Afrika tot Tenasserim, allemaal op een schaal van ca 1:1,9 miljoen. Naar ons idee zouden daarop moeten aansluiten de twee verloren gegane kaarten van Straat Malakka en van Zuid- Sumatra, en we veronderstellen dat ze dezelfde schaal gehad moeten hebben om dit deel te completeren. Vanwege de goede manier waarop deze algeme ne kaarten op elkaar en op de kusten aansluiten, moet het allemaal nieuw gecompileerd materiaal zijn. Het heeft ook een zeer uniforme stijl en inhoud. Vergeleken met het eerste deel is de indeling van het tweede deel een rom meltje. Het gebied is wel bedekt met overzichtskaarten en de kusten van het vasteland zijn nog wel bedekt op dezelfde manier als in deel 1, namelijk met op elkaar aansluitende algemene kaarten op de schaal 1:1.9 miljoen, maar in de rest van de archipel is dat overzicht zoek, tenzij het bij de ont brekende kaart van Celebes om een kaart op dezelfde overzichtsschaal zou gaan. Opmerkelijk is dat Borneo en de Filippijnen bijna geheel ontbreken, on danks het feit dat in 1692 nog het jour naal van een reis langs de westkust van Borneo is meegestuurd. Een groot aan tal kaarten van het oostelijk deel is ook niet volledig in de zin dat niet alle bin nen de kaartuitsnede vallende kusten gekarteerd zijn; in het eerste deel is dat altijd wel het geval. Overzien we de bladwijzer en de verdeling van de on volledige kaarten dan moet men zich wel afvragen waarom voor het weste lijk, voor de handel minder belangrijk deel, alles overnieuw systematisch op een nieuwe kaartschaal werd gecompi leerd en waarom men dit voor het oos telijk deel niet meer heeft gedaan. De overzichtskaarten en de algemene kaarten vormen het stramien waarte gen de vele grootschalige kaarten en plattegronden zijn aangeplakt. Kijken we naar de inhoud van de kaar ten dan blijkt dat de grootschaliger bronkaarten alle zijn verkleind tot een formaat van 53x73cm. In zijn inleiden de tekst bij de facsimile-uitgave heeft Ittef; '//f/ Type/schaal: Overzichts kaarten i:gM Algemene Zeekaarten 1:1,8M Grootschaliger Zeekaarten >1:1,8M Routekaarten Stadsplans Fortificaties Geografische kaarten kusten X X X X X X X riviermonden X X X klippen, X X zandbanken X X X X dieptecijfers X X ankerplaatsen X X zeilaanwij zingen X functies gebouwen X X wegen X X X X X GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 8