Actualiteit Nauwkeurigheid Legend for the charts in the VOC Atlas Rocky shore Populated places -a- 1® Anchorage Cliffs Banks/shores Sandy shore £j Lodge/fort VOC Coast with trees XV**" A\ Coral soundings 8 ti fathoms 4 7X. feet Schilder aangegeven hoe de informatie uit die bronkaarten op de atlaskaarten is overgenomen, namelijk met wegla ting van de ornamentatie, en verklei ning en schematisering" van de kust- profielen. Er is dus gegeneraliseerd. De legenda zelf zou er bij een moderne atlas hebben uitgezien zoals in fig. 5 is afgebeeld. Het contrast op de kaarten van Isaak de Graaf was slecht als we het vergelijken met de huidige zeekaarten; een van de redenen daarvoor was de onmogelijk heid vlakken egaal in te kleuren, met kon hooguit met biezen werken. Wanneer is de atlas afgesloten? Men moet aannemen dat hij toch ooit aan de opdrachtgevers aangeboden zal zijn, ook al zijn er later (1705, 1712, 1754) nog kaarten aan toegevoegd. Isaak de Graaf werd pas in 1705 aan gesteld als VOC-kartograaf. Hij zal in de periode 1691-1697 toch rekeningen hebben ingediend bij het tot stand komen van delen van de atlas? Men kan zich haast niet voorstellen dat de productie van de atlas, met kaarten in zeker drie verschillende handschriften en dus een atlas waaraan meerdere lcartografen meewerkten, langer dan vijfjaar geduurd heeft. Voor de aan biedingsdatum van de oorspronkelijke twee delen komt men dan op een tijd stip niet later dan 1697. Het grootste deel van het bronnenmateriaal was in 1692 het meest recent voorhanden materiaal. De atlas zal dan op een aan tal momenten daarna met een aantal kaarten uitgebreid zijn. Als er al vanaf het begin van twee delen sprake was, moet het materiaal opnieuw zijn inge bonden, want de kaarten van Madagas- Fig. 5. Veronder stelde legenda van de zeekaarten in de Atlas Isaak de Graaf. Fig. 6. Overlay met de rode feitelijke kustlijnen over de zwarte kustlijnen van De Graaf op dezelfde Plate Carree projectie als Isaak de Graaf gebruikt. Beide kaarten zijn gematched op de evenaar, Kaapstad en Menado. car (1754) vallen midden in het eerste deel. Die van Austra lië en Nieuw Guinea uit 1705 vallen aan het eind van het tweede deel en kunnen er wat makkelijker bijgevoegd zijn. Er zou met betrekking tot de actualiteit nog moeten worden onderzocht welke ontdekkingen er tot ca. 1780 (de reizen van James Cook) er in het handelsgebied van de VOC gedaan waren die niet op de kaarten in de atlas zijn opgenomen. Is dat niet het geval, dan is de atlas de hele periode actueel gebleven. Immers, een kaart is actueel totdat er nieuwe in formatie is die hem achterhaald maakt. Er zijn verschillende manieren waarop we de nauwkeu righeid van de kaarten in deze atlas kunnen nagaan. Sommige ervan zijn meer geschikt voor het totaalbeeld, andere zeggen ons meer over de details. Voor het totaal beeld gaan we uit van de projectie. De kaarten in de atlas zijn getekend in de plate carree projectie. En wanneer we de feitelijke kustlijnen volgens die projectie over de kaar ten van Isaak de Graaf leggen, krijgen we een beeld dat indruk maakt, vanwege de geringe afwijkingen. Volgens deze vergelijking (fig. 6) moet Arabië breder zijn, waarbij de Rode Zee drie graden naar het westen en de Perzische Golf twee graden naar het oosten verlegd dient. Hetzelfde geldt voor India, Malakka en Achter-Indië. Zuid Nieuw- Guinea had verder naar het westen en de Golf van Carpen taria naar het oosten moeten liggen. Het nadeel van deze overlay-methode is dat ze erg subjectief is. De kaart van Isaak de Graaf is op twee punten 'vastgelegd' op een mo derne kaart, te weten Kaapstad en Menado. Wanneer voor andere punten gekozen zou zijn, bijvoorbeeld Kaapstad en Colombo, dan zou het beeld van de vertekening rond Au stralië anders zijn. Met MapAnalyst, een door B.Jenny ontwikkeld programma voor de geometrische analyse van kaarten, kan wat nauw keuriger en meer objectief worden vastgesteld waar de ver schillen in nauwkeurigheid liggen. Dat kan onder meer met een grid (fig. 7). Dit vervormingsgrid geeft een globale in druk van de vertekening van de gehele kaart en de plekken waar de meest opvallende vervormingen zitten. Het beeld dat het grid laat zien, komt in grote lijnen overeen met het beeld dat geschetst is door de overlay. Grotere vervormin gen zijn zichtbaar rond Mozambique, de Rode Zee, India en de Indonesische archipel. HOM.AMiiAXOVA - GEO-INFO 2007-7/8

Geo-Info | 2007 | | pagina 9