Organisatieontwikkeling grote hoeveelheid informatie in huis. De informatierelatie tussen gemeen ten en Kadaster is zeer intensief. Grote hoeveelheden gegevens stromen in twee richtingen tussen deze organisa ties. De relaties zullen in de toekomst alleen maar sterker worden. Het Kadas ter gaat de landelijke voorzieningen voor de basisregistratie adressen en ge bouwen en voor de gemeentelijke pu bliekrechtelijke beperkingen beheren. Via het KLIC wordt de band Kadaster gemeenten ook verstevigd. Kadaster en gemeenten werken samen aan de ont wikkeling van de Persoonlijke Internet Pagina. Op basis van de wet zullen tussen Ka daster en gemeenten enkele overlegvormen worden inge richt. Maar de wet regelt niet alles en er zijn daarnaast nog vele verbetermogelijkheden voor Kadaster en gemeenten gezamenlijk. Naast het reguliere overleg met de VNG heeft het Kadaster daarom ook een strategisch convenant afgeslo ten met DataLand 0111 de gezamenlijke productontwikke ling tussen Kadaster en gemeenten te optimaliseren. In het bredere domein van de elektronische overheid is ook het overleg tussen partijen vertegenwoordigd in de Manifest- groep en het Kloosterhoeveberaad van belang. Het Kadaster zal ook de samenwerking met het bedrijfsleven verder ont wikkelen. Voor de relatie tussen markt en overheid worden in de mededingingswetgeving heldere normen gesteld. Het Kadaster zal grote transparantie betrachten bij het ontwik kelen van producten en diensten. Nieuwe vormen van sa menwerking moeten worden ontwikkeld om de geoinfor- matie-voorziening te verbeteren. Fig. 5. Samen werking met gemeenten: onder tekening convenant met DataLand. Inrichting landelijk gebied Ook op het gebied van de ruimtelijke inrichting wil het Kadaster een belangrijke rol blijven spelen. Op basis van kennis en ervaring en gebruikmakend van de zich ontwik kelende informatiesystemen kan het Kadaster ook buiten de klassieke landinrichtingsprocessen een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van het landelijk en stedelijk gebied. Dit kan in de planvorming maar ook in de monito ring van de effecten van gevoerd beleid. Natuurlijke partner op dit gebied is de Dienst Landelijk Gebied van het Ministe rie van LNV waarmee afspraken gemaakt worden over ver dergaande samenwerking op gebied van de gemeenschap pelijke taakvelden. Europa Europa vormt een belangrijk onderdeel van de strategie van het Kadaster. Het Kadaster wil nadrukkelijk betrokken zijn bij pan-Europese product- en dienstenontwikkeling. Deze vindt nu plaats bij koepelorganisaties als Eurogeographics dat verschillende Europese kaartseries produceert en pro jecten als EULIS (European Land Information Service) dat kadastrale informatie over de landsgrenzen heen toeganke lijk maakt. Maar het Kadaster wil vanuit zijn kennis en ervaring ook een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van Brus selse regelgeving. Dit kan via samenwerking met de betref- Fig. 6. Berlaymont, zetel van de Euro pese Commissie. fende Nederlandse ministeries, met de Nederlandse uitvoeringsorganisaties of de Europese koepels. Maar ook door rechtstreekse aanwezigheid in Brussel (fig. 6). Directe kennis van de organisa tie en processen bij de Europese insti tuties is noodzakelijk om tijdig te kun nen reageren op ontwikkeling die van belang zijn voor de dienstverlening in Nederland. Het Kadaster bestond tot voor kort uit drie op het gebied van marktbe nadering min of meer onafhankelijke bedrijfseenheden Rechtszekerheid en GBKN, Landinrichting en Topogra fische Dienst. Om de geformuleerde ambities waar te kunnen maken heeft het Kadaster besloten voor de komen de jaren een programma van organi satieontwikkeling in te zetten om de organisatie beter in te richten op de maatschappelijke en technologische ontwikkelingen. Continuïteit en ver nieuwing zijn de uitgangspunten voor dit programma. We streven naar een Kadaster dat één gezicht naar de klant heeft en als één organisatie naar bui ten treedt met een integrale visie op zijn dienstverlening op het gebied van de rechtszekerheid, de geografische informatie en de landinrichtingswerk zaamheden. Om de gewenste uniformiteit, effi ciency en kwaliteit te bereiken zullen de productieprocessen en de klanten service landelijk worden aangestuurd. In de staf wordt de beleidsontwikke ling gebundeld en gescheiden van on dersteunende en uitvoerende taken. De locatiegebondenheid van het werk neemt af waardoor geleidelijk min der vestigingsplaatsen nodig zijn. De 'jgaiiS «Htaawafönifosti nËinffiju GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 10