Registratie van kabels en leidingen als onroerende zaken bij het Kadaster Op grond van artikel 5.6 lid 1 Telecomwet blijft ook na het ingraven van een kabelnet de eigendom bij de ei genaar van het kabelnetwerk. Door de Hoge Raad is in 2003 bepaald dat een telecomnetwerk een onroerende zaak is. Met ingang van 1 februari 2007 geldt dit op grond van het aangepaste artikel 20 van boek 5 Burgerlijk Wetboek voor alle netwerken, zoals gas, water en elektriciteit. Gevolg is dat, om rechten op netwerken tegen derden te kunnen in roepen, inschrijving in de openbare registers van het Kadas ter noodzakelijk is. Indien de rechten op het netwerk nog niet ingeschreven zijn, lean de leidingeigenaar dit doen met behulp van een registerverklaring opgemaakt door een notaris. Daaraan voorafgaand dient de leidingeigenaar een verzoek tot toe kenning van een kadastrale aanduiding bij het Kadaster aan te bieden onder toevoeging van een netwerktekening (fig. 1). De netwerktekening dient de kadastrale aanduidin gen te tonen van alle percelen, die door het netwerk worden doorsneden. Dat gebeurt door afbeelding van het verloop van het netwerk op de kadastrale ondergrond. Alle soorten kabels, netwerken en leidingen zullen voor zover niet speci fiek aangeduid, worden benoemd als netwerk. Op basis van voormelde wijziging van het Burgerlijk Wet boek zijn het Kadasterbesluit en de Kadasterregeling gewij zigd zodat aan het kadastraal te registreren of over te dragen netwerk een eigen kadastrale aanduiding wordt toegekend. Met de eerste inschrijving dient als bijlage de netwerkteke ning mee te worden ingeschreven. In daarop volgende le veringen kan dan worden volstaan met de vermelding van alleen een kadastrale aanduiding van dat netwerk. Deze ka dastrale netwerkaanduiding dient ook te worden gebruikt voor alle andere inschrijvingen op het netwerk, zoals de ves tiging van hypotheekrechten en andere beperkte rechten en de inbeslagneming. Voorafgaand aan de eerste registratie verzoekt de notaris het Kadaster om een netwerkaanduiding toe te kennen. Voor de uitgifte van een netwerkaanduiding vindt ambts halve of op verzoek van de notaris een onderzoek plaats naar het reeds geregistreerd zijn van het netwerk. Dit kan aan de orde zijn als er eerder een beslag op het netwerk is ingeschreven. Door de inschrijving van een beslag op een nog niet geregistreerd netwerk wordt ambtshalve een ka dastrale netwerkaanduiding toegekend. Met het indienen van het verzoek wordt tevens de netwerkte kening meegezonden. Deze netwerktekening is een projectie van het netwerkverloop op kadastrale ondergrond. Op deze tekeningen wordt de lijnenstructuur van het netwerk met zijn geometrie uit het digitale bestand van de netwerlceige- naar gecombineerd met de begrenzing van kadastrale per celen. Indien de gegevens van de netwerkeigenaar passen in het coördinatenstelsel van het Kadaster is het resultaat een tekening, waarop zowel de kadastrale percelen, als de ligging Fig. 1. Combinatie van leidingnetwerk en kadastrale kaart. van het netwerk is afgebeeld. Deze kan worden afgedrukt als overzichtsteke ning voor het hele gebied van een bur gerlijke gemeente of kadastervestiging. Van gedeelten van die tekening kunnen ook uitvergrotingen worden gemaakt op een zinvol te plotten kaartschaal. In dien een dergelijke tekening als bijlage bij de registerverklaring in de openbare registers wordt ingeschreven, behoeft in dat stuk zelf geen melding te worden gemaakt van alle kadastrale percelen, waarin het netwerk is ingegraven. Voor waarde is dat de tekening een vectorbe stand is dat past in het bestand van de kadastrale kaart. Daardoor wordt het mogelijk dat na uitvergroting altijd de kadastrale aanduidingen van doorsne den percelen leesbaar worden. De procedure voor de vervaardiging van netwerktekeningen verloopt op dit moment als volgt (fig. 2): 1. Verstrekking aan het Kadaster van een digitaal bestand in NEN1878. Het bestand dient te voldoen aan afgesproken formaatvereisten en bevat alle relevante objectgeometrie voor de ligging van het netwerk. 2. Het Kadaster combineert dit bestand met het eigen digitaal bestand van de kadastrale kaart. Het resultaat is een bestand waarbij de netwerkgeo- metrie met de kadastrale perceels begrenzingen is geconfronteerd. Het betrokken netwerk krijgt een nieuwe kadastrale aanduiding vol gens dezelfde structuur van de per ceelsaanduiding. Nadere uitleg hier over staat verder in deze bijdrage. Inschrijvingen inzake netwerken Benedict vmÈË Dam en Berryjfdn Që§h, tesmftim velijk kandidaat- Vervaardiging en inschrijving van de netwerktekening GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 14