Open kaart of doorgestoken kaart? Kartografie van de provincies Holland en Utrecht op het web Kartografen zijn net mensen. Ze maken wel eens een fout en ze kijken graag bij elkaar af. In de zestiende eeuw was dat niet anders. In 1595 publiceerde de Antwerpenaar Filips Galie een kaartje van het gewest Holland voor de zakatlas Epitomeeen verkleinde versie van de befaamde wereldatlas van Abraham Ortelius. Op het kaartje stroomt de Vecht van Utrecht naar Amsterdam in plaats van naar AAuiden. Voorts ontbreekt het Zuid-Hollandse eiland Putten. In 1601 bracht een andere Antwerpenaar, Johannes Keerbergen, een concurrerende zakatlas op de markt. Keerbergen maakte hiervoor onder andere een getrouwe kopie van het kaartje van Holland (fig. 1). Zó getrouw dat zelfs de fouten van de Vecht en het eiland Putten werden overgenomen! Holland en Utrecht door het echtpaar Dick Blonk en Joanna Blonk-Van dei- Wijst (begin 2007 helaas overleden) - oud-medici en publicisten op het ge bied van de historische kartografie - past dan ook feilloos binnen het huidi ge karakter van de kaartenverzameling. Aangezien het jaarlijks aanschafbudget voor kaarten gering is, steunt de uitbrei ding van de collectie oude kaarten voor een belangrijk deel op dergelijke giften. Voor de Utrechtse verzameling valt te denken aan een eerdere particuliere gift van een negendelige Atlas maior van Joan Blaeu en aan de duizenden oude kaarten uit de nalatenschappen van de hoogleraren Moll en Ackersdijck. De schenking van de kaarten van Holland en Utrecht mag, met andere woorden, gekoesterd worden. Deze bijdrage geeft een globaal histo- risch-kartografisch overzicht van de in de website opgenomen kaarten, die alle commercieel zijn uitgegeven. En kele bijzondere en opmerkelijke kaar ten zullen nader worden toegelicht. Tenslotte volgen enkele bespiegelingen over de digitale beschikbaarstelling van de kaarten. Holland en Utrecht in histo- risch-kartografisch perspectief De historische kartografie van de pro vincie Holland is recentelijk breedvoerig en voortreffelijk uit de doeken gedaan door het echtpaar Blonk [Blonk Blonk- Vele andere voorbeelden van dergelijk kopieergedrag zijn nu aan te treffen op internet: op de website Gedi gitaliseerde kaarten/Digitized maps toont de Universiteitsbi bliotheek Utrecht ruim 120 uit een particuliere schenking verkregen kaarten van de provincies Holland en Utrecht uit de periode 1558-1882 [//kaarten.library.uu.nl/j. De gedrukte kaarten bieden een treffend overzicht van de kartografische en geografische ontwikkeling van het Nederlandse econo mische kerngebied. De oude kaarten van Holland en Utrecht zijn een welkome aanvulling op het al rijke kartografische bezit van de Uni versiteitsbibliotheek Utrecht. Het is momenteel één van de grootste algemene kaartenverzamelingen van het land: de collectie telt ongeveer 135.000 kaartbladen, 5.500 atlassen en zo'n 6.000 oude kartografische documenten van vóór 1850 [Van Egmond, 2005a en b[. Het collectieprofiel is erop gericht om met name van het Nederlandse grondgebied kaartma teriaal te verzamelen. Kaarten van Utrecht mogen zich van zelfsprekend in een bijzondere belangstelling verheugen. De gulle schenking van meer dan 120 kaarten van de provincies dr. M. van conservator van de Kaarten- ^pér^me.lln§M Fpculteit Ceowetemchop pen (Universi teitsbibliotheek Fig. i. Op het westen georiënteerde kaart van Holland door Johannes Keerbergen (1601), opgenomen in het Epitome van 1609/1612 (Utrecht UB, Kaart Blonk HOL-22). HOLLAND IM COMITATVS. OccidentTil nar ia blaf Ie nétten,-' Plbiini GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 20