Hoogtepunten en 'dieptepunten' Fig. 5. Op het westen georiënteerde kaart van Holland doorBaltha- sar Florisz. van Berckenrode, uitgegeven bij Henricus Hondius, 1629 (Utrecht UB, Kaart BlonkHOL-31). Deze door Salomon Rogiers gegraveerde foliokaart Comitatus Hollandix behoort tot de collectie gedigitaliseerde kaarten, evenals de latere navolgingen daarvan door Marcus Zuerius Boxhorn (1632), Jacob Aertsz. Colom (1635), Cor nells Danckertsjr. (1636), Claes Jansz. Visscher en Visscher I (1652), Caspar Merian (1654) en Frederick de Wit (ca. 1670). Kenmerkend voor het merendeel van deze kaarten zijn het wapen van Holland middenhoven, het inzetkaartje met de Waddeneilanden rechtsboven en de cartouche met leeuwenajbeelding linksonder. Aan het einde van de zeventiende eeuw kwam tot slot een nieuw prototype kaart van Holland op de markt: de tweebla- dige kaart Hollandix Comitatus van Visscher II, het enige proto type dat in de collectie gedigitaliseerde kaarten is opgenomen (fig. 6). Visscher incorporeerde allerlei nieuwe topografische gegevens op basis van contemporaine regionale detailkaar ten, waaronder de hoogheemraadschapskaarten van Rijnland (1647) en de Uitwaterende Sluizen (1680). De kaart werd gedu rende de gehele achttiende eeuw nagevolgd; de website Gedi gitaliseerde kaarten laat daarvan vele voorbeelden zien. De kartografische geschiedschrijving van de provincie Utrecht mag minder aansprekend heten dan die van Hol land. Pas in 1599 kreeg de provincie Utrecht haar overzichts kaart, samengesteld door de predikant en administrateur Cornelis Anthonisz. Hornhovius. Hornhovius' kaart was geen hoogstaand kartografisch product en er ging relatief weinig invloed van uit. Wel was er in de zeventiende eeuw een navolging op folioformaat, door onder meer Pieter van den Keere (1617), die weer model stond voor een verkleinde (en inmiddels gedigitaliseerde) uitgave door Jan Evertsz. Cloppenburgh (1632). Uiteindelijk verving in 1696 de nieu we wandkaart van Utrecht door landmeter Bernard de Roij die van Hornhovius. De gedigitaliseerde kaart van Francois Halma (1725) herbergt bijvoorbeeld elementen van De Roij's kaart. In de negentiende eeuw kreeg Utrecht een fraaie vier- bladige overzichtskaart op de schaal van 1:50.000, samenge steld met vooral kadastrale gegevens door Jan Hendrik Kips (1850)(fig. 7). Dit document werd in 1892 opgevolgd door de eveneens vierbladige kaart op dezelfde schaal uit het Utrechtse atelier van J. van Druten. Beide overzichtskaarten zijn in hun volle pracht te bewonderen op de website Gedigi taliseerde kaarten. Fig. 6. Kaart van Holland door Nicolaas Visscher II, tweede staat, 1696 (Utrecht UB, Kaart BlonkHOL-69). Kenmerkend zijn de oriëntatie op het noorden en het grotere afgebeelde gebied in het oosten. Ook het grote formaat voor een atlaskaart is karakteristiek; de kaart diende in geval van opname in een atlas aan de boven- en rechterzijde gevouwen te worden. De kaart van Visscher was gedurende de gehele acht tiende eeuw invloedrijk. Zo gaan de kaarten van Caspar Specht (1704 en 1725), Francois Halma (1725), Erven Homann (1733), Isaak Tirion (1739), Matthaus Seutter (ca. 1741), Johann Michael Probst (1791), Franz Ludwig Güssefeld (1791) en Johannes Covens Zoon (1792), alle gedigitaliseerd, direct of indirect terug op die van Visscher II. Fig. 7. Titelblad van de vierbladige kaart 1:50.000 van de provincie Utrecht door Jan Hendrik Kips, 1850 (Utrecht UB, Kaart *Blonk* UTR-llb). De kaarten van Holland en Utrecht val len niet alleen op vanwege hun positie als prototype of navolging; ook enkele bijzondere en zeldzame kaarten zijn het vermelden waard. Zo toont de web site onder andere de derde staat (na 1593) van de Hollandlcaart van Gerard (•KkMANtCV.M MARE \dvcatys Aj ImUMNTUsI GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 22