tmmMm BEICfO dejode (fig. 8). Hiervan is het Utrechtse exemplaar wereldwijd het enig beken de. Datzelfde geldt voor de tweede staat van de al eerder gememoreerde folio- kaart Comitatus Hollandix van Hondius en gegraveerd door Rogiers. Deze staat uit 1641 werd namelijk al snel, in 1647, vervangen door een nieuwe atlaskaart van Holland. Een andere, zeer zeldzame kaart is de mooie kaart van Holland door Blaeu in de uitgave van Rombout van den Hoeye (ca. 1650). Van deze los uitgegeven derde staat zijn niet meer dan drie exemplaren bekend. Behalve deze tamelijk unieke hoogtepun ten, kent de collectie gedigitaliseerde kaarten van Holland en Utrecht ook veel 'dieptepunten'. Figuurlijk wel te verstaan. Het gaat hierbij om legio voorbeelden van foutief ingetekende of verouderd weerge geven situaties van met name al dan niet drooggemaakte meren en plassen. In de inleiding is al duidelijk gemaakt dat voor al het kopieergedrag van de kaartenma kers debet kon zijn aan de aanwezigheid van fouten in het kaartbeeld. De weerga ve van de talrijke droogmakerijen en ver veningpiassen in het Hollands-Utrechtse gebied vormt hiervan een pakkende illu stratie. Meer dan eens was het kaartbeeld in strijd met de toenmalige werkelijk heid: soms werd een verkavelde droog makerij ingetekend terwijl nog van een meer sprake was en soms was het precies andersom. Voor met name de kaarten van Utrecht stelde de toestand van het Hor ster- en Naardermeer de kartografen voor problemen (fig. 9). Na vergeefse pogingen in de voorgaande twee eeuwen werd het Horstermeer pas aan het einde van de ne gentiende eeuw definitief drooggemaakt terwijl de drooglegging van het Naarder meer zelfs toen niet succesvol bleek. Veel kaartenmakers dachten hier echter be duidend anders over Fig. 8. Op het westen georiënteerde kaart van Holland door Gerard de Jode, derde staat, nd 1593 (Utrecht UB, Kaart 'Blonk* HOL.-10). Fig. 9. Detail van de op het westen georiënteerde kaart van Utrecht door Frederick de Wit, circa 1670 (Utrecht UB, Kaart 'Blonk* UTR-5). Een opvallend aspect aan deze kaart is dat het Naardermeer is inge tekend als verkavelde droogmakerij. Ten tijde van de uitgave van de kaart lag het Naardermeer echter niet droog; nog in 1629 - het jaar waaiin de eerste poging tot drooglegging werd ondernomen - stak men als verdediging tegen de Spaanse troepen de dijken door. Een tweede poging tot drooglegging gebeurde pas in 1883. Het Horster meer, ten zuidwesten van het Naardermeer, biedt op de kaart van De Wit een meer werkelijkheidsgetrouwe weergave. Dit meer werd in 1629 met windmolens voor het eerst drooggemalen. Door de grote hoeveelheid kwelwater vanuit omliggende gebieden was de polder echter niet droog te houden. In 1636 besloot men daarom de bema ling te stoppen, waarna een vogelrijk moerasgebied ontstond. De kaart van De Wit toont het Horstermeer inderdaad als een onverka- veld gebied, maar geeft tegelijkertijd een grote hoeveelheid windmo lens weer. Pus in 1882 kwam het tot definitieve drooglegging van de Horstermeerpolder, hoewel in de oorlogsjaren 1940-1945 de polder tot tweemaal toe defensief onder water werd gezet. Bij het in kaart brengen maakten kartografen dus de nodige fouten. Een laatste aansprekend voorbeeld biedt de Holland- kaart uit 1706 van Vincenzo Coronelli. Hierop staat in de Hoek se Waard het onverklaarbare toponiem 'Hanidda' (fig. 10). Deze naam nam Coronelli foutief over van Tassin, die sprak van het eveneens duistere 'Hamsda'. Tassin kwam aan deze naam door op zijn beurt te kijken naar de kaart van Goos, die echter 'Hans- dam' plaatste bij een cirkeltje aan de overzijde van de Oude Maas. Goos nam dit weer over van de kaart uit 1608 van Willem Jansz. Blaeu, waar het gaat om 'H.Iansdam' ofwel Heerjansdam! Dat kartografie mensenwerk was (en is), bewijst de website met gedigitaliseerde kaarten van Holland en Utrecht op een con fronterende en wellicht wat ontmoedigende manier! Fig. 10. Detail van de op het westen georiënteerde kaart van Holland door Vincenzo Coronelli, 1706, met de foutieve vermelding van in de Hoekse Waard van Hanidda voor Heerjansdam (Utrecht UB, Kaart 'Blonk* HOL-76). Certthorfï hsrah CON- FXDEISATC Altrïmenh cietio OXAJNTDA Delmeafo, GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 23