Vrijgeven van overheidsdata: belemmeringen en maatregelen Er bestaat in Nederland op dit moment een gebrekkige uitwisseling van geo-informatiebestanden van de overheid naar andere gebruikers. Eén van de oorzaken hiervan is de slechte beschikbaarheid en toegankelijkheid van deze geo-bestanden. Ze zijn vaak niet algemeen bekend, er zijn technologische barrières, de prijs is te hoog, dan wel bij verkrijging van de bestanden worden er beperkingen gesteld aan doorlevering of verwerking in value-added producten en services. Dit schept niet alleen een probleem voor de private sector die value- added producten en/of diensten voor commerciële doeleinden wil ontwikkelen, ook de overheid verliest een kans om het rendement van investeringen in opgebouwde databanken te vergroten en daarmee de kenniseconomie te versterken. Op dit moment is er een ontwikkeling gaande waarbij sommige overheidsinstanties hun geodatasets vrij of laagdrempelig beschikbaar stellen; gewezen kan worden op de initiatieven bij de provincies, de waterschappen en Rijks waterstaat. Een paar zwaluwen maken echter nog geen zo mer. In dit artikel zal daarom worden stilgestaan bij de aard van de huidige belemmeringen en de consequenties ervan. Voorts zal een poging worden gedaan oplossingsrichtingen te formuleren1*. Eerst maken we een onderscheid tussen de begrippen open baarheid, beschikbaarheid en toegankelijkheid van informatie. Informatie is openbaar wanneer deze bekend wordt ge maakt aan de maatschappij in het algemeen zoals bijvoor beeld via www.overheid.nl of de Staatscourant. Beschik baarheid betekent dat derden niet alleen fysieke toegang hebben tot de informatie maar deze ook onder bepaalde condities mogen gebruiken voor andere doeleinden dan waarvoor deze informatie oorspronkelijk is geproduceerd. Toegankelijkheid houdt in dat er technologische mogelijk heden zijn om met de informatie gerichte vragen te beant woorden. Met hergebruik wordt in deze bijdrage zowel de beschikbaarheid als toegankelijkheid van (reeds openbare) informatie bedoeld. Binnen welke wettelijke kaders valt het hergebruik van geo-informatie en wat zijn de juridische barrières voor ver strekking van (overheids)geo-informatie? Ten eerste is er het aspect van openbaarheid en hergebruik van overheids- informatie zoals vastgelegd in de Wet Openbaarheid van Bestuur (1991). Ten tweede is er het aspect van intellec tueel eigendom, vastgelegd in de Au teurswet (1912) en de Databankenwet (1999). Ten derde is er de verhouding Markt en Overheid. Die wordt deels bepaald door beleid en deels door spe cifieke wetgeving. Verder kan andere wetgeving zoals de Wet Bescherming Persoonsgegevens21 soms van toepas sing zijn. Deze aspecten bepalen in principe de randvoorwaarden voor hergebruik. Vooral uitvoeringsaspec ten, zoals licentie-overeenkomsten en afspraken met derden, vormen in de praktijk een belemmering. Naast de juridische belemmeringen zijn er financiële belemmeringen voor het vrij beschikbaar stellen van geoda tasets in handen van de overheid. Het aanleggen en bijhouden van geogra fische bestanden is een kostbare aan gelegenheid. Die kosten zullen op de een of andere manier moeten worden vergoed. De regels met betrekking tot openbaar heid en hergebruik van overheidsin formatie worden in Nederland vooral bepaald door de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob) die in 2006 is aange past aan de Europese Richtlijn inzake het hergebruik van overheidsinfor matie, de zogenaamde Public Sector Information (PSI) Richtlijn. De Wob geldt nagenoeg voor de hele overheid Huidige belemmeringen vrijgeven overheidsgeo- informatie 1) Dit artikel is een sterk ingekorte versie van F. Welle Donker J. de Jong, To Free or not to Free Een verken ning van voorwaar den en prijs, in: Y. Pluijmers (ed.), RGI-117 Geodata, van verstrekking naar toegang. Proceedings Werk conferentie 13-02 2007, Den Haag, p. 101-126, Bedrijven- platform Geo-In- formatie, www. geo-bedr ij ve nn 1 2) Alhoewel deze wet en andere wetge ving van wezenlijk belang zijn voor de verstrekking van geo-informa tie, zullen wij er in dit artikel niet verder op ingaan. I Ir. FM. Welle Donker en prof.mr. J. de Jong, Onderzoeksinstituut OTB. Technische Universiteit Delft. Regelgeving voor hergebruik van overheidsinformatie GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 30