en gaat in principe uit van een strikt openbaarheidsregime: alleen indien zich een in de wet geregelde weige- ringsgrond voordoet, kan de openbaar making worden geweigerd, en dit laat ste wordt niet spoedig aangenomen. Zowel de PSI-Richtlijn als de Wob gaan vervolgens alleen over hergebruik van informatie die reeds openbaar is of wordt gemaakt. Een besluit tot open baarmaking van informatie op grond van de Wob betekent automatische toestemming tot hergebruik, tenzij aan dat hergebruik een voorbehoud op grond van bescherming van intel lectueel eigendom, bijvoorbeeld door een auteursrecht of databankenrecht, wordt verbonden. Informatie kan dus wel openbaar zijn maar hergebruik is afhankelijk van de expliciete toestem ming van de rechthebbende. Hoewel de Wob uitgaat van het beginsel dat voor openbaarmaking slechts verstrek- lcingskosten zijn verschuldigd, voor ziet de wet erin dat bij hergebruik alle kosten van verzameling, productie, vermenigvuldiging en verspreiding, vermeerderd met een redelijk rende ment op investeringen in rekening kunnen worden gebracht. Het totaal aan inkomsten mag deze kosten echter niet overschrijden. Toegankelijkheid van geo-informatie: vergrote topografi sche kaarten onder glazen vloer in het informatiecentrum Mobilion van Rijkswaterstaat te Utrecht. vens geordend zijn. Een databank is dus meer dan alleen een verzameling van gegevens: het kan ook gaan om een verzameling van werken zoals een bloemlezing of een cata logus. Het uitsluitende recht van de producent van de data bank ontstaat op het moment waarop productie is voltooid, of voor het eerst ter beschikking van het publiek is gesteld en de producent daarop een beroep doet. Het vervalt door verloop van vijftien jaar. Met elke in kwalitatief of kwantita tief opzicht substantiële wijziging van de inhoud van de da tabank die getuigt van een nieuwe substantiële investering, ontstaat er echter een nieuw recht. Digitalisering en internet hebben geleid tot een revolutie in de mogelijkheden om informatie te vermenigvuldigen, te verspreiden en openbaar te maken. Digitalisering maakt kopiëren zonder kwaliteitsverlies en tegen zeer lage kosten mogelijk. Voor het intellectueel eigendomsrecht zit hier een spanningsveld. Aan de ene kant neemt de behoefte van de gebruiker van informatie toe en wordt het vanuit een technologisch oogpunt steeds makkelijker voor gebrui kers om aan die informatie te komen. Aan de andere kant moet die informatie ook beschermd kunnen worden om de malcers te belonen voor hun inspanningen en investe ringen. Zonder een redelijke beloning zal er immers geen stimulans zijn om nieuwe producten of diensten te creëren. Intellectueel eigendom Van de verschillende rechten van intel lectuele eigendom is die met betrek king tot het databankenrecht voor geo- datasets het belangrijkste. De meeste geodatasets vormen in juridische zin immers een databank. De productie van een databank vergt aanzienlijke in vesteringen, terwijl het heel eenvoudig is de inhoud van een databank of delen daarvan te kopiëren en opnieuw op de markt te brengen. Maar een databank is geen werk dat aan het oorspronke- lijkheidvereiste van het auteursrecht voldoet: dat het werk een eigen karak ter heeft waaruit de persoonlijke, cre atieve visie van de maker spreekt. Een databank is een verzameling van reeds bestaande gegevens. De producent van een databank kan daarom geen beroep doen op de auteurswet voor bescher mingvan zijn investering. Om de rech ten van producenten van databanken toch te kunnen beschermen, is de Eu ropese Databankenrichtlijn (96/9/EG) in het leven geroepen en in 1999 geïm plementeerd in de Databankenwet. De Databankenwet verleent bescherming aan de manier waarop werken of gege- GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 31