f5 Wereldse ballen Maarelkar- Woninginrichting Hans van de? tograaf/GIS- adviseur, Red Geographies La Chaise Ronde is een nieuw fenomeen in de wereld van de woninginrichting: deze grote bal is gemaakt om op te zitten en krijgt zijn ronde vorm binnen een paar secon den weer terug als je opstaat. Staat erg mooi in een modern interieur, zit erg lekker en ook kinderen zijn er dol op. Dit artikel beschrijft kort het ontstaan van La Chaise Ronde en besteedt specifiek de aandacht aan een speciale variant met daarop een wereldkaart. Taco Regtien en Edwin Niekel, de makers van La Chaise Ronde (De Ronde Stoel) zijn erg bedreven in een Indiaans spel waarbij een klein balletje, de footbag, met behulp van het hele lichaam in de lucht moet worden gehouden. Tij dens het haken en naaien van honderden van deze balletjes vroegen zij zich af hoe het zou zijn om uit te kunnen rusten in een grotere versie van de footbag. Zo is La Chaise Ronde geboren. Dankzij een uitgekiend ontwerp zit deze uiterst comfortabel en komt hij weer vanzelf terug in zijn oude vorm (fig. 1). Fig. 1. La Chaise Ronde in gebruik. Om dit idee gestalte te geven, hebben zij in maart 2006 het bedrijf Oolaalaa opgericht en zijn begonnen met het produ ceren van de ballen in zes verschillende maten (XS, S, M, L, XL en XXL.) en met verschillende hoezen. Eén van de eerste ideeën voor de ballen was om een versie te maken met een wereldkaart er op. Hiervoor werd in april 2006 contact ge zocht met Hans van der Maarel van Red Geographies. De productie van deze kaarten bracht een aantal unieke problemen met zich mee, die één voor één opgelost moes ten worden om tot het uiteindelijke resultaat te komen. Allereerst is er de schaal van het project. De grootste maat bal heeft een doorsnede van ca. 140 cm. De hoes is gemaakt uit zes delen (partjes), waarbij ieder partje van pool tot pool loopt en 60 graden breed is (plus een kleine overlap). Op de grootste maat is ieder deel zo'n 183 bij 63 cm. Deze maten vormen overigens geen exacte bol omdat er rekening gehou den moest worden met de rek in de gebruikte stof. De klein ste maat heeft echter een doorsnede van slechts 40 cm. Om de perfecte ba lans tussen de hoeveelheid werk en de kwaliteit te vinden, is besloten om drie sets bestanden te maken, waarbij iede re set voor twee maten gebruikt wordt. Voor alle maten is per partje, achttien in totaal, een bestand aangemaakt in Manifold. Hierin zijn de ondergrond, de grenzen en de belangrijke rivieren opgenomen. Voor de ondergrond is een aangepaste versie gebruikt van 'Natural Earth', die is uitgebreid met bathymetrische gegevens uit 'Clean- Topo2'. Dit zijn twee bestanden die ontwikkeld zijn door Tom Patterson (werkzaam bij de US National Park Ser vice) en die vervolgens door hem gratis ter beschikking gesteld worden via zijn website (www.shadedrelief.com). Het origineel van Natural Earth is in eerste instantie uitgeprobeerd maar dit bleek een te rustig beeld te geven, vandaar dat er een versie met meer contrast is gemaakt. Dit alles werd vervolgens per bestand geprojecteerd naar een meer voudige kegelprojectie (Polyconic) en als een Illustrator-bestand geëxpor teerd. Deze projectie is ook gebruikt, zij het in minder brede banen, voor het produceren van globes en is dus ui termate geschikt voor deze toepassing. In Illustrator is vervolgens ieder be stand afgemaakt door het toevoegen van steden, teksten (namen van lan den, steden, rivieren, zeeën, eilanden en gebieden), vlaggen (op de grotere maten) en markeringen in de overlap die gebruikt worden om het aan elkaar naaien van de partjes makkelijker te maken. Deze fase ging vergezeld van een grote hoeveelheid onderzoek naai de correcte ligging en namen van ste den, gebieden en eilanden. Daarnaast is er ook onderzocht of iets belangrijk of bekend genoeg is om op de kaart weergegeven te worden. Voor de topo- nymen is gekozen voor de Engelse/in ternationale spelling van de namen, hoewel in een aantal gevallen ook de oude (meestal koloniale of communis tische) naam vermeld is, waar deze be kender is dan de moderne naam (Mum- bai/Bombay, St. Petersburg/Leningrad). GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 38