Kuwait B%%m' Verder is ook de staatkundige status van landen en gebieden bekeken, aan gezien dit in sommige gevallen vrij ge compliceerd ligt. Aangezien de zes partjes, die samen een hoes vormen, aan elkaar genaaid moeten worden, wat uiteraard nauw keurig moet gebeuren, is er voor ge kozen om informatie die te dicht bij de naad staat iets te verplaatsen. De keuze voor het indelen van de partjes was geen gemakkelijke maar uiteinde lijk is er voor gekozen om de 180/-180- graden lijn te gebruiken als centrale meridiaan van het eerste partje en vervolgens bij ieder partje 60 graden verder te verspringen. Het voordeel hiervan is dat de nulmeridiaan van Greenwich midden op een partje ligt en het aantal teksten dat over twee partjes verdeeld staat zo klein moge lijk is gehouden. Ook werd het op de ze manier mogelijk een rits in de At lantische Oceaan, tussen partjes drie en vier, te zetten en daarmee zo min mogelijk land te verstoren (alleen een klein stukje van Groenland en Antarc tica worden door de rits doorsneden). Helaas is er nog steeds een aantal lan den en steden dat precies op, of heel erg dicht bij, een naad ligt (bijvoor beeld New Orleans, Rwanda en Bu rundi, Bhutan en Bangladesh). sing op te lossen. Ook is bij de kleinste maten een aantal klassen informatie (zoals de vlaggen) geheel weggelaten. Op deze manier is geprobeerd de hoeveelheid werk te mini maliseren en de consistentie tussen de verschillende maten ballen zo veel mogelijk te waarborgen. Uiteindelijk wordt ieder bestand in Photoshop op de juiste maat gezet. Deze maten, overgenomen van papieren mallen, corresponderen dus niet met de ideale maten van een bol, maar houden rekening met het rekken van de stof. Overigens is het verschil tussen de 'ideale' maten en de maten die van de mallen zijn overgenomen maar enkele millimeters. Ten slotte wordt ieder bestand ook nog opgeschaald naar één maat groter (XL wordt dus opgeschaald om XXL te maken). Na een aantal proefversies, waarbij in overleg met Oolaalaa en de drukker geëxperimenteerd werd met de ondergrond, de kleuren en verschillende lettertypen en waarbij ook be paald werd welke markeringen er precies nodig zijn ten behoeve van het (met de benodigde nauwkeurigheid) aan elkaar naaien van de partjes, is er uiteindelijk een produc tie-versie afgerond. Het gebruik van stof als ondergrond, in plaats van papier, heeft een aantal gevolgen voor het ontwerp van de kaarten. Het belangrijkste hierbij is dat te kleine details verloren gaan door de structuur van de stof. Dit zorgt er voor dat, om nog goed leesbaar te zijn, er een vrij strikte minimum grootte voor de teksten is, namelijk 8 punts. Deze grootte ligt aanzienlijk hoger dan bij papie ren kartografie. Ditzelfde geldt ook voor de lijndikten. Ook moest er, afhankelijk van de kleur in de ondergrond, meer ruimte om teksten vrij gehouden worden dan normaal bij papieren kartografie gebruikelijk is. Vooral in berggebie den, die erg donker overkomen op de stof, bleek dit nood zakelijk (fig. 2). Bij de productie van de kaarten is be gonnen met de grootste maat. Vervol gens zijn de kleinere maten gemaakt door het bestand te verkleinen en con flicten in de tekst- en symboolplaat- Fig. 2. Detail van het kaartbeeld. Verder bleek het een probleem om grote vlakken egaal wit te laten. Bij het drukproces wordt hier uiteraard geen inkt aangebracht, wat als gevolg heeft dat de binnenbal door de hoes heen schijnt. Dit is opgelost door de witte vlakken (zee ijs) te vervangen door een licht blauw/grijze textuur. Tashkent OfcosM' Samoj Osokharcï^ O Ashkabad Maio'-o .felSrndl y Lahon Kondohor Oehto Kuwait City Abba: BAHREIN Manama' QATAR GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 39