Het Kadaster, feitelijk verrassend 1 7-j Strategisch Plan voor 2008-2012 Het Kadaster kiest voor de berekening van zijn leeftijd het jaar 1832. De verantwoordelijken in de beginjaren van het Kadaster werkten aan het imago van degelijkheid en betrouwbaarheid. Alles was in 1832 minutieus opgemeten en bekeken, er was geen spoortje twijfel meer mogelijk, tóen pas verdiende het ontwikkelde systeem de naam kadaster. En pas in 1932 durft men uit te gaan van de duurzaamheid van de organisatie en te reppen van het honderd jarig bestaan. In het tijdschrift Kadaster en Landmeetkunde wordt er in het jubileumjaar een bescheiden artikel aan gewijd. Men had ook kunnen kiezen om de geboortedatum vast te stellen op het moment dat Koning Willem I, net aangekomen op het strand van Scheveningen, zijn eerste organisatiebeschikkingen uitvaardigde. Het Kadaster had dan, net als de Topografische Dienst, in 2015 zijn tweehonderd-jarig bestaan gevierd. Meje-rM Laarakker directeur sit#' tegie Beleid Kadaster CA jaar Aadaster een gedecentraliseerde bestuursstruc tuur tot stand kwamen!) bij onze com municatie kunnen betrekken (fig. 1). Want dat de geoinformatiesector nog wat aan bewustwording en reclame moet doen, daar zijn we het toch ook over eens en aansprekende illustraties kunnen daarbij goed gebruikt worden. Omgeving van het Kadaster JHaar kadastrale kaarten (die overigens in Uit elk moment in het verleden dat be langrijk is geweest voor het ontstaan van het Kadaster kan nog een link naar het heden worden gelegd. Het boven genoemde artikel uit 1932 rept o.a. over de nadelen van het monopolis tisch karakter van het Kadaster, over de (on)wenselijkheid van het beleggen van zeer verschillende taken bij het Kadas ter en over de zelfstandigheid die nodig is om de kadastrale taken uit te kunnen oefenen, thema's die heden ten dage nog steeds aan de orde zijn. De evolu tionaire ontwikkeling zoals die zich al eeuwen voordoet zal ook in de toekomst doorgaan. De organisatie blijft zich aan passen aan veranderende omstandighe den en de geschiedenis zet zich voort in de strategie voor de komende tijd. Een artikel over de strategie van het Kadas ter moet daarom ook beginnen met hoe die omgeving eruit ziet. Maar moeten we ons bij het kiezen van een geboorteda tum per sé houden aan de nationale grenzen? Welis waar is Europa politiek nu niet zo populair en Frankrijk was tot 1813 bovendien een bezettende macht. Maar nu zijn het onze vrienden en hebben we de ambitie om in Europees ver band nauw met hen en andere Europese organisaties samen te werken. Waarom dan met de rug naar de beslissingen van Lodewijk Napoleon gaan staan die in 1811 besloot tot het in voeren van de openbare registers en al in 1806 tot het invoe ren van een kadaster? Die beslissingen waren essentieel voor de ontwikkeling van beide systemen. Of moeten we meer kij ken naar het bredere verband van de Nationale Geoinforma- tie Infrastructuur (NGII) waar we deel van uitmaken en aan mee willen bouwen? Hiervoor werd in 1802 de basis gelegd door Krayenhoff met de start van de triangulatie van Neder land. Want wat is nu geoinformatie zonder coördinaten? En nog mooier nog is als we het pre-Kadaster tijdperk bij onze geschiedenis betrekken, zodat we de schoonheid van de pre- Fig. 1. Eigendoms- kaart gasthuis Schie dam - een voorbeeld van een pre-kadas- trale kaart. Het Kadaster bevindt zich in grote lij nen in drie waardeketens. In de eer ste plaats in de keten van overdracht van onroerend goed met als klanten GEO-INFO 2007-9 <?«V"

Geo-Info | 2007 | | pagina 6