mensen en organisaties die nieuwe zakelijke rechten op onroerend goed willen verkrijgen of verkopen. Daar naast maakt het Kadaster deel uit van de keten van geoinformatie met klanten die deze informatie willen gebruiken in hun bedrijfsprocessen om daar beslissingen op te baseren. Deze twee ketens en klantengroepen overlappen elkaar gedeeltelijk maar hebben ook zeker hun eigen kenmer ken. En beiden zijn ook verbonden aan de keten waarin door een veel heid aan partijen gewerkt wordt aan de verdere inrichting van Nederland en waarin het Kadaster met zijn ad visering in klassieke landinrichting en aanverwante processen van ruim telijke inrichting een bijdrage levert. Zo gesteld is het nog wel overzichte lijk. Maar als we de ketens waarin het Kadaster zich bevindt in een wat bre der verband bekijken wordt het toch wat complexer. Het schema dat in 1992 werd gepubliceerd in de struc tuurschets vastgoedinformatie is nog steeds zeer geschikt om dat duidelijk te maken (fig. 2). Fig. 2. Samenhang geodatastromen (bron: Structuur schets Vastgoed informatie, 1992). Partijen die indertijd als leverancier of klant werden ge ïdentificeerd zijn nog steeds aanwezig in het speelveld, soms in gefuseerde vorm zoals Kadaster en Topografische Dienst. Maar er zijn ook spelers bijgekomen. Er zijn sa menwerkingsverbanden ontstaan voor de gezamenlijke inwinning van geoinformatie als GBKN, luchtfoto's en hoogtegegevens. De overheid heeft internetknooppunten ingericht. En er zijn nu ook meer particuliere aanbieders van geoinformatie die al of niet uit eigen inwinning ver kregen informatie aan de markt aanbieden zoals Google, Cyclomedia of Pictometrie. Om dit netwerk te laten functioneren is een complexe struc tuur van overlegvormen ingericht die met meer of minder mandaat sturing geven aan onderdelen van dit netwerk. De deelnemers van dit netwerk treffen elkaar in organisaties als GI-beraad, Geonovum, Geomeeting, RGI, LSV GBKN, GIN en vele meer. We kunnen dit domein van de geoinforma tie nu ook niet meer los zien van de grotere omgeving van de elektronische overheid. Het stelsel van basisregistraties (fig. 3) staat in de steigers wat randvoorwaardelijk is om de doelstellingen van het kabinet op gebied van elektro nische dienstverlening te realiseren. De centrale overheid en de uitvoeringsorganisaties zetten ook stappen om met name op ICT-gebied shared service-concepten te ontwikke len. Overleg vindt plaats in een al even complex stelsel van stuur- en werkgroepen. Organisaties als ICTU en het GBO ondersteunen deze ontwikkelingen. GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 7