Fig. 3. Samenhang van de basisregistra ties. De klantwensen in dit samenstel van ketens zijn sterk aan verandering onderhevig. Door het intensieve en meervou dige ruimtegebruik en de actieve onroerendgoed markt is er in Nederland behoefte aan hoogwaardige en actuele geo- informatiediensten en innovatieve dienstverlening bij on roerend goed transacties. Op verschillende plaatsen worden 3D-oplossingen voor topografie ontwikkeld. En voor een groeiend aantal kadastrale objecten bestaat behoefte aan 3D-registratie en -visualisatie. Daarnaast wordt de infor matie steeds meer rechtstreeks door leken gebruikt zonder professionele tussenpersonen wat hoge eisen stelt aan de beschrijving van de kwaliteit. Veel burgers willen digitaal door de overheid geholpen worden, zoals ze ook hun cd's en boeken kopen of hun reizen boeken. En ze willen niet van loket naar loket gestuurd worden, ook niet als die loketten digitaal zijn. De overheid zelf wil ook over goede informatie beschikken, enerzijds om burgers goed te kunnen bedienen maar ook voor fraudebestrijding en zorg voor de veiligheid. Ketenintegratie en een verbeterde koppelbaarheid van ge gevens zijn hiervoor nodig. Informatietechnologie biedt vele kansen om aan deze wensen van de markt tegemoet te komen. Maar een grotere onderlinge afhankelijkheid van partijen is het gevolg. Ook verandert de omgeving van het Kadaster door europea nisering en globalisering. Wetgeving uit Brussel wordt steeds belangrijker. De net aangenomen richtlijn INSPIRE zal grote invloed op de geoinformatie-wereld uitoefenen. Eerder al zijn richtlijnen voor databases, privacy, diensten en toegan kelijkheid van overheidsinformatie vastgesteld. De laatstge noemde is verwerkt in de Wet Openbaarheid van Bestuur. Alle overheidsorganisatie die in het kader van de uitoefening van hun beleidstaken (geo)informatie verzamelen worden hierdoor geraakt. Verder kan de concept-richtlijn over hypo theken consequenties hebben voor de hypothecaire registra tie. Daarnaast voert de EU grote projecten uit als Galileo en GMES (Global Monitoring for Environment and Security) die hun invloed zullen hebben op de Europese en nationale geo- informatie-infrastructuren. Om deze ontwikkelingen te vol gen en daar ook invloed op uit te kunnen oefenen zijn inter nationale koepelorganisaties aan het overschakelen van pure informatie-uitwisseling naar voorlichting en belangenbehar tiging. En de trend is dat geen organisatie het zich meer kan permitteren niet direct in Brussel aanwezig te zijn. Tenslotte is de politiek-bestuurlijke omgeving ook in bewe ging. Al lange tijd loopt de discussie in Den Haag over de zelfstandige bestuursorganen. Deze organisatievorm was belangrijk voor de modernisering van het Kadaster in de afgelopen jaren maar staat politiek in zijn algemeenheid ter discussie. De ruimte van de overheids organisaties om naast de expliciet in de wet vastgelegde taken activiteiten te ontplooien zal geregeld gaan worden in de mededingingswetgeving die ook de verhouding tussen markt en overheid regelt. Strategie van het Kadaster In deze complexe omgeving moet het Kadaster zijn positie bepalen en keu zes maken over hoe de dienstverlening verder wordt vormgegeven. Het Kadas ter heeft verschillende onderzoeken uit laten voeren naar wat klanten en stakeholders van het Kadaster ver wachten. Zij willen dat het Kadaster een betrouwbare organisatie is en blijft. Maar ze willen ook dat het Ka daster innovatiever is, sneller inspeelt op wensen in de markt en met nieuwe producten komt. En klanten willen dat het Kadaster transparant is, duidelijk over wat het te bieden heeft en helder in zijn besluitvorming. De ambities zijn op basis van deze wensen kort en krachtig als volgt geformuleerd: het Ka daster wil dé leverancier van geo- en vast goedinformatie in Nederland zijnen toon aangevend in Europa. Continuïteit van dienstverlening en organisatie die nu geboden wordt in de vorm van een zelfstandig bestuurs orgaan met duurzame financiering op basis van getarifeerde producten en diensten is wezenlijk in deze ambitie. En de ambitie vloeit voort uit de kern competenties van de organisatie: het kwalitatief hoogstaand registreren, koppelen en ontsluiten van vastgoed- en geoinformatie. Door meer informa tie samen te brengen lean een bredere klantvraag beantwoord worden. En we doen dat door nauw samen te werken met die partijen die die informatie kunnen leveren. Een nadere uitwerking van deze ambi ties volgt hieronder. Rechtszekerheid bij de overdracht van onroerend goed Het Kadaster ontleent zijn positie voor een belangrijk deel aan de vrijwel on gestoorde uitvoering van zijn wettelij ke taken op het gebied van overdracht van onroerend goed. Het Kadaster zal de continuïteit in de taakuitvoering moeten waarborgen en voortdurend TOPOGRAFIE GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 8