Informatieketens Samenwerking de kwaliteit en efficiency daarvan ver groten. Daarom wordt veel aandacht besteed aan de kwaliteit van de gege vens. Nieuwe technologieën als het elektronisch aanleveren van aktes of het nog verder te ontwikkelen systeem van automatisch muteren zullen een belangrijk kwaliteitsverhogend effect hebben omdat foutenbronnen die voortkomen uit handmatige handelin gen grotendeels geëlimineerd worden; in dit verband is er nauwe samenwer king met het notariaat (fig. 4). Ook het opschonen van de erfdienstbaarhe- denregistratie zal een dergelijk effect hebben. En de snelheid van bij houding van de registratie en waarmee daaruit informatie kan worden verstrekt zal worden vergroot. En 3D-registratie of visualisatie van kadastrale objecten zal ontwikkeld worden waar de markt daar om vraagt. Een belangrijk vraagpunt is de juridi sche status van de gegevens in de ka dastrale registratie. Deze vraag komt deels voort uit het stelsel van basisre gistraties dat uitgaat van de authenti citeit van de gegevens in de basisregi stratie kadaster. Het Kadaster heeft er van afgezien om het systeem te willen positiveren, dat wil zeggen de gegevens een absolute status te geven. Het hui dige stelsel werkt eigenlijk te goed om de enorme investering die een positief stelsel vergt te kunnen verantwoorden. Wel kan op een eenvoudiger manier een verbetering van de positie van de raadpleger van de kadastrale registra tie worden verkregen. Op dit gebied is door twee universiteiten een onder zoek uitgevoerd en rekening houdend met dit onderzoek zal er een keuze worden gemaakt. In het Weekblad voor Privaaatrecht, Notariaat en Registratie (WPNR) zal hierover binnenkort een publicatie verschijnen. Fig. 4. Onderteke ning convenant met de Koninklijke Notariële Broeder schap. Er zijn vele overheidsloketten, digitaal of analoog, waar in formatie kan worden verkregen die relevant is voor beslis singen rondom vastgoed. Het is de plicht van de overheid, mede voortkomend uit Europese regelgeving als INSPIRE, om de toegankelijkheid van die informatie transparant te regelen. Het Kadaster heeft een goede positie in deze markt en wil in samenwerking met andere overheden en bedrijfs leven de dienstverlening op dit gebied verbeteren. Sommige zaken zijn al gerealiseerd. De registratie en ont sluiting van informatie over publiekrechtelijke beperkin gen is verbeterd, de wet is per 1 juli 2007 in werking ge treden. Het Kadaster zal de landelijke voorziening voor de gemeentelijke beperkingen gaan voeren. De KLIC-functie zal door het Kadaster overgenomen worden van de kabel en leidingbeheerders. En de waarderingskamer heeft ge adviseerd bij de WOZ een rol aan het Kadaster te geven als het gegeven openbaar wordt. Maar er zijn meer registraties die nu niet goed gekoppeld zijn, zoals de pachtregistratie en de registratie van visrechten, en er ligt veel milieu- en omgevingsinformatie opgeslagen bij vele overheidsorgani saties. De verbetering van die registraties en de ontsluiting daarvan kunnen op basis van een koopkrachtige vraag of op basis van centrale financiering gerealiseerd worden. Ook feitelijk informatie, zoals nu al de foto's van Cyclomedia en de informatie over winkelpanden van Locatus, hebben toe gevoegde waarde in deze dienstverlening. Samenwerking met het bedrijfsleven is daarbij cruciaal. Om bovenstaande ambitie te kunnen realiseren, is het nood zakelijk dat de bestaande topografische en geografische bestanden beter aan elkaar worden gekoppeld en de inwin ning beter op elkaar afgestemd. Daarin is nu veel overlap. Bebouwing, wegen en hoogte worden meerdere keren inge wonnen door verschillende overheden voor verschillende kaartseries. 3D-initiatieven worden op verschillende plaat sen ontwikkeld. Het Kadaster wil met zijn landelijke organisatie en gericht heid op het actief ontsluiten van informatie een belangrij ke rol spelen bij het beter op elkaar afstemmen van deze informatiebestanden. De ontwikkeling van geïntegreerde datamodellen en standaardisatie van gegevens is nodig om de dienstverlening te kunnen verbeteren. Overleg met data-eigenaren en andere stakeholders is bij dit alles van cruciaal belang. Het Kadaster ziet het GI-beraad en Geonovum als organisaties waar respectievelijk op strate gisch en tactisch niveau over de verdere integratie van geo- informatieprocessen gesproken zal worden. Het program ma Ruimte voor Geo-Informatie is een belangrijke bron van kennis om de NGII verder te optimaliseren. Belangrijk is dat deze samenwerkingsverbanden ook een duidelijke strategie ontwikkelen waarin haalbare doelen voor de toekomst wor den gesteld gebaseerd op een helder beeld van de actuele situatie. Het Kadaster zal daaraan zijn bijdrage leveren. Een belangrijk onderdeel van de strategie van het kadaster is de samenwerking met gemeenten (fig. 5). De gemeente zit van alle overheden het dichtst bij de burger. Zij heeft ook de meest gedetailleerde informatiebehoefte en daarom een GEO-INFO 2007-9

Geo-Info | 2007 | | pagina 9