Particulier eigen dom leidt vaak tot hogere opbrengsten. In Hongarije werden kavelruilen uitgevoerd om het nut van kleine vrijwillige verkavelingen te laten zien. In Bolivia wer den in de provincie Chuquisaca duizenden arme boeren en indianenstammen voorzien van individuele respectievelijk collectieve eigendomsbewijzen. Lokale mensen, hier Indianen, moeten het stokje wel overnemen. In Guatamala, El Salvador, Paraguay werd gewerkt aan de in troductie van een kadaster. In Indonesië werden workshops gehouden over elektronisch aanleveren. In China wordt gekeken naar een goede eigendomsstructuur onder de in maart in het Volkscongres aangenomen 'wet op de eigen dom'. In Rwanda wordt momenteel gewerkt aan invoerings voorschriften van een nieuw kadaster. In Namibië wordt geadviseerd over automatisering. Voor Suriname werd het businessplan van het nieuw in te voeren kadaster geschre ven. In Costa Rica werd geadviseerd over herstructurering van de topografische dienst. In Kroatië zijn we betrokken bij het maken van het nieuwe businessplan. Hoewel het bo venstaande slechts een greep is uit de portfolio van Kadas ter International, geeft het een indruk. Bij de hulp die budgetgefinancierd wordt heeft het Kadaster meegewerkt aan vrijwel alle eerder genoemde onderzoeken en rapporten van de wereldspelers, soms in de vorm van peer-review, soms door het organiseren van workshops, het meedoen aan werkgroepen of het betalen van drukwerk. Een belangrijke speler vanuit de beroepsorganisaties is de International Federation of Surveyors FIG, die als officiële non-gouvernementele organisatie (NGO) vele malen wordt geraadpleegd en waaraan het Kadaster vooral via Commissie 7 ('cadastre and land management') substantiële input geeft. Doet het Kadaster dit allemaal alleen? Neen, er is een goede samenwerking met het bedrijfsleven, met collega's van andere landen en met universi teiten. Het mag duidelijk zijn dat het Kadaster zich geen exclusieve relaties mag veroorloven. Als het gaat om de Nederlandse partners moeten echter genoemd worden: DHV, de universitei ten van Delft, Amsterdam, Groningen en het ITC. Buitenlandse collega's vin den we vooral in Zweden, Engeland en Schotland. Een buitenlandse partner is bijvoorbeeld Blom SA uit Denemarken. Het beleid 'markt en overheid' is daar bij leidend, in die zin dat het Kadaster de eigen expertise die een ander niet heeft, kan aanwenden waarbij wat het bedrijfsleven kan doen aan bedrijven wordt overgelaten. In het verleden (zo als in Chuquisaca, waar het Kadaster zelf ook uitvoerend werkt verrichtte) is dat niet geheel gevolgd, tegenwoordig is de lijn helder. Samenwerking met het ITC Eén van de oorzaken van het mislukken van veel initiatieven in arme landen is dat men geen lokale capaciteit heeft om projecten te absorberen en verder in goede banen te leiden. Het Kadaster zou daarom eenzijdig bezig zijn als de eigen expertise louter via projecten ge kanaliseerd zou worden naar landen die hulp nodig hebben. Neen, er moet ook iets gebeuren aan opleiding en training. Dat is dan ook de reden dat er een stevige samenwerking is met het ITC in Enschede, waar honderden studenten uit ontwikkelingslanden zich aanmelden voor een academische of hbo-opleiding. De in 2004 door ITC en Kadaster opgerichte School for Land Administration Studies werkt mee aan een nieuwe MSc-opleiding in Land Ad ministration, als een van de zes geac crediteerde opleidingenrichtingen aan het ITC. Medewerkers van het Kadaster hebben daarin een flinke rol, zowel in parttime dienstverband als in het geven van gastcolleges. Er is overigens nog een reden voor die samenwerking. Uit alle eerder genoemde wereldwijde rapporten blijkt één ding: de proble men kunnen niet getackeld worden met de kadasters zoals we ze kennen, GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 10