de - wat nu genoemd wordt - conven tionele systemen. Nee, er is een nieuwe benadering nodig met onconventio nele oplossingen voor de verschillende nieuwe vormen van eigendomsrech ten, goedkopere en snelle systemen, in novatief gebruik van data-inwinnings- technielcen en effectieve toepassing van technologie afgestemd op mensen met maar een paar weken lokale op leiding. De UN/Habitat heeft er zelfs een speciaal Global Land Tool Network voor opgezet. De samenwerking tussen Kadaster en ITC moet ook aan deze vraag tegemoet komen. Daarom is er een research programma opgezet waarin promo vendi zich buigen over vragen als wat voor soort kadaster je nodig hebt in gebieden waar gewoonterecht heerst, maar waar dat evolueert tot individu eel recht onder druk van bevolkings groei en verstedelijking. Of: wat voor kadasters heb je nodig in gebieden waar herdersvolkeren wonen die ge confronteerd worden met toenemend gebruik van grond door boeren, zodat ze tegen een hele aanlopen als ze met hun kudde het regenseizoen proberen te volgen, wat men daar al eeuwen doet? Om nog maar te zwijgen van watje moet doen in een land dat net een conflict achter de rug heeft zoals Guatamala, Rwanda en Cambodja. Dat de School zich via het ITC het predi kaat 'United Nations University School' mag voeren is een leuke opsteker. Kortom Binnen de 175 jaar van het (meer dan) volwassen Kadaster is de buitenlandse activiteit een baby'tje. Een baby'tje echter waar de ouder best gelukkig mee is. Sinds vijftien jaar kent het 175-jarige Ka daster een eenheid Kadaster International die de kadastrale kennis en kunde aanbiedt aan landen die hulp nodig hebben. Deze activiteit was min of meer het gevolg van het vallen van de Berlijnse muur, waarna centraal- en oost-Europese landen de eigen dom van grond en gebouwen privatiseerde en van deze nieuwe eigendomsrechten een goede registratie en kartering nastreefden. De geambieerde toetreding tot de EU gaf Het hoofdkantoor van de UN university. daarnaast nog een impuls om de rechtszekerheid te garanderen en een goed gereguleerde vrije onroerend goed markt te ontwikkelen. Tezelfdertijd groeide in de rest van de wereld het besef dat een goed kadaster een van de voorwaarden was voor armoedebestrijding, economische groei en duurzame ontwikkeling. Dat alles heeft een vraag gegenereerd naar kadastrale expertise als niet eerder ver toond. Een politieke discussie daarover heeft geleid tot een erken ning dat de maatschappelijke verantwoordelijkheid die het Kadas ter heeft, mede inhield dat het zijn kennis niet voor zichzelf moest houden maar ruimschoots ter beschikking moest stellen aan landen die het nodig hebben. For fifteen years now the Netherlands Cadastre, Land Registry and Mapping Agency (celebrating its 175 anniversary) comprises a small unit Kadaster International, which provides the organisa tions' knowledge and expertise to countries in transition and under development. The need for this activity became manifest after the fall of the Berlin Wall, wherafter countries in central and eastern Europe embarked on private property of land and buildings, com bined with appropriate registers and maps. The ambition to access the EU furthermore led to the obligation to enhance legal security of land tenure, and well regulated free property markets. Simultane ously in the rest of the world, the awareness evolved that good land administration might be a prerequisite for poverty eradication and economic growth. All this generated an increasing demand for ca dastral knowledge and expertise as not seen before. After a political debate, there became recognition of the Kadasters' social responsi bility, not to keep its expertise just for its own sake, but in stead making its knowledge accessible for countries which needed it. Samenvatting Wat moet dat Kadaster in het buiten land? Summary What is the Cadastre doing abroad? GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 11