Vernieuwing Geo-Info in Bedrijf Maandelijks valt bij mij een blaadje in de bus dat 'Geld en Beleggen' heet. Een overblijfsel van een periode van min of meer gedwongen handelen op de beurs. Op de cover staat Alain De Taeye. Al weer een voorbeeld waaruit blijkt dat ons vakgebied big business is geworden. Maar dat is niet vanzelf ge gaan. Iedereen met een beetje inzicht en kennis van de recente geschiedenis zal respect kunnen opbrengen voor de visie en doorzettingsvermogen van Alain. Want het is waar wat Alain zegt in het artikel: het verschil tussen een visionair en een mislukkeling is klein. Natuurlijk spelen vele factoren een rol en als MSDOS niet door IBM was uitbe steed aan die programmeur Gates za ten we nu misschien toch allemaal aan een Atari te werken. Gelukkig bestaan visionairs zoals De Taeye ook bij andere bedrijven. En in de wetenschap. En op plekken bij de overheid. Waar het niet alleen gaat 0111 kwartaalgedreven omzet op basis van harteloze spreadsheets, maar om een helder product met een duidelijke doelgroep. En met streven naar kwa liteit en aandacht voor gemotiveerde medewerkers en klanten. Natuurlijk is het product van TeleAtlas wat gemak kelijker te definiëren dan dat van de meeste GIS leveranciers. Wij proberen een heel uiteenlopende doelgroep te bedienen en daarbij niet te vergeten een grote schare bestaande klanten. Die willen graag stabiliteit, maar de nieuwe 'prospects' in ons vakgebied willen in onze producten de nieuw ste IT ontwikkelingen terugzien. Die soms op of over de rand bewegen van wat mogelijk is. Dus bijvoorbeeld én alle desktop functionaliteit én alles in een service architectuur, benaderbaar via een portal. De wens is begrijpelijk maar niet gemakkelijk te realiseren, doordat applicaties volledig moeten worden herschreven en bestaande li centiemodellen niet meer werken. Bij deze omwenteling speelt een be langrijke rol hoe het geld kan worden gegenereerd - dat de basis is voor de continuïteit van de GIS leveranciers - die steeds worden uitgenodigd dat aspect in hun offertes te benadrukken. Over offertes gesproken, als Europees opererende medewerker heb ik kennis gemaakt met dit buitengewoon inte ressante proces. Allereerst routeert de aanvraag even door onze organisa- tielagen (down-top-left-right-down) en met een vertraging van enkele dagen komt het op het bureau van de des kundige. Negen van de tien keer zijn de aanvragen te kenmerken als: voor een vaste prijs - willen we ongeveer dit (u begrijpt toch wel wat de bedoeling is) en by the way graag over 3 weken inleveren. De meest interessante zijn die, welke het RFP team juist voor de eigen vakantie heeft afgerond en dan bij de leverancier deponeert. Vooral het dienstenproduct met daarbij het inschatten van risico's betekent het krijgen van goedkeuring op investe ringen. Daar zit natuurlijk weer een intern proces aan vast en dat maakt de timing van de offerteaanvraag vaalc zo lastig. In dit soort gevallen proberen wij al aan het begin van het proces te bepalen of het hele proces lean leiden tot een kwalitatieve presentatie aan het eigen management. Ik stel me in dat soort situaties zelf op als onderne mer: als het mijn tent was, zou ik het dan doen? Als je daar het antwoord op weet kun je ook voorspellen wat je ei gen management zal beslissen. Is het antwoord Ja, dan beginnen we aan de beantwoording. Zo, nu weet u dat ook en houdt u er alstublieft in het vervolg rekening mee. Wat die productontwikkeling betreft, het laatste jaar vind ik dat 'het alle maal zo hard gaat'. Die uitspraak heb ik altijd grote onzin gevonden. Maar het laatste jaar niet meer. Het gaat niet eens over GIS, niet over Windows Vista (die zeer uitgebreide versie van Win- dows98 maar zonder driver voor uw ap paratuur), zelfs niet over web services. De echte vernieuwing vindt plaats op het gebied van telecommunicatie en Freek Boersma mobiele devices. En over die infrastruc tuur de services en de content services, met als topper video over 'quadruple play'. De gevolgen kunnen enorm zijn. Hele bedrijfstakken kunnen overhoop gaan. Hele KPN's of ESRI's of misschien zelfs hele TeleAtlassen kunnen in een paar jaar ten onder gaan als ze niet tijdig hebben ingespeeld op de snelle wijzigingen van software- en business architectuur. In die hoge snelheid ver anderen de kansen voortdurend. Mil jonairs of zwoegers: het balletje blijft rollen en rollen. Er kan daarbij geen kansspelbelasting worden geheven en de FIOD lean geen inval doen. Toch speelt zich de grootste roulette zich af die er is: onze samenleving als geheel en zijn economische model. En naast al die techniek en diensten beseft ieder een zich ineens donders goed dat we aan de rand van onze aarde balanceren en dat er essentiële veranderingen in ons consumeren en mobiliseren zul len gaan optreden. Technologie speelt daarin waarschijnlijk een grote rol, we weten alleen niet hoe, en van wie. In die zin ben ilc een grote fan van het oude marketingproduct van Philips, u weet wel: 'let's make things better'. Freek Boersma Business consultant Geospatial Center of Excellence, Bentley International E-mail: free k. boersma@bentley.com GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 13