zoals tijd. Door de introductie van de GIS-toepassing 'GeoDataViewer' is het gebruik van de planningsinformatie sterk toegenomen, met name bij de zijdelings bij de projecten betrokken medewerkers, de politiek en het ma nagement. Ook bij de afstemming tus sen de diverse projecten in een buurt of wijk en in de communicatie tussen afdelingen en burgers geeft een kaart beeld met achterliggende info vaak net een beter inzicht. Sinds 2003 beschikt de gemeente Lely stad over de GeoDataViewer, een web- based viewer die gebruik maakt van web-engine Geomedia Webmap (van Intergraph). Deze GIS-toepassing geeft op snelle en eenvoudige wijze toegang tot een schat aan gegevens. Er kunnen kaarten mee worden bekeken en afge drukt en veel databases kunnen wor den geraadpleegd. Alle medewerkers kunnen bestanden opvragen die zijn opgeslagen in Oracle Spatial databa ses. Sinds januari 2007 is het mogelijk om alle fysieke projecten op te vragen. Vrijwel alle fysieke projecten zijn in getekend als feature in de kaart van Lelystad in het programma GeoMedia van Intergraph. Het programma toont al deze features, oftewel projecten, in één scherm. Medewerkers kunnen hiermee in één oogopslag zien waar welk project zich bevindt in de stad of welke projecten in een bepaald ge bied operationeel zijn en welke status zij hebben. Door met de muiscursor te bewegen over een feature, licht de geselecteerde feature op en verschijnt de bijbehorende projectnaam op het scherm. Door vervolgens te klikken op Fig. 3. De planning van een ruimte lijk project in de GeoDataViewer in PDF-formaat. de feature worden op het scherm gegevens uit de bijbeho rende database getoond (projectnaam, boekingsnummer van de administratie, verantwoordelijke projectleider met foto en PDF-formaat van de actuele planning van het pro ject). Belangrijker nog is, dat naast het afbeelden van een aantal ruimtelijke kenmerken (objecten, plannen, enz.), per onderwerp wordt doorverwezen naar verschillende ge- gevensbeheerders binnen de gemeente. Zo is makkelijk te achterhalen wie welke gegevens beheert. Ook is het moge lijk om ruimtelijke selecties te maken van het aantal projec ten in een geselecteerd gebied van de stad, of te selecteren op een bepaald kenmerk van projecten, zoals projectleider of type project. De weergave van ruimtelijke projecten is slechts één van de mogelijkheden om ruimtelijke elemen ten in de GeoDataViewer te visualiseren. Daarnaast kun nen onder andere bouwvergunningen worden opgevraagd of routes voor gevaarlijke stoffen en glasvezelverbindingen zichtbaar worden gemaakt. Uit de reacties van mensen die wat verder weg van het pro ject staan, blijkt dat de viewer veel wordt gebruikt en dat men enthousiast is over de mogelijkheden ervan. Het gaat hier met name om directie, wethouders en raadsleden. Ook wijkmanagers en burgers zijn enthousiast. Projectleiders en direct betrokken projectmedewerkers gebruiken het sy steem soms om de nieuwe planningen te distribueren. Vast staat, dat sinds collega's actuele planningsgegevens via het kaartbeeld in de GeoDataViewer kunnen opvragen, het ge bruik van de al twee jaar beschikbare PDF-jes van de plan ningen zeer is toegenomen (fig. 4). Ook komen steeds meer vragen naar speciale rapportages die niet via de GeoData Viewer zijn op te vragen maar wel uit het planningspakket te genereren zijn. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om het inzicht dat de Milieu dienst nodig heeft over waar wordt gegraven, onder andere bij het bouwrijp of woonrijp maken. Hieruit valt te conclu deren dat de vraag naar informatie stijgt wanneer gegevens op een snelle en makkelijke manier ruimtelijk gevisuali seerd en geactualiseerd kunnen worden met GIS. In de pro jectgroepen worden geen planningen meer meegestuurd maar wordt verwezen naar de kaart om de meest recente planningen zelf af te drukken. Met enige regelmaat komen collega's tot de ontdekking dat in de directe omgeving van hun project een andere afdeling een ander project in voor bereiding heeft. Hoewel dit voor een deel al was ondervan gen door het wijkgerichte werken met coördinatiegroepen op wijkniveau en coördinatoren is het beeld op de kaart vaak krachtiger en dwingender. Ook komt het voor dat be grenzingen van een project worden aangepast als gevolg van een nadere beschouwing van het kaartbeeld. Betrokke nen hebben nu in een eerdere fase een completer overzicht van wat er wanneer in de stad staat te gebeuren. Niet alleen binnen de gemeente wordt de GeoDataViewer gebruikt. De nutsbedrijven bijvoorbeeld maken graag ge bruik van het kaartbeeld uit de GeoDataViewer, gecombi neerd met een op deze bedrijven toegespitste rapportage, om te beoordelen waar kabels en leidingen moeten worden gelegd of verlegd. Behalve de reeds aangeboden informatie over ruimtelijke projecten, is er behoefte om in de database ook start- en einddata van de projecten op te nemen, maar omdat de definities van de start- of einddatum niet eendui- 1" iï'OI Gjljorn-Zmd S Inlrrnct Ixptoff GIS als onderdeel van het plannings systeem: Geomedia en de GeoData Viewer Gebruikerservaringen met de GeoDataViewer CEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 15