dig konden worden vastgesteld is dit onderdeel nog niet operationeel. Deze vraag naar meer informatie laat zien dat GIS een goed middel kan zijn om projectgegevens en ruim telijke databases aan elkaar te koppelen en te visualiseren. Bij elk informatiesysteem worden keuzes gemaakt om be paalde informatie wel en niet te delen. Voor de GeoDataVie- wer in Lelystad is dat niet anders. Zoals al eerder vermeld is ervoor gekozen uitsluitend fysieke projecten in de viewer op te nemen en geen sociale projecten in de wijk. De reden hiervoor is dat de sociale projecten veelal betrekking heb ben op grote gebieden waardoor ze op de kaart in de vie wer de vlakken van de fysieke projecten overlappen. Na een aantal experimenten hiermee is dan ook besloten dat vlak ken elkaar op de kaart niet overlappen. De kaart met alle fysieke projecten omvat dan ook vrijwel geen overlappende vlakken. Ondanks de positieve reacties van een brede groep gebruikers, buiten de direct betrokken projectleiders- en medewerkers, zijn er nog knelpunten en nadelen aan het gebruik van de viewer. Eén knelpunt in het gebruik van de viewer bij de wijkposten is dat daar gebruik wordt gemaakt van Linux als besturingssysteem, terwijl de viewer zelf op een Windows-server draait. Het gebruik van twee verschil lende systemen levert nog gebruiksproblemen op. Het sy steem draait op de wijkposten erg traag. Een ander punt van aandacht is het breder informeren van burgers over za ken die spelen als gevolg van projecten, zoals omleidingen. Momenteel wordt druk nagedacht over meer gebruiksmo gelijkheden waarbij burgers beter kunnen worden geïnfor meerd over de impact van projecten. Nu kunnen ze alleen De Wereld zit vol letters. De B is een op- en afrit in Minnesota, de O het Olympisch stadion van Shanghai en de Z een gebouw in Deventer. De Amerikaanse com- Stuur eens een gebouw op puterprogrammeur Jesse Vig ontdekte de letters en cijfers één voor één, al turend naar Google Maps voor zijn werk. Hij bouwde er een programmaatje omheen en nu kun je op Geogreetings - ondertitel: how geeks show they are - di gitale kaarten versturen met letters opgebouwd uit de zien welke projecten er in hun wijk zijn. Als extra kunnen bijvoorbeeld omleidingen van verkeerswegen opge nomen worden. Deze worden nu nog niet in de viewer ingetekend maar wel worden de omleidingen bepaald aan de hand van ingevoerde projecten. Fig. 5. De Zilverpark- Wel staan werkzaamheden bij dreven kade is een ruimte- vermeld als infrastructureel project. lijk project waarbij De uitvoeringsperiode wordt niet ge wonen en werken in detailleerd in beeld gebracht. Voor de het centrum gecom- gemeente ligt immers de nadruk op de bineerd worden. ontwerpfase en de vergunningen. M meest uiteenlopende gebouwen. De ontvanger ziet een wereldkaart waar links en rechts de letters op 'explode ren', daarna wordt de groet aan de hand van de foto's uitgeschreven. Je kunt op de letters klikken en kijken op Google Maps hoe de omgeving eruit ziet. Andere geelcs hebben de site inmiddels ook ontdekt en zij voegden vele nieuwe varianten toe. Je kunt zelf ook zoeken. De ultie me uitdaging? Het euroteken waarschijnlijk. (JvG) Bron: www.Geogreetings.com SCHRIJVEN MET GEBOUWEN Fig. 4. Alle ruim telijke projecten gerangschikt naar soort project. Htrskucturarlng Juróischa procedure IViiWjbsi* Successen, knelpunten en toekomstige ontwikkelingen Veel bouwprojecten In Lelystad Lelystad viert in 2007 het feit dat veertig jaar geleden de eerste bewoners er kwamen wonen. Wie nu door Lelystad rijdt ziet een moderne stad met een heel eigen karakteristieke ont sluiting en gescheiden fietspaden. Ook zijn er steeds meer architectonische en toeristi sche trekpleisters, zoals de Batavia scheeps werf, Batavia Stad, het Polder Museum, het Museum voor Scheepsarcheologie en het nieuwe Agoratheater, om enkele voorbeel den te noemen. Nog steeds wordt er veel ge bouwd in Lelystad: er staan nog ca. veertien duizend woningen in de planning (fig. 4). De laatste jaren zijn daar steeds meer herstruc tureringen, herinrichtingen, aanpassingen en infrastructurele werken bij gekomen. GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 16