Nexpri BV: klein, maar onafhankelijk Utrechts adviesbureau voor geo-ICT 'Wij stellen ons ten doel de bedrijfsmatig verantwoorde inzet van geografische informatie- en communicatietechnologie (geo-ICT) te bevorderen.' Dat en veel meer zegt de website www.nexpri.nl van het huidige bedrijf dat in 1989 startte als een stichting bij de Universiteit Utrecht. Drs. Margriet Verhoogt en ir. Coen Wessels zijn eigena ren van de uit 2006 daterende bv èn ze zijn twee van de drie medewerkers. Drs. Jan Willem van der Kooy is de derde medewerker en absent bij het gesprek voor dit artikel. Een tot voor kort vierde medewerker stapte na detachering en volgens afspraak over naar een klant: het Havenbedrijf Rot terdam. Zelfs het aantal FTE-ers is flexibel (en de eigenaren zetten zelf koffie). Coen Wessels geeft op basis van zijn ervaring de beknopte historie van Nexpri weer: in 1989 vanuit vijf universiteiten gestart als informatiecentrum ervoer men na vier jaar de roep om adviezen. Dat kwam goed uit want subsidiegever NWO halveerde de volgende twee jaar de subsidie en stopte deze daarna helemaal. Rond 1995 werd dus gekozen voor alleen betaald advieswerk. De provincie Zuid-Holland en de Limburgse DSM waren de eerste grote klanten. 'We waren en blijven onafhankelijk en zullen ons nooit liëren aan een of andere leverancier', aldus Wessels. De huisvesting was tot een paar jaar geleden nog in het Van Unnikgebouw op Adrfrfétf Sofef, WWÊSWÊËk Margriet Verhoogt en Coen Wessels voor hun werkkamer 1.15. Zoals in heel Lumax prijkt ook hier sinds kort 'takkenwerk' van kunstenares Marjolein Dever (www.takkenwerk.nl/. de Uithof. 'Binnen de muren van de faculteit gingen we steeds meer een bijzondere positie innemen: bij ver trek mochten we de naam meenemen maar er is nu geen connectie met de faculteit Geowetenschappen meer', zo vervolgt Wessels. Margriet Verhoogt signaleert dat hun bedrijf de Univer siteit wel met succes stageplaatsen biedt, net als de Hogeschool Utrecht. En al zou de bedrijfsgrootte nu het niet doen verwachten: uit cv's van pak weg free-lancers blijkt verrassend vaak dat die ook al eens bij Nexpri zaten! Gemeenten ais opdrachtgever 'Bij gemeenten is nu sprake van een modernisering van de informatievoor ziening, we formuleren samen met ge meenten hun geo-informatiebeleid en werken vooral in het voortraject van informatiseringsprojecten. Welke ont wikkelingen komen er op de gemeente af, hoe kunnen die vertaald worden en hoe moet de informatievoorziening aansluiten op de bedrijfsvoering? Je merkt dat er een worsteling is om daal de goede draai aan te geven, zeker bij kleinere gemeenten met een gebrek aan ervaring en capaciteit om dat in goede banen te leiden', zo verhaalt Wessels, zelf ook betrokken bij infor matiemodellen als IMRO en IMKICH. Steeds meer vragen gaan ook over de invloed van ontwikkelingen op de ICT-architectuur. Al vijf jaar lang zit hij zelf een aantal dagen in de week bij de gemeente Utrecht: niet klein en goed te bereizen. De binnenkomer was toendertijd het maken van kaar ten met Jeugdvoorzieningen per wijk, uitgegroeid tot een interactieve GIS-ap- plicatie voor het internet. Dit project motiveerde een aantal diensten en af delingen tot vergaande samenwerking en gegevensuitwisseling. Bij Stadsont wikkeling gaat het om specifieke GIS- toepassingen als digitale bestemmings plannen, inclusief digitale inspraak. Voor de interne bedrijfsvoering wordt van alle ruimtelijke projecten infor matie van de verschillende Utrechtse diensten en afdelingen via intranet op kaart beschikbaar gesteld. Bouwbe heer heeft een kwaliteitsmonitor Ge- GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 20