Waterpassen voor de geschiedenis Verdwenen bebouwing in Akersloot Object 2007.01, coördinaten: 110.62/508.11'. Zo duiden Fig. 1. Waterpassen. archeologen hun onderzochte terreinobjecten uniek aan. In Geo-Info 2007-4 (p. 196) is al een Parel 'Ook archeo logen meten' opgenomen met de van een waterpasinstru ment voorziene banner van de (vrijwillige) Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN). In totaal telt de ruim vijftig-jarige AWN bijna 2.500 leden. Deze bijdrage is van de AWN-Afdeling 3, Zaanstreek/Water land en omstreken, en is eerder gepubliceerd in het afde lingsblad 'Grondspoor' nr. 163 in maart 2007. Het artikel geeft een goed beeld van landmeten als hulpwetenschap (www.archeologiezaanstreelc.nl). Na jaren van goede voornemens is het er eindelijk van ge komen. We zijn in februari 2007 gestart met metingen voor het vervaardigen van een hoogtelijnenkaart (fig. 1). Dit vond plaats op de weilanden langs de Kerlclaan en de Boschweg te Akersloot. Vele kleine heuveltjes in de weilanden van de 'Klaas Hoorn- en Kijfpolder' en parallel lopend aan deze we gen, geven de plaats aan waar ooit in de zeventiende eeuw huisjes stonden. Door de economische teruggang in het begin van de achttiende eeuw zijn deze huizen verlaten en later afgebroken of verbrand. Al veel eerder was ons oog hierop gevallen en bestond de wens daar ooit een hoogtelijnenkaart van te maken met als doel het gebied onder de aandacht te brengen en het te la ten beschermen. Het was er nog steeds niet van gekomen maar met de komst van vele nieuwe en enthousiaste me dewerkers, die deze winter een cursus hadden opgezet en voor het veldwerk een onderwerp zochten, werd deze actie gestart. Tijdens de ontwikkeling van het ge bied voor recreatie is er in 2002 een mogelijkheid geweest om één van deze huisjes nader te onderzoeken. Bij de aanleg van een toegangsweg tegenover Boschweg no. 24 en het gra ven van een wegsloot ernaast, werd één van de huisjes aangegraven. Veel scherven, houten en stenen funderin gen kwamen hier te voorschijn. Het aardewerk, zoals majolica met gra naat-appelversiering, wijst naar het begin van de zeventiende eeuw. Over andere aardewerkvondsten, zoals een tegel en een fragment van een bij zondere faience vaas, zijn stukjes in Grondspoor verschenen. Ook veel fragmenten van drinkglazen met wafelpatroon, braamknoppen, koolstronkknoppen en wikkeldraad- versiering waren aanwezig. Deze en nog vele andere vondsten duiden ons Inleiding Voorgeschiedenis Goudlusteraardewerk uit Valencia Het Valenciaanse goudlusteraardewerk werd ontwikkeld in het Spaanse Malaga in de dertiende en veertiende eeuw, toen het gebied nog door de Moren werd beheerst. Deze majolica heeft echter een veel oudere oorsprong in de Islamitische wereld (Persië tiende eeuw, Iran achtste eeuw). Door de drulc van het Christendom viel het de pottenbakkers in Malaga steeds moeilij ker hun waar te verhandelen. Veel van deze pottenbakkers verhuisden dan ook in het midden van de veertiende eeuw naar Valen cia in het noorden van Spanje. Daar bleven zij dezelfde versieringspatronen gebruiken. Slechts door de verschillen in de klei zijn deze producten uit de overgangsperiode te onderscheiden. In het laatste kwart van de vijftiende eeuw vereenvoudigden het flo rale dessin en de van oorsprong Arabische tekst op het Valenciaanse goudluster-aar- dewerlc. Echter, de pottenbakkers kenden geen Arabisch meer en de tekstbanen ver anderden in een betekenisloze versiering. GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 26