inziens op een redelijke welvaart in deze bewoning. Dit ondanks dat deze huizen eigenlijk naast de strandwal stonden in een wat lager en natter gebied. Vooral één scherf was in deze context bijzonder daar we zoiets nooit eerder in ons werkgebied hadden aan getroffen. Het gaat om een goudluster- majolicascherf uit Valencia in Spanje (kader). Enige middeleeuwse vondsten kunnen duiden op vroegere bewoning maar oolc op afvalstort van bewoning langs de Boschweg. Elders langs de Boschweg is een middeleeuwse vindplaats aange troffen. Later werd er in een naast gelegen weiland door het Landschap Noord Holland een paddenpoel gegraven. Dit ging ook weer door een huisplaats heen. Er kwamen weer funderingen en scherven aan het licht. Het blijkt dat deze weilanden (deels) beheerd worden door het Landschap Noord-Holland. We kregen toestem ming om de weilanden te belopen tot 1 maart 2007 vanwege het broedseizoen. Voor het belopen van deze weilanden hadden we ook toestemming nodig van de pachter, de heer Berger, die ook geen bezwaar had. Op 11 februari 2007 kwamen we met zeven personen bijeen gewapend met hoogtemeet-apparatuur, jalons, meet linten, pennen, E-baken, hoekspiegel en schrijfgereedschap. Het was droog maar er stond een harde ijskoude wind over het terrein. Het viel ons op dat op het eerste weiland aan de Kerklaan de geaccidenteerdheid het duidelijkst was te zien, niet wetende dat deze weilanden van een andere ei genaar waren dan de heer Berger. Er werden meetrasters uitgezet in twee metervakken en het meten ging van start. Eerst voorzichtig om er in te komen maar al gauw ging het in een hoog tempo. Dat was ook wel nodig want iedereen had het koud. De ploeg die het noord-weiland in- meette, was het eerste klaar en begon toen te helpen met het zuid-weiland in te meten vanaf de andere zijde. Fig. 2. Klaas Hoorn en Kijfpolder: 1. meetvlak noord-weiland; 2. meetvlak zuid-weiland; 3. voorgenomen meetlijn; 4. paddenpoel Fig. 3. Doorsnede oostzijde strandwal: 1. zandoverstuiving; 2 en 3. veen en klei; 4 wadzand; 5. afwisselend zand en veen. fm/ daghoogten werden vastgelegd m aan een sta^en kastje dat in de heg bij Kerklaan 1 stond. De tekeningen wer den aan de huizen Kerklaan 3 en 5 vastgelegd. Even werd het spannend toen de eigenaar, de familie Sanders, van deze weilanden kwamen opdagen en vroegen wat we op hun land uit voerden. Gelukkig kregen we na een uitleg toestemming om door te gaan. De lunch met koffie werd gebruikt in het museumgemaal en later werd er nog koffie geschonken bij Frans Zon neveld, de voorzitter van de historische vereniging van Akersloot. Om een totaal-overzicht te krijgen, maar niet het hele grote terrein op te hoeven meten, had den we het plan om met één lange meetlijn over de verho gingen in de andere weilanden een inzicht te krijgen hoe veel huizen hier in de grond zitten. Door omstandigheden is dit niet gelukt voor 1 maart 2007, de datum waarop we deze weilanden niet meer mogen betreden vanwege het broedseizoen. Misschien gaan we het na het broedseizoen nog eens proberen. Alle oude bebouwingssporen zullen we niet kunnen vast leggen want van de beboste gedeelten bij de sportvelden en nog zuidelijker weten we dat ook daar het nodige in de grond zit, maar dat is niet in te meten. De linkerzijden van de tekeningen liggen langs de Kerklaan, tegen de helling van de strandwal (fig. 2). Deze ooste lijke zijde van de strandwal heeft een opbouw van af wisselend zand en veen. Dit is in de loop der eeuwen ontstaan door veengroei in de lagere gedeelten en overstuiving vanaf de strandwal in drogere tijden. Deze opbouw is geconsta teerd bij een onderzoek aan de Boschweg in 2002 (fig. 3). Het eerste weiland, voorlopig 'weiland-zuid' genoemd, had een opvallende structuur van hoge en lage gedeelten (fig. 4). Uit ervaring weten we dat de hoge delen overblijfselen verbergen van zeventiende eeuwse bewoning. Om tijd te sparen hebben we alleen de weilanden met duidelijke hoog teverschillen ingemeten. De terreinen lopen in oostelijke richting verder af. De meetpunten (stippen) voor deze hoog telij nenkaart liggen twee meter uit elkaar. Zij worden ook gebruikt om een plaats aan te geven met een letter/cijfer combinatie. Het verschil in hoogte tussen de hoogtelijnen bedraagt 5 cm. De punten M6, G5/6, A7/8, A15 zijn de hoog ste punten in het terrein. Het punt 19 geeft een uitzonder lijk laag punt aan wat waarschijnlijk de plek van een water put zal aangeven. Het verschil tussen dit punt en de hoge delen is circa 60 cm. Het grootste verschil in de metingen is 60 cm. Op de hoogtelij nenkaart van het zuid-weiland zijn de hoge punten duidelijk zichtbaar. We hopen dat onze be moeienissen tot bescherming zal leiden van de resten van deze unieke zeventiende eeuwse huizenrij. Dit weiland geeft een duidelijk ander beeld dan weiland zuid. Het begint met een gelijkmatige afdaling vanaf de De actie De resultaten Weiland-zuid Weiland-noord GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 27