Wrakkenkaart Rue La Condamine In de komende periode zal met betrek king tot dit model een intensieve com municatie plaatsvinden met de keten partners, leveranciers van software en gebruikers van de producten. Wordt vervolgd! Literatuurlijst [Ij Rossem, R.RE. van, Basisregistraties Kadaster en Topografie, Geo-Info nr. 5 jaargang 2006, p. 200-2005. [2] Janssen, P.A.L.M., M. Reuvers, Basismodel Geo-informatie wordt gepubliceerd, Geo-Info nr 10 jaargang 2005, p. 444-450. [3] Lekkerkerk, H-J. Standaardisatie in het waterbeheer, Geo-Info nr. 11, jaargang 2006, p. 456 [4] Janssen, P.A.L.M., R.W. Wieleman, Informatiemodel voor Kabels en Leidingen ter voorkoming van graafschade, Geo-Info nr. 4, Jaargang 2007, p. 162 [5] Hadziavdic, E, D. Krijtenburg, Informatiemodel geo-infor matie, Geo-Info nr 1, Jaargang 2007, p. 4. Onder de titel 'Terschellinger duo brengt wrakken in kaart' publi ceerde de Leeuwarder Courant van zaterdag 4 augustus 2007 een bijdrage over genoemd onderwerp. Sedert het ontstaan van de lcartografie zijn er vele specifieke kaarten gemaakt ten behoeve van allerlei doelstellingen, zo als kaarten voor militaire doeleinden, inning van grondbelasting, inpolderin gen en beheerskaarten. Daarbij zijn de laatste decennia kaarten vervaardigd waarop, na hun localisering, de plaats van wrakken van vergane schepen wer den aangegeven. Dit ten behoeve van de scheepvaart in bevaarbare wateren of, zoals in de IJsselmeerpolders, ten behoeve van archeologisch onderzoek. Na ervaring opgedaan te hebben met de vervaardiging van kaarten van wrakken van de Wadden zee, hebben de Terschellingers Frans Schot en Ane Ruijg een kaart gemaakt met daarop achtenveertig wrakken van vergane schepen in de wateren rond Curasao. Die zijn door kunstenaar Frans Schot op een kaart ingetekend waarbij Ane Ruijg zorgde voor de data van de plaatsbepaling. Niet alle wrakken konden in kaart worden gebracht omdat al dus Ruijg 'sommige wrakken liggen op honderden meters diepte en zijn voor duikers onbereikbaar'. Met de verkoop van de kaarten is een goed doel gediend. De opbrenst van de verkoop van de kaarten is bestemd voor CITRO, de met de Nederlandse KNRM vergelijkbare Cura^aose reddingsmaat schappij. De wrakkenlijst is bedoeld voor duikers en toeris ten. De initiatiefnemers hopen dat met name duikscholen de kaart aan rijke Amerikanen kunnen verkopen, zodat de Antilliaanse reddingsmaatschappij extra geld in kas kan krijgen, aldus de Courant. Tenslotte: de plaatsbepaling van de wrakken zal wel niet hebben plaatsgevonden met behulp van sextant en scheepshorloge. H GEZIEN Charles Marie de La Condamine (1701-1774) was een Frans wiskundige en geograaf/geodeet. Hij was afkomstig uit een rijke en adellijke familie. In 1735 werd hij aangesteld om een expeditie te leiden naar Peru en Ecuador om de lengte van een breedtegraad rond de evenaar vast te stellen. Het doel was het bepa len van de vorm van de aarde. Isaac Newton, daarin gesteund door Vol taire, dacht dat de aarde afgeplat zou zijn aan de polen en een uitstulping had aan de evenaar, terwijl de Franse astronoom Giovanni Cassini juist een uitstulping aan de pool en een afplat ting bij de evenaar voorspelde. Twee expedities, die van La Condamine en één naar Lapland onder Pierre Louis de Maupertus, moes ten hierover uitsluitsel geven. Naast La Condamine waren de belangrijkste leden: wiskundige Louis Godin en astro noom Pierre Bouguer. Vanuit Cadiz zeilde de expeditie naar Cartagena en vervolgens via de isthmus van Panama en langs de kust naar Quito. Hier werden ze echter door de bevolking en autoriteiten tegengewerkt. La Condamine trok uiteindelijk naar Lima. Daar kreeg hij officiële toe stemming zijn expeditie voort te zetten, maar er waren wel acht maanden verloren gegaan. Boven dien werd in 1737 de subsidie van de expeditie stopgezet toen Maupertas terugkeerde met data die al voldoende waren om aan te tonen dat Newton ge lijk had. Pas in 1743 was het onderzoek voltooid en de diverse expeditieleden gingen hun eigen weg. La Condamine besloot langs de Amazone naar Euro pa terug te keren en daarbij de rivier in kaart te brengen. Latere bezigheden van La Condamine zijn onder meer het meten van oude ge bouwen in Rome, om de lengte van de Romeinse voet te be palen, en het bevorderen van de vaccinatie tegen pokken. Ingezonden door Ko van Raamsdonk; tekst vrij naar Wikipedia r, 17e (1701-17741 GÉODÉSIENiET NATURALISTE GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 33