Naar zelfbemiddeling met Gl-Link -JÊBBÊË In het kader van het BSIK programma RGI is in 2006 door een klein consortium gewerkt aan een pro totype voor een webapplicatie die de relatie tussen werken en opleiden in de GI-sector moet verbeteren. Werkgevers hebben soms de neiging in een personeelsad vertentie een alleskunner te vragen met een duizelingwek kend aantal in superlatieven beschreven eigenschappen. De gewenste opleiding lijkt wel bijzaak, in ieder geval zijn naast technische aspecten ook persoonlijke eigenschappen als bijvoorbeeld uitstraling en doorzettingsvermogen van belang. Dergelijke advertenties roepen de vraag op hoe de relatie is tussen de feitelijk opgedane ervaring, de werkelijk beoogde werkzaamheden en de in dit land gangbare oplei dingen. zoek gaan naar passende aanbiedin gen van cursussen, vacatures of solli citanten. Daarvoor wordt geput uit de op dat moment bestaande collecties van vacatures, cursusomschrijvingen en sollicitanten. Dat is nieuw op twee punten: voor de beschrijvingen wordt van dezelfde set begrippen gebruik ge maakt. Het voordeel daarvan is in principe dat sollicitanten beter kun nen zien wat een baan voor eisen stelt, terwijl werkgevers en oplei dingszoekers scherper kunnen zien welke onderwerpen in een oplei ding worden behandeld. Ook wordt duidelijk welke ervaring iemand heeft opgedaan; de zoekers, zowel werkgevers als cursuszoekers, kunnen zelf selecte ren wat bij hen past. GI-Link lijkt wel wat op de stemwijzer op internet waarmee mensen hun politieke voorkeur kunnen achterha len. Via een vraag- en antwoordspel kan men de geschiktheid op basis van opleiding(en) voor een bepaalde func tie bepalen. Deze geschiktheid wordt uitgedrukt in een percentage. GI-Link is tweetalig uitgevoerd, in het Neder lands en in het Engels, zodat ook va catures of opleidingen vanuit andere landen kunnen worden toegevoegd. Een manier om die relatie te formuleren is in 2006 ontwik keld in RGI-project 153 'Gl-competenties voor GI-onderwijs en Gl-werkveld'. Zoals de projectnaam al aangeeft, stond het competentieconcept daarin centraal (kader). Het resul taat is de web-applicatie GI-Link die moet helpen om de af stemming tussen onderwijs en werkveld te verbeteren. Met GI-Link kunnen werkzoekenden een passende vacature selecteren. Of een geschikte opleiding uitkiezen. Werkge vers kunnen digitaal sollicitanten beoordelen, althans een eerste schifting maken. Het gesprek wordt niet overbodig! GI-Link biedt dus een platform voor het samenbrengen van vacatures, werkzoekenden en opleidingsmogelijkheden. Werkgevers kunnen hun vacatures ermee formuleren, op leiders kunnen hun cursussen ermee omschrijven. Mensen die een baan of een cursus zoeken, kunnen er zichzelf mee omschrijven. Als die omschrijving is voltooid, kan het programma op Fig. 1. GI-Link functionaliteit. Op hoofdlijnen is het karakter van GI-Linlc hierboven in woorden weerge geven. Fig. 1 maakt de functionaliteit nog wat duidelijker. Vacatures, of beschrijvingen van be staande banen, kunnen door een werk gever worden toegevoegd via de Baan Beschrijver. Werkzoekenden kunnen zichzelf beschrijven met de Sollicitant Schaap met vijf poten Stemwijzer Applicatie Gl-Link Hoe werkt het? Baan Sollicitant Beschrijver 1 Beschrijver 1 Cursus Cursist Beschrijver 1 Beschrijver 1 i Potentiele Werknemers Passende Banen Geschikte Cursussen Acceptabele Cursisten Components of Competence SKILLS Competenties In de ontwikkeling van het onderwijs is kennis lange tijd allesbe palend geweest. Studenten werden geacht 'iets te weten van (vul maar in). Dat je die kennis ook moest kunnen toepassen, lag wel voor de hand maar werd weinig ge traind. Het blijkt dat bij het ver strijken van de tijd die kennis weer uit de hoofden ver dampt en bovendien snel veroudert. Het oefenen met het toepassen van de kennis is daarna in de mode gekomen ('iets kunnen'), gevolgd door de logische vraag wat de praktijk nu precies nodig heeft ('iets kun nen in bepaalde situatie' competenties). Componen ten van competenties zijn: ken nis, vaardigheid en houding. Het denken in competenties maakt een meer op maat gesneden selectie van kennis en vaardigheden mogelijk. Competentie componenten. Het puzzel-stukje stelt een mens voor die met z'n omgeving moet samenwerken. GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 36