Z 400 op dat, afgezien van de twee sessies over ruimtelijke ana lyse, het thema gebruikt werd als vergaarbak voor aller hande onderwerpen die men ook bij andere thema's onder had kunnen brengen. Kenmerkend voor de meeste bijdra gen hier was wel dat 'de kaart' slechts een onderdeel is van het systeem en niet los kon worden gezien van de andere componenten (bijvoorbeeld Web-GIS, gebruikersinterface, database, enz.). Opvallend was ook de ruime aandacht voor gebruiksaspecten. Een zoekopdracht op de CD-rom met de Proceedings van ICC2007 leverde bijvoorbeeld dertig papers op met de woorden use of user in de titel. Het woord usability kwam voor in zes papers, evaluation in negen en assessment in zes. Het is jammer dat er op de CD niet gezocht kon wor den naar woorden in de papers zelf maar op basis van eer dere analyses van andere conferenties is het wel zeker dat dergelijke termen zeer vaak zullen voorkomen. Vijf leden van de nieuwe ICA-commissie Use and User Issues droegen sa men bij aan een zeer succesvolle sessie op dit gebied onder het hoofdthema Maps and the Internet. Corné van Elzakker presenteerde hier een paper (co-auteurs waren Peter van Oosterom en Ioannis Delikostidis) over het testen van de bruikbaarheid van 'mobiele' kaarten op de schermen van PDA's en smartphones. Het werk dat hiervoor gedaan is, is een onderdeel van een RGI-onderzoek waarin o.a. TU Delft Fig. 3. Bodemkaart van de vulkaan Fuji (uit landenreport Japan). (OTB), ITC, TNO, ESRI, Gemeente Am sterdam en ANWB samenwerken. Het thema theoretische kartografie nam in kwantitatieve zin de derde plaats in (na atlassen en geschiedenis van de kar tografie) met maar liefst acht sessies met presentaties en drie postersessies. Inhoudelijk was de variatie echter groot en kwamen onderwerpen aan de orde die ook onder andere thema's niet zouden hebben misstaan. Zoals gebruikelijk waren er diverse presen taties en posters over de kartosemiotiek (de semiotiek ziet de kaart als een te ken of een verzameling van tekens en omvat alle aspecten van de toepassing van tekens: syntaxis, semantiek en pragmatiek; bij ons wordt liever het verwante begrip semiologie gebruikt). Verder varieerden de bijdragen onder dit thema van specifieke ontwerpas pecten, generalisatie en GIS-educatie tot bijdragen over cognitieve zaken en kaartgebruik. Voorbeeld van de laat ste categorie was de presentatie van Elger Heere over zijn promotie-onder zoek naar gebruik en gebruikers van een GIS voor historische kaarten. Ver meldenswaard is nog dat Harald Moel- lering voorstellen heeft gedaan om de ICA-definitie van het begrip kaart uit te breiden zodat de huidige brede va riatie aan kartografische producten beter wordt gedekt. Op atlasgebied was er het nodige: de zes delen van de nieuwe editie van de Rus sische nationale atlas werden gepre senteerd, evenals die van de Oekraïne. De opzet van nieuwe webatlassen werd bediscussieerd, met onder andere een exposé van de plannen voor een nieu we Nederlandse nationale atlas (door Kraak, Broeders, Van den Goorbergh en Ormeling) en de Zwitsers kwamen met eisen aan een digitale schoolatlas, in plaats van of naast de Schweizerische Weltatlas. Onder de internettoepassingen was een website van de Indonesische lcarteringsdienst Bakosurtanal, die be looft om een moderne evenknie te wor den van de KIT-site met oude kaarten van de Nederlandse koloniën. Onder het thema education werden een aantal nieuwe e-learning methoden bespro ken evenals de nieuwe opzet van het kartografie-onderwijs aan de Lomono- sov-universiteit in Moskou (door Berly- ant) en aan de universiteit van Novosi birsk (door Lisitsky) en samenwerking in de ontwikkeling van leerprogram- Ne» lava flo» Old lava flo» Lava nicrotopography Spatter sedimentary area He» scoria cone Old scoria cone Old Fuji San volcano slope Lava caves and cavities Crater Landslides Slush flow GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 42