'6 Promotie over Snellius Landmeetkundige binnen-/buitendienst m/v Willebrord Snellius is een van de bekendste Nederlandse weten schappers uit de Gouden Eeuw. Toch is er nooit eerder een boek over hem ver schenen. Dit boek verscheen nu alsnog in de vorm van het proefschrift van Liesbeth de Wreede. Zij promoveerde 25 september 2007 in Utrecht bij prof.dr. H.J.M. Bos. Het proefschrift Willebrord Snellius (1580-1626): 'a Humanist Reshaping the Mathematical Sciences' bevat een uit gebreid biografisch deel over Snellius en een aantal casushoofdstukken. De biografie verhaalt over de men sen die Snellius hebben beïnvloed en over hoe hij zijn weg als professioneel wiskundige moest zoeken omdat er nauwelijks voorbeelden waren. Voor alle wiskundige wetenschappen - meetkunde en arithmetica, maar ook voor sterrenkunde, navigatieleer, land meetkunde en optica - ontwikkelde Snellius de stijl van de 'humanistische wiskunde'. Deze stijl is gebaseerd op problemen en oplossingsmethoden uit de Klassieke Oudheid en Snellius ver woordde deze vaak in literair Latijn. Op die manier liet hij aan de Leidse Universiteit zien dat wiskunde een se rieuze wetenschap was en dat hij zelf een goede positie verdiende. In de ca sushoofdstukken van haar proefschrift licht De Wreede de werkmethode van Snellius toe. De zeventiende-eeuwse wiskundige boekte nieuwe resultaten met zijn 'combinatiestrategie'; hij had toegang had tot meer kennisbronnen dan zijn tijdgenoten en wist daar goed gebruik van te maken. Bovendien be spreekt De Wreede een voorbeeld van de invloed van patronage op het werk van Snellius en een aantal van zijn me ningen over wat goede wiskunde is. Voor haar onderzoek heeft De Wreede talloze oude boeken en manuscripten geraadpleegd. Een groot deel van deze veelal Latijnse literatuur was sinds de zeventiende eeuw nauwelijks nog ge lezen. Sommige stukken zijn door De Wreede zelf ontdekt. Bron: www.uu.nl Noot van de redactie: Snellius is vaak ver noemd (schepen, straten, scholen enz.). In 1940 werd door geodesiestudenten in Delft een Landmeetkundig Gezelschap opgericht en naar Snellius vernoemd. Eind 2005 werd dit opgeheven. Er is nog een Oud-ledenverening L.G. Snellius (www.oudleden.snellius.tudelft.nl). Het lustrumboek 1955-1960 van het LG Snellius bevat: N.D. Haasbroek, 'Wil lebrord Snel van Royen zijn leven en werken'. 404 Rijswijk is een groene werkstad in het hart van Haaglanden waarin het comfortabel wonen is. Bij de afdeling Inrichting Openbare Ruimte, sectie Civiel techniek, landmeten en Vastgoedinformatie bestaat de vacature van: voor 36 uur per week excl. ADV Voor verder informatie verwijzen wij u naar onze internetsite: www.rijswijk.nl GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 46