Maritieme kennis delen De website www.maritiemdigitaal.nl is de eerste museumwebsite waar bezoekers hun maritieme kennis kun nen delen. Naast het opzoeken van gegevens in de gezamenlijke database van dertien belangrijke maritieme mu sea, kunnen gebruikers vanaf nu ook zelf commentaar en foto- en videobe standen aan de informatie toevoegen. De musea hopen op deze manier hun kennis te verrijken en de contacten met bezoekers uit te bouwen. 'Er is heel veel kennis onder de mensen, waar musea graag gebruik van willen maken', zegt Frans van Hamburg van het Maritiem Museum Rotterdam, één Geen ruimte in Schoonhoven? In de zilverstad werd bij het zilveren jubileum van de Archeologische Werkgroep Schoonhoven in septem ber in de Turflcelder onder het stad huis een nieuwe houten maquette tentoongesteld. Deze was exact ge maakt naar de (verrote) stadskaart van Joan Blaeu van 1649. (Gebouwen van de partners van de website. 'Dooi de interactiemogelijkheden is Mari tiem Digitaal een nog waardevoller en completer archief geworden voor zo wel de bezoeker als de maritieme mu sea zelf.' Op basis van onderzoek naai de behoefte van de digitale gebruiker worden de mogelijkheden in de toe komst verder uitgebreid. Maritiem Digitaal is een gezamen lijke database van de belangrijke maritieme musea in Nederland, waarin gegevens kunnen worden opgezocht over voorwerpen en lite ratuur die zich in deze musea be vinden. Maritiem Digitaal is een zijn daarop ook in perspectief afge beeld.) Zelfs de door Blaeu getekende niet-vastgoedobjecten als bootjes wa ren precies present... Een vergroting van de oude kaart en een bedienings paneel voor verlichte aanduiding van markante objecten daarop comple teerden het geheel. Intussen moes samenwerkingsverband tussen Bag- germuseum Sliedrecht, Fries Scheep vaartmuseum, Marinemuseum, Mari niersmuseum, Museum In 't Houten Huis, Noordelijk Scheepvaartmuseum, Maritiem Museum Rotterdam, Nederlands Scheepvaartmuseum Am sterdam, Reddingmuseum Dorus Rij kers, Visserij museum Vlaardingen, Zuiderzeemuseum, Zeeuws Maritiem muZEEum Vlissingen en het Neder lands Instituut voor Militaire Historie. (Maritiem Museum Rotterdam) P.S. Tot de verzamelobjecten van deze musea behoren onder andere ook kaarten en instrumenten. ten maquette en kaart dubbelgeklapt worden opgeborgen. Zou er echt in Schoonhoven niet een paar meter beschikbaar kunnen komen voor per manente expositie...? Adri den Boer k grafisch werk van Verhees. Alle i bekende manuscriptkaarten en de tijdens zijn leven gedrukte ■P kaarten zijn afgebeeld, in totaal meer dan dertig in allerlei vor- isp, men en afmetingen, variërend van schetsmatig tot zeer gede- tailleerd.' Tot 15 oktober 2007 was voorin tekening mogelijk. De definitieve prij zen zijn: standaarduitgave 39, luxe editie 69 en bibliofiele editie 225. (Bronnen: intekenfolder en - ook voor verdere informatie - www.hendrikverheesboxtel.nl) Op de kaart gezet, Hendrik Verhees Tijdens een symposium op 17 no vember 2007 vindt de presentatie plaats van het boek van de historicus dr. Hans Pel: 'Op de kaart gezet, Hen drik Verhees politicus, kaartenmaker en waterstaatkundige 1744-1813'. Het boek is een initiatief van de stichting Cultuurgeschiedenis Boxtel-Meijerij Hendrik Verhees. De intekenfolder over deze landmeter: 'Het meest bekend is Verhees geworden met de vele kaarten die hij heeft vervaardigd. Zijn kaarten waren toonaangevend tot aan de invoe ring van het kadaster. De kaart van de Meijerij is bijna honderd jaar lang in (1744-1813) verkoop en herdruk geble ven. Nu is het een historisch document van grote waarde voor de kennis van steden, dorpen, nederzettingen en natuurgebieden in de Meije rij. Een vergelijkbare kaart heeft Verhees gemaakt van de Baronie van Breda. Naast deze grote kaarten heeft hij tal van detailstudies gemaakt. De waterstaats- kaarten zijn van een aparte schoonheid. Het tweede deel is het kaartboek van Verhees. Het kaartboek is het eerste systematische overzicht van het carto- NAVIGEREN VOOR VROUWEN De Belgische fabrikant Mio Technology denkt een gat in de overvolle markt voor navigatie-apparatuur te hebben gevonden met de Mio H610. Dit apparaat is volgens de leverancier het enige GPS-navigatie- toestel dat speciaal is bedoeld voor vrouwen. De belangrijkste eigenschap die de claim moet onderbou wen, is het ontwerp waar Mio in China voor onderscheiden is met een designprijs. Het is de bedoeling dat de gebruilcster van de Mio hierdoor niet aarzelt de Mio ook buiten de auto mee te nemen om ge bruik te maken van een feature die inderdaad op geen enkel ander navigatie-apparaat voorkomt: een programma van Worldmate software dat in staat is overal ter wereld kledingmaten om te rekenen. Door de lichte uitvoering past de navigatrice, voorzien van witleren etui, 'precies in de handtas.'. Technisch Weekblad, 23 juni 2007 GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 48