'Meten is Weten': de landmetersfamilie Adan Onder de titel 'Meten is Weten': ,de landmetersfamilie Adan, vindt van 16 december 2007 tot en met 20 ju ni 2008 op twee locaties een expositie plaats, en wel in 'Het Markiezenhof te Bergen op Zoom en 'Het Tongerlohuys' te Roosendaal. In 'Het Markiezenhof wordt naast het tonen van de kaarten van Bergen op Zoom en de zuid-west hoek van de provincie Noord-Brabant aandacht besteed aan het vak van landmeter in de achttiende eeuw. Ten toongesteld zullen worden twee 'vak boeken' voor de landmeter en achttien- de-eeuwse landmetersinstrumenten. In Roosendaal worden de kaarten van het overige gebied van westelijk Noord-Brabant getoond. In februari 2008 vindt in 'Het Markiezenhof nog een symposium plaats van de vakgroep 'Historische Cartografie'. Adri den Boer Geofort in 3D GeoFort heeft Intergraph-licenties gekregen op de GeoSpatial Open Golf Event 2007. Dit evenement spon sort GeoFort namens: Intergraph, Atos Origin, Fugro Inpark, Tensing, Vicrea Solutions, Nen, TU Delft, NEN, Nex- pri, Oranjewoud, Screenhouse en het tijdschrift VI Matrix. Met de GeoMe- dia software gaat GeoFort samen met de TU Delft, het Kadaster, Cyclomedia, Leica en Topcon een 'clickable 3D-map' maken van het forteiland. Zodra dit 3D-fort gereed is, kunnen bedrijven op internet virtueel een stuk fort 'ko pen' en daarmee GeoFort sponsoren... Op 5 juli 2007 heeft de gemeenteraad van Lingewaal unaniem besloten dat GeoFort een bestemmingsplanproce dure in gang mag zetten. Hieruit blijkt dat er bij de gemeente vertrouwen is in de plannen van GeoFort. (Digitale GeoFort Nieuwsbrief 3 september 2007) Brussel vindt geld voor Galileoproject De Europese Commissie heeft bin nen de EU-begroting een bedrag van 2,4 miljard euro gevonden om Ga lileo, het megaproject voor satellieten, te kunnen voortzetten. De commissie vond 2,1 miljard euro bij de landbouw fondsen die dit jaar en volgend jaar niet gebruikt worden. Daarnaast wordt er driehonderd miljoen euro verscho ven binnen het budget voor onderzoek en ontwikkeling. Brussel moest nieuw geld vinden toen een consortium van grote bedrijven zich terugtrok uit het project, dat in totaal 3,4 miljard euro gaat kosten. Nederland, maar ook an dere EU-landen weigerden de Europese Commissie nieuw geld te geven om het financiële gat te dichten. Website Automatiseringsgids, 19 september 2007 407 GBKN goedkoper In 2006 daalden de bijhoudingskos- ten van de GBKN wederom. Met 26,2% tot 8,7 miljoen euro. Een daling van de gemiddelde puntprijs van 4,23 in 2005 naar 3,40 in 2006. Het feit dat er minder punten zijn gemeten zorgen voor de daling van de bijhou- dings kosten. Diverse proefabonnees van BasisKaart 'On Line' hebben aangegeven het in- staptarief voor een 'regulier' abonne ment te hoog te vinden. De stap van 100,- voor een proefabonnement naar 1000,-voor een volgend abonnement, Romeinse landmeters in Delfland De conclusie dat de Delflandse landinrichting in de tweede eeuw de Romeinse principes volgde, is voor Nederland baanbrekend, maar in Eu ropees perspectief volgens Van Londen niet verrassend. Overal in het Romein se Rijk namen landmeters (agrimen- sores), in het kielzog van de overwin naars, de maten van een gebied op. Het Romeinse gezag gaf het geregistreerde land vervolgens in eigendom uit en bleek te groot. Daarom heeft het LSV GBKN een tussenstap 'gecreëerd' van 500,- voor 500 views. (bron: www.gbkn.nl) 10 jaar Stichting GBKN Friesland Op 21 mei 2007 heeft de Stichting GBKN Friesland een deelnemersdag ge organiseerd. Deze dag stond tevens in het teken van het 10-jarig bestaan van de Stichting. Als locatie was gekozen voor Hotel restaurant Princenhof in Earnewald, hartje Friesland. Er is een beurde er belasting over. In het gehele voormalige Romeinse Rijk, van België tot Tunesië, zijn regelmatige blokver- kavelingen aangetroffen die wijzen op het werk van landmeters.' Uit: Fanta Voogd, De Gulden Snede in antie ke Hollandse klei, in: NRC Handelsblad 1/2 september 2007, n.a.v. H. van Londen, Mid den-Delfland, the Roman native landscape past and present (proefschrift UvA 2006) drietal presentaties gehouden over de geschiedenis van de GBKN in Fries land. De GBKN naar Basisregistratie Grootschalige Topografie in samen werking met Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) en de BAG - GBKN vanuit de praktijk. (bron: www.gbkn.nl) Personalia Per 1 september 2007 heeft Kees de Zeeuw de overstap gemaakt van het Centrum voor Geo-infor- matie - Alterra naar het Kadaster in Apeldoorn. Bij het Kadaster zal hij leiding gaan geven aan het nieuw opgerichte team product- en procesin novatie van de afdeling GEO, bestaan de uit tien medewerkers. GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 49