Wat moet dat Kadaster in het buitenland? 17 D :W, Dat het Kadaster in Nederland registers en kaarten bijhoudt over onroerende zaken, dat weet binnen GIN iedereen. Maar bij het idee dat het Kadaster ook in Rwanda, Costa Rica, Azerbaidjan en China werkt, zal men wellicht de wenkbrauwen fronsen. Wat heeft het Kadaster daar nou te zoeken? Dit artikel in de serie 'Kadaster 175 jaar' tracht een en ander te verklaren. Het is natuurlijk niet zo dat het Kadaster sinds de op richting in 1832 in het buitenland actief is. Wie het Tijdschrift voor K&L doorneemt, valt wel op dat er interesse in buitenlandse kadasters was en dat in Oost- en West-Indië ook over grenzen werd gekeken. Echter de internationale consultancy is iets van de laatste jaren. Het begon eigenlijk min of meer met het vallen van de Berlijnse muur. De ge volgen daarvan waren in politiek opzicht niet gering. Staten die voorheen een centraal geleide economie hadden, be sloten de markteconomie te omarmen. En waar begon dat mee: herstel van de private eigendom, vooral van land en huizen. Dat bleek geen geringe opgave te zijn. Immers, de private eigendom was na de Tweede Wereldoorlog vervan gen door collectieve- en staatseigendom, waarbij de burgers een beperkt gebruiksrecht hadden. In Rusland gebeurde dat nog eerder, namelijk na de revolutie van 1917. De grote vraag was: aan wie moeten die eigendomsrechten eigenlijk worden toegekend? Verschillende landen, verschillende op lossingen. Rusland gaf eigendomsrechten aan degene die de onroerende zaak in zijn bezit had. Wie vóór 1917 de eigenaar was, vond men niet relevant meer. Dat was anders in de cen traal Europese staten. Daar werd veelal gekozen voor terug gave aan de eigenaar of diens erven van veertig jaar geleden waarbij er ook nog verschillen ontstonden of de teruggave precies het stukje grond van toen was. Of een aandeel in de collectieve boerderij, omgevormd tot een bv. Hongarije gaf vouchers uit ter waarde van de geclaimde eigendommen waarmee op veilingen staatsgrond kon worden gekocht. Het toenmalige Tsjecho-Slowakije gaf precies het stukje grond terug van destijds, met een enorme versnippering van de landbouwgrond ten gevolge. In Bulgarije werden ook aande len uitgegeven waardoor de grote boerderijen intact bleven en in veel gevallen de boertjes hun aandeel maar aan de bv verkochten, waar de voormalige lcolchose leider zich opeens als directeur ener bv voordeed. Iets anders gebeurde er in Al banië waar het communistische juk het zwaarst was en de verschillen tussen Staat en burgers manifest. Toen daar in 1989 de Staat wegviel, meenden de burgers dat nu de tijd ge komen was om alle gronden, die opeens geen eigenaar meer hadden, voor zichzelf te reserveren zodat van de vroeger zo Propr. P. ym der '■■Molen, hoofd van Kadaster international en directeur vm de jot Lrnd Ad minf stmtion Studies j aar A a da ster Veel is geregistreerd, maar waar? fraaie stadsparken van Tirana momen teel geen vierkante meter onbebouwd is. Wat kan de huidige overheid anders doen dan het maar zo te laten? Vrije markt Het bleef niet bij de restitutie van de eigendomsrechten alleen. Overal ont stond een levendige handel met de nieuwe eigendommen om nog eens een centje te verdienen. Zo kent ieder een in centraal Europa de verhalen dat flats tegen tweeduizend dollar werden gegeven aan hun bewoners. De prijzen werden extra laag gehouden omdat men waarschijnlijk niet meer zou kun nen betalen, terwijl daarna onmiddel lijk een markt ontstond waar prijzen van het vijfvoudige werden gereali seerd. Ze gingen als broodjes over de toonbank. De overheid had dus buiten de geheime spaarsok gerekend! Het ontstaan van een onroerendgoedmarkt zonder regels, is een riskante zaak. Dat hoeft geen betoog, dus de overheden hadden ook wel door dat het goed zou zijn om een nette grondregistratie in te richten en de vrije markt te regule ren. Overigens kon in de euforie van het moment niet voorkomen worden dat er eerst regels waren en dan pas de rest. Zo waren er in Rusland al mil joenen eigendomsbewijzen uitgegeven voordat men überhaupt aan registre ren en opmeten dacht. De Europese Unie Tegelijkertijd hadden veel landen om geo-politielce en economische redenen wel ambitie om lid te worden van de WmWM I GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 6