geld kost het ze om hun 'assets' veilig te stellen, dat waren de vragen waarin deze eenheid was geïnteresseerd. Het gevolg was het World Doing Business Report, dat inmiddels voor het vierde jaar uitkomt en waarin de resultaten staan van een jaarlijkse uitgebreide raadpleging van lokale experts in ruim honderd landen. Naslagwerken vinden gretig aftrek. Ondergetekende levert elk jaar input maar in Nederland zijn er een aantal notarissen en onroerend goed advoca ten die hetzelfde doen. De World Doing Business Reports geven aan hoe groot de verschillen in de wereld zijn. Uit het 2007-rapport blijkt datje in Nige ria zestien procedures door moet en in Noorwegen één, je bent tachtig dagen kwijt tegen één, het kostje 21% van de waarde van de onroerende zaak tegen 2,5% in Noorwegen. Ook deze rappor ten, vaak geciteerd, leiden tot een we reldwijd besef dat hervormingen nodig zijn. In de rapporten worden die her vormingen ook gevolgd. Zo krijgt bij voorbeeld Georgië een pluim voor het terugdringen van de bureaucratie. Politiek vraagstuk Het Kadaster stond in de jaren negentig voor de vraag of het iets in het buiten land wilde betekenen. Het ontvangen van allerlei studiebezoeken en dele gaties na de val van de Berlijnse Muur was één ding, maar vervolgens kwam de vraag of het Kadaster niet ook eens naar de betreffende landen wilde afrei zen om enig advies te geven en daad werkelijk hulp te bieden. En de boven geschetste ontwikkeling in de rest van de wereld leidde oolc tot die vraag. Af gezien van de frequente contacten met de eerder genoemde experts, wilden die ook input van het Kadaster, van het Handmatig werken geeft toch altijd een duidelijk overzicht. werk en van het onderzoek waar men mee bezig was. Over al die vraagstukken is destijds overleg geweest met ons eigen ministerie (VROM) en met Buitenlandse Zaken. De leidraad van het Kadaster was daarbij dat landen die een beroep deden op onze expertise, ruimhartig geholpen dienden te worden en dat de maatschappelijke verantwoordelijkheid van het Kadaster in het geding zou zijn als er 'niet thuis' zou worden gegeven. Een dergelijke opstelling kon genade en steun vinden op hoog politiek niveau en sindsdien is het zo dat het Kadaster zijn kennis en kunde ter beschikking stelt aan alle landen die het nodig hebben. Gezien het kos- tendekkendheidsregime uit de Kadasterwet moet deze hulp op kostendekkende wijze plaatsvinden, waarbij het kabinet het goedvindt dat een bescheiden inspanning aan voorlich ting, meedoen met onderzoek en het meewerken aan inter nationale fora budgettair wordt gefinancierd. Dit nu vormt de basis van Kadaster International, een kleine eenheid van zo'n tien mensen op het hoofdkantoor die het internationa le werk in hun hart gesloten hebben en die waar mogelijk de medewerking krijgen van experts uit de organisatie als hun specifieke expertise ergens in de wereld nodig is. Wat doet het Kadaster zoal In het buitenland? Op www.kadaster.nl/international staan voorbeelden van enkele projecten die Kadaster International heeft opgepakt. Er staan er daar ruim tien, maar de officiële lijst omvat zo'n vijftig projecten. Zo werd in Tsjechië geadviseerd hoe te komen tot een coördinatie van de ruimtelijke informa tievoorziening en werd Nemoforum opgericht, een soort RAVI of GI-beraad/Geonovum. In Bolivia werd een project uitgevoerd in Chapare waarbij cocaboertjes een eigendoms bewijs kregen dat ze konden gebruiken om op een andere teelt over te gaan. In Polen werd geadviseerd 0111 de per pro vincie verschillende kadastersystemen via een informatie infrastructuur op landelijk niveau toegankelijk te maken. In Litouwen werd langjarig geadviseerd over de automa tisering van de registers en kaarten, over klantvriendelijk werken en over elektronische aanlevering. In Slovenië werd geadviseerd over samenvoeging van de registers van het Mi nisterie van Justitie en de kadasters van de Slovenian Map ping Authority. Voor de EU werd het Griekse kadaster in opbouw geëvalu eerd. In Noord-Korea werden drie missies ondernomen om de autoriteiten te overtuigen van beter landmanagement. GEO-INFO 2007-10

Geo-Info | 2007 | | pagina 9